Dla większości osób, które trenują, zwłaszcza bieganie, termin „tętno maksymalne” jest dobrze znany. W życiu zawodowych biegaczy tętno maksymalne ma olbrzymie znaczenie. W sporcie termin ten określany jest skrótem HRmax (z ang. Maxima heart rate) i pod taką właśnie nazwą kryje się największa liczba uderzeń serca na minutę, którą twój organizm osiągnie podczas największego wysiłku. Do pomiaru tętna maksymalnego służy urządzenie zwane pulsometrem. Pulsometr pracuje jak osobisty monitor pracy serca dokonując dokładnych pomiarów pracy twojego serca oraz pomagając ci nie przekraczać twojego maksymalnego tętna. Wspomaganie się pulsometrem może pozytywnie wpłynąć na poprawę wydolności fizycznej.
Jak obliczyć tętno maksymalne?
Istnieją również inne metody wyliczenia tętna maksymalnego w zależności od rodzaju sportu, który uprawiamy:
Dla dyscyplin wytrzymałościowych:
HRmax = 220 – (wiek w latach/2), czyli np. 220 – (22/2)= 220 – 11 = 209
lub:
HRmax = 210 – (wiek x 0,65), czyli np. 210 – (22×0,65) = 210 – 14,3 = 195,7
Ewentualnie przykładowe inne wzory:
Mężczyźni: HRmax = 210 – 1/2 wieku – 5% masy ciała w funtach + 4
Kobiety: HRmax = 210 – 1/2 wieku – 5% masy ciała w funtach + 0
Ew.
Mężczyźni: HRmax = 210 – 1/2 wieku – 10% masy ciała w kg + 4
Kobiety: HRmax = 210 – 1/2 wieku – 10% masy ciała w kg + 0
Dzięki umiejętności obliczenia HRmax możemy sprawić, że nasz trening będzie bardziej wydajny. Początkowym biegaczom zaleca się bieganie truchtem. Biegający truchtem poruszają się wolno nie obciążając za bardzo serca. Tętno podczas takiego rodzaju biegu powinno mieścić się w granicach 60-70% tętna maksymalnego.
Lekarze uważają, że z wiekiem tętno maksymalne spada, jednak znane są przypadki, w których mimo upływu lat pozostaje ono cały czas równie wysokie. Na znacznie wolniejszy spadek tętna maksymalnego mogą liczyć osoby, które systematycznie uprawiają sport pozostawiając aktywnym przez długie lata swojego życia. Medycyna zna również przypadki osób młodych, których maksymalne tętno jest mniejsze niż 160 uderzeń serca na minutę. Należy także pamiętać o tym, iż każda dyscyplina posiada swoje własne tętno maksymalne, dlatego tak ważne jest określenie twojego HRmax dla poszczególnych dziedzin sportu. Przykładowo HRmax w bieganiu będzie wyższe, niż w pływaniu.