Jak wykształcić szybkość?

, , Tagi , , , ,

Szybkość jest bardzo ważnym elementem wielu dyscyplin sportowych, przede wszystkim w biegach na czas. Od niej wręcz zależy przyszłość sportowców. Stopniowe zwiększanie szybkości to także radość dla trenujących, którzy widzą swoje postępy i są gotowi na kolejne etapy. Oto kilka metod oraz wiadomości pozwalających na zwiększenie szybkości, oraz osiąganie coraz lepszych wyników sportowych.

Szybkość – co się na nią składa?

Aby osiągnąć odpowiednie wyniki w sporcie, dokładniej mówiąc być szybszym, należy zdawać sobie sprawę w tego co tak naprawdę składa się na tą szybkość. A są to: czas reakcji, częstotliwość ruchu oraz czas ruchu prostego. Pierwsza składowa to czas jaki upływa od chwili bodźca do reakcji organizmu, na drugą wpływa sprawność układu nerwowego, trzecia to prędkość jaki dana osoba osiąga w określonym zakresie ruchu, który ma od kilku do kilkunastu centymetrów. Znając te wartości wiemy już, że aby być szybszym, trzeba poprawić poszczególne parametry. Nadrzędną rolę odgrywa tu układ nerwowy, zdolność przekazywania bodźców w nim oraz sprawność połączeń nerwowych oraz ośrodków nerwowych. Okazuje się, że choroby układu nerwowego, w tym także depresja, znacząco obniżają wyniki sportowe. Przez to wielu sportowców jest zmuszonych zawiesić lub nawet zakończyć karierę.

Dlaczego jedni są szybsi, a inni nie?

Już w pierwszych latach życia objawiają się naturalne predyspozycje ludzi. Najczęściej są oni werbowani do sportów, gdzie ta cecha jest bardzo pomocna, czyli w biegach, w piłce nożnej. Nie wszyscy jednak mają takie same predyspozycje. Niektórzy po prostu rodzą się z lepiej ukształtowanymi receptorami, które lepiej przewodzą bodźce do efektorów. Każdy naturalnie może poprawić swoją szybkość, nie będzie to jednak tak efektowne jak w przypadku osób, które mają więcej predyspozycji ku temu. Zaskakujące jest to, że przy szybkości w dużej mierze warto postawić na prawidłowe zadbanie właśnie o układ nerwowy, nie tylko ćwicząc czas reakcji na bodźce, ale również stosując prawidłową dietę. W kształtowaniu szybkości bardzo ważne jest dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości mikroelementów i witamin wzmacniających układ nerwowy. Istotne jest stosowanie probiotyków, ponieważ to właśnie od jelit w dużej mierze zależy przewodnictwo nerwowe. Dieta powinna być bogata w magnez, witaminy z grupy B, a także naturalne kwasy omega 3.

Trening szybkości – podstawy

Aby wypracować odpowiednią prędkość należy mieć dłuższy staż treningu. Szybkość zależy od odpowiednio wypracowanej wytrzymałości oraz wydolności organizmu. Osiąga się je poprzez trening tlenowy i beztlenowy. Pomocny jest trening interwałowy. Dzięki odpowiednio wypracowanej sile mięśni zwiększa się zakres ruchu oraz skraca czas ruchu prostego. Dzięki wytrzymałości organizmu możliwe jest utrzymanie jak najwyższej cykliczności ruchów, przez co nie następuje wytrącenie prędkości. Szybkość bardzo dobrze kształtują wschodnie sztuki walki. Istnieje w nich wiele ćwiczeń, które poprawiają ją i udoskonalają. Przykładem jest ćwiczenie łamania bariery szybkości w ju jtsu. Wschodnie sztuki walki są polecane wszystkim tym, którzy pragną zwiększyć szybkość. W sportach walki bardzo istotne jest krótki czas reakcji. Najlepsi sportowcy są w stanie przewidzieć ruch przeciwnika i skutecznie go zablokować – obrona i blokada ataku to podstawa wszystkich sztuk walki. Jednakże aby trenować spostrzegawczość i skracać czas reakcji na bodziec nie trzeba trenować wschodnich sztuk walki, istnieje wiele innych dyscyplin oraz pojedynczych ćwiczeń, które są w tym pomocne. Jest to większość ćwiczeń fizycznych, (przysiady, brzuszki, wykroki, pajacyki)m jedyne o czym trzeba pamiętać to powtórzenia, które muszą być coraz szybsze. Jeśli trenujemy z ciężarami, to istotne jest, aby nie zmieniać ciężaru, jaki dźwigamy, tylko starać się ćwiczenie wykonać z większą prędkością.

Gibkość oraz koordynacja ruchowa

Ćwiczeniami, które są bardzo ważne w treningu na szybkość są również takie rozwijające koordynację ruchową, poprawiające gibkość, oraz zwrotność danej osoby. W internecie znajdziemy wiele takich ćwiczeń, jest to na przykład bieg slalomem przez pachołki, skoki przez płotki, bieg z przeszkodami, czy odbijanie oraz łapanie piłki. Stopniowo zadania należy pokonywać szybciej, oraz nadawać im większą trudność i poziom skomplikowania. Dobrze sprawdzają się te ćwiczenia, które wymagają utrzymania równowagi przez dłuższy czas. Sportami, które dobrze rozwijają koordynację są na przykład wspinaczka po ściankach lub w warunkach naturalnych, ale również wspomniane sztuki walki. Bardzo pomocne są również wszystkie formy sportu, które polegają na rywalizacji. Dobrze rozwinięta koordynacja pozwala skrócić czas reakcji na bodziec, a także przez dłuższy czas utrzymać odpowiednią sekwencję ruchów. Wyćwiczenie tej umiejętności sprawia, że poruszanie się jest niemal automatyczne, nie wymaga udziału myśli. Dzięki temu zostaje również zwiększona szybkość, dzieje się to niemal w sposób naturalny.

Poprzedni

Czy warto mieć trenera personalnego?

Mity na temat seksu

Następny

Dodaj komentarz