Jak sen wpływa na odchudzanie?

Tagi , , ,

Każdy człowiek, aby prawidłowo funkcjonować i zregenerować energię po całym męczącym dniu powinien spać minimum 8 godzin. To nieprawda, że szkoda czasu na sen, bo okazuje się, że jest on nie tylko niezbędny do życia, ale co ważne wspomaga odchudzanie! Sprawdź, jaki wpływ na postępy kuracji odchudzającej ma spokojnie przespana noc.

Sen regeneruje organizm

Nie od dziś wiadomo, że sen to najlepsze lekarstwo na ciężki dzień. Kiedy śpimy nasz organizm dokonuje wielu ważnych procesów. Po pierwsze naprawia wszystkie uszkodzone za dnia komórki, po drugie odbudowuje receptory, a po trzecie utrwala naszą pamięć. Wypoczęte ciało, to wypoczęty umysł, który będzie w stanie sprostać zadaniom nadchodzącego dnia, czyli treningom i diecie.

[AdSense-A]

Brak snu zaburza pracę hormonów odpowiedzialnych za nasz apetyt

Niewiele osób wie, że częste niedosypianie lub całkowity brak snu przyczyniają się do zaburzeń hormonalnych. Chodzi tu głównie o dwa hormony: leptynę i grelinę, które to odpowiadają za brak i za pojawianie się apetytu. Kiedy nie dosypiamy zaczynają one działać niepoprawnie i poziom hormonu odpowiadającego za odczuwanie apetytu wzrasta. Oznacza to nic innego jak to, że człowiek niewyspany to człowiek głodny.

Brak snu negatywnie wpływa na naszą kondycję psychiczną

Niewyspani skutecznie potrafi pogorszyć nam nastrój. Osoba, która ma za sobą nieprzespaną noc jest bardziej nerwowa, niecierpliwa, łatwo wpada w irytację i ma uczucie ciągłego zniechęcenia. Kiedy taka sytuacja ma miejsce podczas trwania naszej kuracji odchudzającej jej pozytywne ukończenie może stanąć pod dużym znakiem zapytania. Zły nastrój i ogólne zniechęcenie sprawia, że łatwiej ulegniemy pokusom.

Podczas snu spala się wiele kalorii

Na szczęście organizm człowieka jest tak zbudowany, że nawet podczas snu pozwala nam spalić trochę kalorii. W zależności od indywidualnych cech każdego człowieka śpiąc możemy spalić nawet do 500 kcal. Co ciekawe nawet ziewając nasz organizm pozbywa się 20 kcal.

Jak pobudzić swój organizm do spalania kalorii podczas snu?

Po pierwsze nie przegrzewajmy się w nocy. Spanie pod dwoma kołdrami i pocenie wcale nie sprawi, że twój organizm spali podczas snu więcej kalorii. Jeżeli natomiast będziemy spać w chłodnym pokoju nasze ciało będzie próbowało ogrzać się samo i wykorzysta do tego zalegające w nim kalorie.

Pij przed snem zieloną herbatę. Zawarte w niej substancje stymulują spalanie tkanki tłuszczowej. Niestety nie każdy może sobie na to pozwolić, gdyż napój ten zawiera niewielkie ilości kofeiny, które mogą utrudnić zasypianie.

Na kolację nie jedz węglowodanów. Choć jest to niezbędny element każdej diety, wieczorem zafunduj sobie coś lekkiego na przykład smaczną lekkostrawną zupę lub sałatkę.

Poprzedni

Najlepsze ćwiczenia na płaskostopie

Trzy najbardziej drakońskie diety świata

Następny

Dodaj komentarz