Jak podnieść testosteron naturalnymi sposobami?

Tagi , , ,

Testosteron jest najważniejszym męskim hormonem płciowym. Pełni wiele funkcji w organizmie. Odpowiada między innymi za siłę i sprawność mężczyzny oraz wzrost poczucia własnej wartości. Jego wysoki poziom wywiera duży wpływ na możliwości seksualne mężczyzny. Dodatkowo hormon ten redukuje tkankę tłuszczową oraz zwiększa syntezę białek, co przekłada się na wzrost masy mięśniowej. To wszystko powoduje, że często zastanawiamy się, jak w naturalny sposób podnieść jego poziom w organizmie. Jak się bowiem okazuje poziom testosteronu zależy przede wszystkim od diety, trybu życia i aktywności fizycznej. Podstawową zasadą, jaką trzeba wziąć pod uwagę chcąc podnieść poziom testosteronu w organizmie jest to, iż obecność dużej ilości komórek tłuszczowych w dużej mierze przyczynia się do wzmożonej produkcji enzymu aromatazy, który odpowiedzialny jest za obniżenie poziomu testosteronu i podwyższenie poziomu estrogenów. Można więc logicznie wysnuć wnioski, iż im mniej tkanki tłuszczowej mamy, tym więcej testosteronu syntezuje nasz organizm.

Tak więc w celu utrzymania testosteronu na odpowiednim poziomie należy przede wszystkim utrzymywać prawidłową wagę, stosować zdrową i zbilansowaną dietę, regularnie jadać posiłki (najlepiej mniej a częściej) i unikać używek, które wpływają negatywnie i zaburzają równowagę hormonów w organizmie.

Przykładowo alkohol obniża poziom cynku, który również ma znaczący wpływ na poziom testosteronu. Aby zwiększyć poziom tego hormonu we krwi należy więc spożywać produkty, które wpływają na jego wzrost. Można pić ekstrakt z pokrzywy zwyczajnej lub spożywać produkty bogate w cynk i witaminę B6. Warto pamiętać, że nadmiar testosteronu jest również niepożądany jak zbyt mała jego ilość. Szczególnie nadmiar testosteronu u kobiet.

Ekstrakt z pokrzywy zwyczajnej

Jest to jeden ze sposób na podwyższenie poziomu testosteronu. Możliwe jest to dzięki temu, iż związki zawarte w wyciągu z pokrzywy zwyczajnej zmniejszają poziom enzymu aromatazy, która – jak doskonale wiedzą sportowcy i kulturyści – w dużej mierze przyczynia się do obniżenia poziomu wolnego testosteronu we krwi. Dodatkowe korzyści płynące z suplementacji ekstraktem z pokrzywy zwyczajnej to działanie immunomobilizujące, uspokajające, hepatoprotektywne (ochrona wątroby), diuretyczne oraz przeciwreumatyczne.

Cynk i witamina B6

Cynk oraz witamina B6 podobnie jak pokrzywa zwyczajna również hamują działanie enzymu aromatazy, dzięki czemu testosteron utrzymuje się na stałym poziomie. Mężczyznom zaleca się spożywanie produktów bogatych w cynk i witaminę B6, gdyż związki te wykazują bardzo pozytywny wpływ na długotrwałe zachowanie męskości. Można je znaleźć w ostrygach, chudym mięsie czy drobiu.  Należy tu jednak pamiętać, że zbyt duża ilość cynku w organizmie może prowadzić do niedokrwistości.

Saw Palmetto

W Polsce znane pod nazwą palma sabałowa. Jest to roślina pochodząca z Ameryki Południowej. Ekstrakt otrzymujemy z jej owoców, a dokładniej jagód. Palma sabałowa znana jest od bardzo dawnych czasów, wcześniej stosowana była głównie w ziołolecznictwie Indian. Saw Palmetto uchodzi za afrodyzjak, który zwiększa możliwości seksualne. Palma sabałowa wspomaga syntezę testosteronu w organizmie równocześnie powodując obniżenie androgenów. Interesujący jest także fakt, iż roślina ta ma działanie antyestrogenowe  – aż w 90% blokuje konwersje testosteronu do dihydrotestosteronu.

Relaks i wypoczynek

Udowodniono, iż nadmierny stres i zmęczenie przyczyniają się do wzmożonej produkcji kortyzolu, kosztem produkcji testosteronu.  Będąc wypoczętym i nie mając żadnych zmartwień, nasz organizm sam zwiększy produkcję testosteronu.

Poziom testosteronu można również podnieść przez odpowiednio dobrany trening. Należy unikać żmudnych i wyczerpujący ćwiczeń aerobowych, gdyż długotrwałe bieganie czy pływanie może przyczynić się do obniżenia poziomu testosteronu. Natomiast ćwiczenia siłowe np. podnoszenie sztangi wpływają korzystnie na jego wzrostu.

Poprzedni

Na czym polega wtórna nietolerancja laktozy?

5 produktów których musisz unikać aby schudnąć

Następny

1 komentarz do wpisu “Jak podnieść testosteron naturalnymi sposobami?”

  1. W pierwszej kolejności powinniśmy skupić nie na suplementach, lecz stylu życia. Odpowiednie ćwiczenia i odżywianie w ogromny stopniu potrafią wpłynąć na stan naszego ciała. Warto również zwrócić na sztuczne żeńskie hormony, które każdego dnia ładujemy nieświadomie w swoje ciało.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz