Jak sprawdzić niedobór witamin?

Tagi , , , ,

Niedobór chociażby jednej witaminy może stanowić spore niebezpieczeństwo dla prawidłowego funkcjonowania całego naszego organizmu. Awitaminoza, bo tak profesjonalnie nazywane jest to zjawisko sprawia, że nasze ciało wyjałowione jest z witamin, w związku z czym nasz organizm jest bardziej podatny na infekcje. Dobrym rozwiązaniem jest łykanie specjalnych suplementów diety, które mają na celu uzupełnienie niedoborów wszystkich składników odżywczych, jeszcze lepszym jednak jest sprawdzenie, jakich konkretnie witamin nam brakuje i uzupełnienie je naturalnymi źródłami pożywienia. Zobacz, jak sprawdzić czy masz niedobór witamin.

Największe ilości witamin dostarczamy naszemu organizmowi poprzez stosowanie odpowiedniej diety. To właśnie zdrowe, pełnowartościowe produkty są naturalnym źródłem cennych minerałów i składników odżywczych. Jeśli natomiast nie przykładamy uwagi do tego, co na co dzień ląduje na naszym talerzu, to na własne życzenie wyrządzamy sobie krzywdę.

Rób badania krwi

Morfologia krwi jest najlepszym i najbardziej wiarygodnym sposobem na sprawdzenie, czy nasz organizm zmaga się z awitaminozą. Badanie to nie tylko pokaże ewentualne braki, a dodatkowo sprecyzuje, jakie witaminy są ci potrzebne, żeby przywrócić organizmowi odpowiednią formę. Przykładowo nieprawidłowe wyniki badania krwi w zakresie czerwonych krwinek- mogą sugerować anemię.

Obserwuj swój organizm

Niedobory witamin bardzo często możemy zaobserwować sami zwyczajnie obserwując swój organizm. Jeśli występują w nim braki, którejś z witamin to na pewno da nam o tym znać.

W zależności od tego, jakiej witaminy nam brakuje objawy takiego stanu rzeczy mogą być różne. Jeśli na przykład zaobserwujemy u siebie drgania mięśni powiek to możemy obwiniać za to niedobory potasu magnezu i selenu w naszym organizmie. Zapobieganie wiąże się z przyjmowaniem preparatów magnezu i ograniczenie spożywania soli.

Arytmia serca, które polega na zaburzeniach jego pracy i nieregularnym rytmie to konsekwencja braku równowagi pomiędzy związkami, takimi jak sód i wapń oraz jod i potas.

Niedobór witaminy C, która odgrywa znaczną rolę w naszym układzie immunologicznym sprawia, że nasz organizm jest bardziej podatny na wszelkiego rodzaju infekcje i groźne choroby. Odpowiedzialność za to może brać również magnez oraz chrom, gdyż wszystkie te trzy substancje mają za zadanie utrzymywać nasz układ odpornościowy na odpowiednim poziomie i bronić nas przed chorobami.

Stan naszych włosów i paznokci jest jedną z najważniejszych oznak świadczącą o tym, w jakiej kondycji jest nasz organizm oraz czy przypadkiem nie brakuje mu witamin. Łamiące i rozdwajające się włosy i paznokcie świadczą o tym, że nasze ciało nie jest odpowiednio wyposażone w witaminy i składniki odżywcze. Przykładowo białe plamy na paznokciach oznaczają niedobór cynku lub selenu

Poprzedni

Jak walczyć z uzależnieniem od jedzenia?

Nordic walking czy bieganie?

Następny

3 komentarze do wpisu „Jak sprawdzić niedobór witamin?”

 1. Nie lubię soku pomidorowego, ale staram się jeść pomidory. Kupiłam dzisiaj, twarde , chyba sztucznie pędzone :/ ciekawe czy coś tam potasu w nich jest. Moje dziecko bierze Vita D , a ja na razie staram się wycisnąć coś z tych naszych owoców, chociaż jakby tak testy im zrobił to parę pierwiastków z tablicy by znalazł…szkoda, że w bloku mieszkam 🙁

  Odpowiedz
  • Witaj Mariolka, dzięki za komentarz, ciekawą alternatywą dla mieszkających w bloku jest posiadanie małego ogródka na działkach 🙂 myślałaś kiedyś o takim skrawku ziemi nieopodal miejsca gdzie mieszkasz?

   Odpowiedz
 2. najlepiej jest znać typowe objawy danego niedoboru, ale i z tym jest ciężko, sam myślałem ze skurcze mięśni i ogólne osłabienie wynika z niedoboru magnezu ale okazało sie, że winny byl potas… teraz muszę pic sok pomidorowy i łykać suplement ketalin+

  Odpowiedz

Dodaj komentarz