Jak pokonać pierwsze oznaki starzenia

12 kwietnia 2014 Tagi , , ,

Upływ czasu dopada każdego z nas bez względu na to, czy dbamy o siebie bardziej czy mniej i ile czasu poświęcamy na podtrzymanie dobrej kondycji czy stanu zdrowia. Chociaż staramy się zdrowo odżywiać , żyć w sposób aktywny i wolny od używek, to pomimo tego niektórych szkodliwych czynników nie jesteśmy w stanie uniknąć. Przede wszystkim zalicza się do nich wszechobecny stres, a także szkodliwe czynniki środowiskowe negatywnie oddziałujące na skórę poprzez kontakt z zanieczyszczonym powietrzem lub wodą, oraz nie do końca zdrową żywność.

Pierwsze oznaki starzenia

Powszechnie uważa się, że o nadchodzącej starości świadczy najdobitniej skóra, ale w wielu przypadkach już osoby 30-35 letnie odczuwają różne zmiany wewnętrzne takie, jak potrzeba dłuższego snu, większa zadyszka podczas biegu do autobusu, czy problemy gastryczne, wzdęcia, zaparcia lub zgaga.

[AdSense-A]

Z każdym kolejnym rokiem życia zauważamy coś więcej, spodnie stały się ciaśniejsze, na szyi pojawiła się zmarszczka a skóra twarzy nie błyszczy jak dawniej. Włosy matowieją, a dłonie stają się mniej gładkie. To tylko efekty zewnętrzne. Osoby mniej aktywne towarzysko mogą odczuwać wahania emocjonalne, częściej miewać okresy melancholii, a nawet stany depresyjne, zdarza się zapominać o telefonie do koleżanki, kupnie cukru. Pojawiają się też dolegliwości w obrębie układu ruchu, bolą stawy, a kręgosłup znosi mniejsze obciążenia.

Kilka rad, jak pokonać pierwsze oznaki starzenia się naszego ciała i umysłu:

RADA 1: DIETA – pamiętaj, że twoje organy są coraz mniej sprawne, więc oszczędzaj je. Jedz racjonalnie, usuń smażone potrawy, sól, produkty wysoko przetworzone, jedz regularnie 5 razy dziennie potrawy gotowane na parze i z piekarnika, ogranicz ilość kalorii, bo nie są ci już potrzebne. Poszukaj diety dla 40-latki.

RADA 2: WYPOCZYNEK – unikaj stresu. Jeśli nie masz takiej możliwości odstresuj się po pracy: posłuchaj muzyki, zatańcz sama w pokoju, pospaceruj boso po trawie, obejrzyj komedię romantyczną. Pamiętaj o komfortowym i długim śnie. Znajdź czas na drzemkę poobiednią. Pojedź na wycieczkę.

RADA 3: AKTYWNOŚĆ – nie siadaj po pracy w bujanym fotelu przed telewizorem, idź na spacer, znajdź ulubiona formę aktywności: rower, bieganie, nordic walking, basen. Zapisz się na gimnastykę na miarę twoich możliwości. Znajdź sobie cel, realizuj hobby, pracuj w domu na pół etatu. Nie siedź bezczynnie!

RADA 4: DBAJ O UMYSŁ – on starzeje się najszybciej, dlatego ćwicz go, kiedy się da. Zadbaj o lecytynę w pokarmach, rozwiązuj krzyżówki, quizy, czytaj, dyskutuj w towarzystwie lub na forach, zapisz się na kurs rysunku lub na zajęcia w klubie osiedlowym. Poszukaj przyjaciół.

RADA 5: ZADBAJ O CIAŁO – podobno widok siebie samej w lustrze wpływa na stan psychiczny, więc nie pozwól zatriumfować upływowi czasu. Wybierz się do kosmetyczki, stosuj kremy, maseczki, kąpiele relaksujące, idź do fryzjera, kup odlotowy ciuch.

 

Poprzedni

Produkty niezbędne dla zdrowia!

Jak schudnąć bez wysiłku?

Następny

Dodaj komentarz