Jak przyrządzić szparagi?

, Tagi ,

Szparagi to warzywa pełne wartości odżywczych a przy tym smaczne. Nadają się do podania zarówno z daniami mięsnymi jak i można z nich stworzyć posiłki wegetariańskie. W każdym z przypadków smakują wyśmienicie.

Wartości odżywcze szparagów

Zawierają w sobie wiele witamin i mikroelementów między innymi witaminy: K, kompleks witamin B i C. Posiadają w składzie wapń, sód, magnez, fosfor, żelazo, którego jest w nich więcej niż w szpinaku. Oprócz tego zawierają karoten. Szparagi były już znane w starożytności, a ich historia jest bardzo długa bo przekracza 4000 lat. Grecy znali ich dobroczynny wpływ na układ pokarmowy człowieka stosując je do leczenia wątroby, a Chińczycy leczą nimi kaszel. Uważa się, że regularne zjadanie szparagów działa profilaktycznie i chroni przed chorobami nowotworowymi oraz serca.

Jak przyrządzić szparagi?

Istnieje wiele pysznych przepisów na przyrządzenie szparagów. Można przyrządzać je z szynką, serem parmezańskim, jajkiem sadzonym. Przyrządzamy z nich zupę oraz omlet. Mogą być podawane gotowane, zapiekane lub pieczone. Nadają się do polania dipem.

Sałatka z komosą ryżową i szparagami

Składniki:

  •  jedna szklanka komosy ryżowej (quinoa),
  • sześć zielonych szparagów,
  • sześć rzodkiewek,
  • dwie średnie pomidory malinowe,
  • jedna cebula cukrowa,
  • trzy łyżki posiekanego młodego szczypiorku,
  • cztery łyżki oliwy extra vergine,
  • jedna łyżka soku z cytryny,
  • dwie łyżki posiekanej natki pietruszki,
  • pół ząbka roztartego czosnku.

Komosę przyrządzamy podobnie jak kaszę – do wrzątku wsypujemy odmierzoną porcję, dodajemy soli do smaku, gotujemy przez trzynaście minut. Szparagi także należy ugotować we wrzątku przed około dwie minuty. Wszystkie warzywa wraz z ugotowanymi szparagami kroimy w kostkę i umieszczamy w większym pojemniku. Oliwę mieszamy z sokiem z cytryny dodajemy pietruszkę, czosnek, bazylię i doprawiamy solą oraz pieprzem. Wszystko razem mieszamy z komosą w dużej misce. Danie można podawać od razu lub schłodzić.

Szparagi w szynce parmezańskiej z jajkiem na miękko

Składniki na dwie porcje:

  •  sześć zielonych szparagów,
  • sześć cienkich plasterków szynki parmeńskiej (lub serrano),
  • pół łyżeczki masła,
  • dwa jajka.

Podajemy ze świeżym pieczywem.

Gotowane przez jedną minutę szparagi zawijamy w szynkę, następnie wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do dwustu stopni na dziesięć minut. W międzyczasie należy ugotować jajka na miękko (około dwie i pół minuty we wrzątku).

Jak przygotować szparagi do gotowania?

Istnieją dwa rodzaje szparagów, które są wykorzystywane do spożywania. Jedne są białe, hodowane w specjalnych kopcach, lecz równie smaczne są szparagi zielone, czyli takie, które dojrzewały na słońcu. Istnieje jeszcze odmiana fioletowych szparag, który jest formą pośrednią między tymi dwoma, lecz jest ona rzadko spotykana ze względu na trudną uprawę. Tylko białe szparagi wymagają obrobienia obieraczką do warzyw. Posiadają zdrewniałe końcówki, które należy odłamać. Łatwo jest to zrobić, bo same łamią się w odpowiednim miejscu. Szparagi należy gotować związane w wysokim garnku, ponieważ miękną od głowy. Główki powinny gotować się na parze unoszącej się z garnka. Gotowanie nie powinno trwać dłużej niż dwie minuty, jeśli chodzi o zielone szparagi. Białe i fioletowe mogą gotować się około dziesięciu do piętnastu  minut. Widelcem łatwo jest sprawdzić, czy są już gotowe, powinny być całkiem miękkie. Piec szparagi należy w temperaturze 200 stopni.

Jak bardzo kaloryczne są szparagi?

Same szparagi nie mają wiele kalorii – w stu gramach znajdziemy bagatela dwadzieścia. Nie zawierają prawie w ogóle tłuszczu za to dużo błonnika, który zapewnia uczucie sytości. Ponieważ szparagów nie podaje się jako samodzielne danie a jedynie dodatki do wielu, należy liczyć się z kalorycznością całego posiłku.

Szparag jako afrodyzjak

Nie każdy przepada za szparagami, jednak wielu zaciekawi informacja, iż są one dobrym afrodyzjakiem, czyli pokarmem, który pobudza ludzkie libido.

Poprzedni

Jakie są objawy odwodnienia?

Ile kalorii ma pączek?

Następny

Dodaj komentarz