Jak schudnąć bez wysiłku?

12 kwietnia 2014 Tagi , , ,

Nadwaga jest problemem, który nie pojawia się znikąd, a każdy posiadany w nadmiarze kilogram powstaje dzięki niewłaściwie zbilansowanej diecie. Mówiąc o złym zbilansowaniu nie chodzi o przestrzeganie przepisanych przez dietetyków norm kalorycznych, ale o ich dostosowanie do potrzeb własnego organizmu. Jedne osoby są bardziej aktywne, cechują się szybszą przemianą materii i więcej czasu spędzają w ruchu, w pracy, na treningach, inne prowadzą siedzący tryb życia, a dodatkowo mają skłonności do tycia i ich zapotrzebowanie kaloryczne jest znacznie mniejsze. Dostarczanie większej liczby kalorii niż organizm spala owocuje odkładaniem się tkanki tłuszczowej.

[AdSense-A]

Ile czasu tyjemy, tyle chudniemy

Odchudzanie nie może być drastyczne, jeśli ma być trwałe i zdrowe. Warto pamiętać, że organizm nawet podczas stosowania diety musi otrzymywać odpowiednią ilość białek, tłuszczu i węglowodanów, aby nie zawiodły organy, a procesy fizjologiczne przebiegały prawidłowo. Odchudzanie się nie może doprowadzić do wyniszczenia. Warto wiedzieć o tym, że nawet osoby otyłe zapadają na anemię. Znany i doświadczony specjalista od leczenia otyłości powiedział kiedyś, że odchudzać się musimy tyle czasu, ile zbieraliśmy zbędny tłuszcz, a ponieważ osoby otyłe tyją wiele lat, tyle też czasu powinny poświęcić na chudnięcie. Z drugiej strony osoba, która raz nabawiła się nadwagi pozostaje na diecie do końca życia, bowiem komórki tłuszczowe nie znikają, a jedynie opróżniają się i przy pofolgowaniu sobie znów mogą wypełnić się tłuszczem. Do odchudzania trzeba się też przygotować psychicznie, nabyć przekonania, że chce się przez to przejść i widzi się w nim nadrzędny cel. Motywacja jest połową sukcesu, gdyż proces odchudzania zaczyna się w głowie!

Odchudzanie to program kompleksowy

Nie da się pozbyć dużej nadwagi jedynie ograniczając posiłki. Nawet osoby szczupłe, które nabrały nieco ciałka przez okres zimowy nie pozbędą się go jedynie zjadając jedną kanapkę dziennie mniej. Ich organizm nie ma aż takich zapasów, żeby je spalał przy małym ograniczeniu kalorii. Aby skutecznie schudnąć trzeba przygotować kompleksowy program odchudzający, na który składa się dieta, odpowiedni ruch i motywacja psychiczna. Zwłaszcza to ostatnie jest ważne, ponieważ długotrwałe odmawianie sobie wielu przyjemności, męczenie się niezbyt lubianymi ćwiczeniami czy stała kontrola mogą prowadzić do frustracji i przerywania odchudzania. Konieczna jest też umiejętność stałego modyfikowania diety i treningów w sytuacjach zatrzymania spadku wagi. W niektórych programach wybiera się tzw. strażników wagi, czyli opiekunów, którzy pomagają przetrwać chwile załamania. Dobrym wsparciem psychicznym bywa portal dla ludzi odchudzających się, gdzie można zawierać przyjaźnie, prowadzić bloga i zwierzać się z problemów. Idealnym rozwiązaniem jest druga osoba w domu realizująca ten sam program odchudzania.

Poprzedni

Jak pokonać pierwsze oznaki starzenia

Co blokuje odchudzanie?

Następny

Dodaj komentarz