Jak poziom insuliny oddziałuje na nasze odchudzanie

Tagi , ,

Insulina najczęściej kojarzy się przeciętnemu człowiekowi z poważną chorobą, jaką jest cukrzyca, niektórzy łączą ją z procesem trawienia cukrów, ale sporadycznie przeciętny człowiek dostrzega związek tego hormonu z procesem odchudzania. Z drugiej strony logicznym wydaje się, że skoro proces przybierania na wadze wynika z niewłaściwej gospodarki energetycznej, a przyczyną jest nadmiar węglowodanów, poziom insuliny może mieć tu wiele do powiedzenia.

Kiedy wytwarzana jest insulina?

Insulina w rzeczywistości jest hormonem anabolicznym odpowiedzialnym za rozkład węglowodanów do postaci prostych oraz przemianę tłuszczów i białek. Miejscem, w którym powstaje są tzw. wysepki Langerhansa należące do trzustki.

Hormon jest wytwarzany wówczas, kiedy poziom glukozy we krwi wzrasta, informując o potrzebie przetwarzania jej. Kiedy poziom glukozy spadnie zahamowana zostaje również produkcja hormonu. Taki mechanizm występuje u zdrowego człowieka z normalną gospodarką energetyczną. Za wzorcowy poziom insuliny uważa się 4-6 mmol/L kilka godzin po posiłku oraz 6-8 mmol/L zaraz po jedzeniu.

Insulina a spalanie węglowodanów

Doświadczenie z mechanizmu choroby czerpią także sportowcy. Ponieważ podwyższanie poziomu insuliny wpływa na spalanie węglowodanów osoby intensywnie modelujące sylwetkę zwiększają poziom hormonu w sposób sztuczny, aby wymóc szybsze spalanie. Proces polega na odpowiednim odżywianiu. Ponieważ każdy posiłek jest rozkładany na substancje proste, które za pośrednictwem krwiobiegu przechodzą przez wątrobę, ta ostatnia otrzymując kolejne porcje substancji odżywczych wstrzymuje produkcję glikogenu a rozpoczyna wytwarzanie glukozy. Ta z kolei jest sygnałem dla trzustki do produkcji insuliny.

Ważne jest w tym mechanizmie, że mięśnie człowieka mogą wchłonąć tylko określoną ilość glukozy. Jej nadmiar insulina przetworzy w trój-glicerydy, czyli podstawę tkanki tłuszczowej. Aby zapobiegać takiej sytuacji trzeba zastępować węglowodany w diecie substancjami białkowymi. Sam mechanizm produkcji insuliny jest prosty, jednak ograniczają go właściwości organizmu. Który przy wysokim poziomie tego hormonu uznaje go za stan zagrożenia dla zdrowia i blokuje wchłanianie go przez komórki.

Odporność na insulinę

Ponieważ poziom glukozy nie spada trzustka produkuje więcej insuliny. Taka sytuacja ma miejsce u osób, które często przejadają się słodyczami. W efekcie doprowadza ona do uodpornienia na insulinę. Jednocześnie produkcja tego hormonu blokuje proces spalania tłuszczów w organizmie. Dlatego tak ważne w diecie jest nie tylko dostosowanie liczby kalorii, ale przede wszystkim ograniczenie ilości węglowodanów. W przeciwnym wypadku nawet intensywne ćwiczenia i niskokaloryczna dieta nie pozwolą na spadek wagi. Doskonałym wskaźnikiem może być indeks glikemiczny, jakim oznacza się produkty.

Poprzedni

Johimbina w walce z tłuszczem

Najważniejsze suplementy dla sportowców

Następny

1 komentarz do wpisu “Jak poziom insuliny oddziałuje na nasze odchudzanie”

  1. PAMIĘTAJMY, ŻE POZIOM CUKRU WE KRWI NIE PODNOSI ANI POWIETRZE, ANI WODA MINERALNA, LECZ ZJADANE WĘGLOWODANY:
    Taki sposób odżywiania jest skuteczny i warto go zastosować od zaraz. Ostatnie słowo, co oczywiste należy zawsze do naszego lekarza rodzinnego.

    WAŻNE.
    GLUKOZA NATURALNA; TO RYŻ, WSZYSTKIE KASZE, OWOCE, WARZYWA:
    Logika myślenia, postęp i spokój. Także wypowiadanie słów, które mają merytoryczną wartość. Wskazane są produkty zalecane i dozwolone wg tzw. INDEKSU ŻYWIENIOWEGO TJ. IŻ PRODUKTU. *****

    GLUKOZA NIENATURALNA; TO MĄKA I CUKIER:
    Irracjonalne zachowania, częsta zmiana nastroju, nerwowość. Również wypowiadanie słów, które nic nie znaczą. Jako tzw. WYSOKIE WĘGLOWODANY TJ. OD 26.01% WZROSTU, wykluczamy ponieważ od zawsze były niezdrowe dla człowieka.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz