Jak walczyć z nadmiernym poceniem się?

, Tagi , , , , ,

Czy z powodu nadmiernej ilości wydzielanego potu zdarza ci się przebierać się nawet kilka razy dziennie? Jeśli odpowiedź na powyższe pytanie brzmi „TAK” to znaczy, że możesz mieć problem nazywany specjalistycznie nadmierną potliwością, który jest stanem chorobowym naszego organizmu. Zapoznaj się z treścią poniższego artykułu i dowiedz się czym jest nadmierna potliwość oraz jak walczyć z nadmiernym poceniem się.

Jak objawia się nadmierna potliwość?

Każdy z nas się poci. Jest o naturalna reakcja ludzkiego organizmu pojawiająca się zwykle pod wpływem działania wysokich temperatur, stresu czy intensywnego wysiłku fizycznego. Pot wydzielany jest przez gruczoły potowe, które zlokalizowane są na całej naszej skórze. Na ludzkim ciele występuje około 2-3 milionów gruczołów potowych. Większość z nich jednak zlokalizowana jest w skórze dłoni i stóp. Przeciętny, statystyczny człowiek wydziela od kilku mililitrów do kilku litrów potu dziennie w zależności od sytuacji i trybu życia.

O nadmiernej potliwości możemy mówić wtedy, kiedy wydzielający się pot staje się dla nas nazbyt kłopotliwy. Osoby cierpiące na tą dolegliwość bardzo często mają wilgotne dłonie, stopy, pachy, czyli miejsca, w których liczba gruczołów potowych jest największa. Ilość wydzielanego potu jest znacznie większa niż ta potrzebna do zwyczajnego ochłodzenia organizmu.

Rozpoznanie przyczyny tej wstydliwej przypadłości leży tak naprawdę w gestii każdego człowieka, który jest w stanie sam stwierdzić, że ilość wydzielanego potu znacznie przekracza normę. Jeżeli chodzi do sytuacji, w której pot sprawia, że chronicznie odczuwamy poczucie wstydu, ograniczamy kontakty z ludźmi oraz często zmieniamy garderobę to znak, że musimy rozpocząć walkę z naszym problemem.

Jak walczyć z nadmiernym poceniem się? Przyczyny nadmiernego pocenia się.

Leczenie tak naprawdę zależy od określenia przyczyny nadmiernej potliwości. Jeżeli uwarunkowana ona jest chorobami, takimi jak przewlekłe zakażenia, na przykład gruźlica, chorób o podłożu endokrynologicznym, czyli nadczynność tarczycy, cukrzyca, zatrucia, zaburzenia neurologiczne, czy choroby nowotworowe to możemy wpływać na nadmierne pocenie się lecząc dolegające nam schorzenia.

Bardzo często nadmierne pocenie związane jest z nadwagą, czy wręcz otyłością. Osoby cierpiące z powodu nadmiaru tłuszczu z reguły przejawiają większe tendencje do nadmiernego pocenia się. Związane jest to z faktem, iż osoba otyła obciążona zbędnym balastem kilogramowym oraz słabszą przemianą materii znacznie szybciej się męczy, co przekłada się na jej indywidualne możliwości wysiłkowe. Słaba kondycja fizyczna to jedna z najbardziej znanych przyczyn nad potliwości.

W każdym przypadku nadmiernej potliwości należy również szczególnie dbać o higienę osobistą. Osoby z tą przypadłością powinny wchodzić pod prysznic 2-3 razy dziennie oraz zwracać szczególną uwagę na depilację pach. Depilacja jest szczególnie ważna, gdyż pot w normalnej postaci jest wydzieliną bezwonną, jednak w kontakcie z bakteriami przybiera on charakterystyczny dla siebie, niekoniecznie przyjemny zapach.

Niezwykle ważny jest również materiał ubrań, które znajdują się w naszej garderobie. Osoby cierpiące na nadmierną potliwość powinny więc  wybierać tkaniny, które pozwolą skórze oddychać, akie jak bawełna czy len. Unikać należałoby tkanin sztucznych, mocno przylegających do ciała, gdyż prowadzić one będą do pogłębiania się problemu.

Dostępne jest również leczenie farmakologiczne. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów bez recepty, które można stosować zarówno w okolice pachowe, jak i na dłonie i stopy. Lekarz może przepisać nam również środki doustne.

Poprzedni

Najpopularniejsze ćwiczenia Pilates

Przepis na sałatkę śródziemnomorską

Następny

Dodaj komentarz