Potas pełni w organizmie człowieka niezwykle ważne funkcje zapewniające prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Niedobór potasu może poważnie wpłynąć na stan naszego zdrowia. Zapoznaj się z treścią poniższego artykułu i dowiedz się, jaką rolę pełni ten pierwiastek oraz jak rozpoznać, że jest go za mało!
Co to jest potas i jakie funkcje pełni?
Potas jest podstawowym elektrolitem w komórkach naszego organizmu. Jest to minerał rozpuszczalny we wszystkich płynach zewnątrz- i wewnątrzkomórkowych, który bezpośrednio odpowiada za wytwarzanie ładunków elektrycznych i różnicy potencjałów błon komórkowych. Oto, jakie funkcje pełni ten cenny pierwiastek:
- Potas reguluje gospodarkę wodną organizmu
- Kontroluje skurcze i pracę mięśni.
- Pobudza wydzielanie insuliny
- Odpowiada za utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej.
- Pełni rolę aktywatora wielu komórkowych enzymów
- Reguluje poziom pH wewnątrz komórki i ciśnienie osmotyczne, które w niej panuje
UWAGA! Dzienne zapotrzebowanie na potas wynosi 2000 – 4000 mg.
Jakie są objawy niedoboru potasu w organizmie człowieka?
Jak widać potas pełni wiele bardzo ważnych funkcji. Kiedy go brakuje nasz organizm nie jest w stanie funkcjonować prawidłowo. Niedobór potasu w organizmie człowieka nazywamy hipokalemią. Główne objawy takiego stanu rzeczy to uczucie ogólnego osłabienia ciała, apatia i senność związana z upośledzeniem na skutek niedoboru centralnego układu nerwowego.
Niedobór pierwiastka negatywnie wpływa na prawidłową pracę serca. Wraz z jego zanikiem zaczyna ono zmniejszać swoją skurczliwość, może pojawić się arytmia, a w najgorszym przypadku zatrzymanie jego akcji, czyli śmierć. Objawem zwiastunowym hipokaliemii mogą być samoistne drżenia i skurcze mięśni szkieletowych, np. uda lub łydki, po intensywnym wysiłku w upalny dzień, świadczące o znacznej utracie potasu z potem. Bardzo często pojawiają się tez niewiadomego pochodzenia obrzęki kończyn dolnych.
Jak dochodzi do obniżenia poziomu tego pierwiastka?
Najbardziej narażone na niedobory potasu są osoby z chorobami sercowo-naczyniowymi, takimi jak na przykład nadciśnienie, które stosują środki moczopędne oraz leki nasercowe. Działanie tych preparatów zwiększa wydzielanie potasu wraz z moczem. Powodem mogą być również częste i przewlekle biegunki, wymioty oraz zatrucia pokarmowe.
Inne, ale o wiele rzadsze przyczyny hipokaliemii to rozległe oparzenia (potas tracony jest wraz z osoczem), urazy, wstrząs, masywne krwotoki, śpiączka cukrzycowa, sterydoterapia i choroba lub zespół Cushinga.
Można oczywiście regulować i sprawdzać jego poziom w organizmie. W niektórych przypadkach zalecana jest też jego suplementacja i choć dostęp do preparatów ma praktycznie każdy to nigdy nie należy stosować jej bez uprzedniej konsultacji z lekarzem specjalistą. Zbyt duże stężenie potasu w surowicy również nie jest wskazane.
Produkty bogate w potas
Aby skutecznie uzupełnić niedobory potasu w naszym organizmie, należy spożywać dużo warzyw. Najlepsze źródła potasu stanowią takie warzywa jak: pomidory, ziemniaki, buraki, cukinia, bakłażan, szpinak, bób, zielony groszek, kalarepa oraz pietruszka.
Wśród owoców wymienić należy suszone owoce (np. morele), agrest, porzeczkę, banany, brzoskwinie, winogrona oraz naturalne soki owocowe.
Również produkty zbożowe są bogate w potas. Wśród nich warto zwrócić uwagę na kaszę gryczaną i jęczmienną, otręby pszenne, płatki kukurydziane, płatki owsiane lub pszenne, pieczywo żytnie, pieczywo chrupkie oraz chleb pumpernikiel.
Bogactwo potasu stanowią również takie produkty jak kakao, czekolada, chałwa, rodzynki oraz ryby!
dlaczego produkty z bogactwem potasu są tak kaloryczne 🙁 uwielbiam chałwę, czekoladę, suszone owoce. niestety moje biodra tego nie lubią. też mam lekki niedobór potasu. wyszło to przy badaniach krwi. próbowałam to opanować przy pomocy samej diety ale nie mam znaczącej oprawy. czy te tabletki z potasem są na receptę. wolałabym coś bez recepty. nie chce mi się czekać w kolejce do lekarza po receptę.
nie sądziłam że potas jest tak ważny dla zdrowia. mało się o tym mówi. najczęściej czytamy czy słyszymy o niedoborze magnezu i jego suplementach. o potasie nie widziałam chyba żadnej reklamy. wiedziałam że ryby , banany czy pomidory maja potas ale nie wiedziałam że jest tak potrzebny. na wszelki wypadek zrobię jonogram i kupię katelin. czy on jest na receptę?
prostym sposobem żeby się przekonać jest zrobienie jonogramu. to badanie z krwi. oprócz przyjmowania tabletek z potasem (Katelin+ daje dobre efekty) warto też jeść produkty bogate w potas: sok pomidorowy, suszone morele, figi, ziemniaki.
nawet nie sądziłam że potas jest tak ważny dla organizmu. zawsze myślałam że za skurcze odpowiedzialny jest niedobór magnezu. jakie badanie trzeba zrobić żeby upewnić się że chodzi o niedobór potasu? może lepiej kupić suplement i profilaktycznie zażywać?
ja przez długi czas myślałem, że mam niedobór magnezu we krwi, bo niesttey objawy są podobne jak przy niedoborze potasu, na szczęście żona (pilęgniarka) namówiła mnie na badanie krwi i w jonogramie wyszedł właśnie niedobór potasu… uzupełniam go poprzez naturalne skladniki ale także muszę przyjmować suplementy potasu, ostatnio katelin+ bo nie potrzebuję na niego recepty
Miałem problem ze skurczami, objawy wskazywałby na niedobór magnezu, ale coś mnie podkusiło i poszedłem na badania, okazało się, że mam niedobór potasu. Zalecono mi dietę, zacząłem ją jako tako stosować i nie pomogło mi tak jak powinno, dodatkowo kupuje sobie jeszcze potas katelin, przyjmuje zgodnie z zaleceniami i teraz wyniki są ok