Jak wzmocnić stawy?

9 sierpnia 2021 Tagi , , ,

Wraz z biegiem lat problem z pojawiającymi się zwyrodnieniami u obrębie układu kostnego człowieka jest coraz większy. Szacuje się, że aż 90 procent społeczeństwa, średnio po 60-tym roku życia jest dotkniętych tą przykrą dolegliwością. Okazuje się jednak, że wiek nie jest w tym przypadku sztywną regułą. Gdyż na problemy ze stawami skarżą się również osoby młode, a nawet dzieci. Zobacz, jak możesz wzmocnić swoje stawy, żeby w przyszłości uniknąć podobnych komplikacji.

Jaka jest przyczyna problemów ze stawami?

Okazuje się, że do głównych przyczyn problemów ze stawami zalicza się przebyte choroby i infekcje. Które siłą rzeczy pozostawiają w naszym organizmie swój ślad. Bardzo często w trakcie choroby i jej leczenia w organizmie utrwalają się procesy bakteryjne. Które w znacznym stopniu wpływają na układ limfatyczny, powodując jego uszkodzenie.

Nasze stawy i kości nie będą w dobrej kondycji, jeżeli nie zapewnimy naszemu ciału odpowiedniej dawki ruchu. Siedzący tryb życia i związana z nim otyłość to najwięksi wrogowie naszych kości.

Kolejnym powodem powstawania infekcji stawów jest niedobór makroelementów i minerałów, które to zapewniają prawidłowe funkcjonowanie układu kostnego. Wynika to najczęściej z nieprawidłowej diety, ubogiej w wapń i białko a bogatej w szkodliwe tłuszcze.

 Stawy
Stawy

Problemy ze stawami mają w dużej mierze również podłoże dziedziczne. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że dotknie nas ten przykry problem, jeżeli w naszej rodzinie wystąpiły wcześniej tego rodzaju przypadki.

Jak wzmocnić stawy?

Najważniejsze jest utrzymywanie naszego ciała w odpowiedniej kondycji fizycznej. Odrobina zdrowego ruchu jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Ćwiczyć możemy zarówno w domowym zaciszu, jak pod czujnym okiem trenera na siłowni. Decyzja zależy tylko i wyłącznie od nas. Do ćwiczeń, które w bezpośredni sposób przekładają się na wzmocnienie naszych stawów zalicza się robienie tak zwanych wykroków. Czy przysiadów – na pewno korzystnie wpłynie to w szczególności na nasze stawy skokowe. Regularność treningu i co istotne nieprzeforsowywanie naszego ciała zapewni na sprawność ruchową na długi czas.

Wzmacniając nasze stawy nie powinniśmy zapominać o odpowiedniej diecie. Która bogata będzie w produkty zawierające dużą ilość wapnia i białka, czyli podstawowych budulców kości. Oczywiście nie pozwoli nam to uniknąć jakichkolwiek problemów ze stawami. Niemniej jednak w znacznym stopniu wspomoże leczenie urazów oraz pomoże nam w utrzymaniu sprawności ruchowej.

Ostatnie badania wykazały, że zbawienny wpływ na kondycję naszych stawów mają kwasy. Kwasy tłuszczowe typu omega 3 oraz omega 6 i ich prawidłowy poziom w organizmie. Naukowcy twierdzą, że spożycie tych związków znaczne przekłada się na zmniejszenie odczuwalnego bólu. Oraz leczenie chorób związanych właśnie z tego typu problemami.

Poprzedni

Najlepsze ćwiczenia dla kobiet w ciąży

Jak jazda konna wpływa na sylwetkę?

Następny

1 komentarz do wpisu “Jak wzmocnić stawy?”

  1. Od dłuższego czasu borykam sie z bólem kolana szczególnie podczas treningu, po wizycie u lekarza dowiedziałam sie że w pierwszej kolejności musze szczególną uwage zwracać na diete. Starać sie nie przeciążać stawów, zrobić krótką przerwe od biegania, a po trzecie wzmocnić staw zanim spowrotem wróce do trenowania. Oczywiście przysiady i wykroki są ok jednak jednak dla niektórych mogą one okazać sie zbyt przeciążajace. Dlatego polecam znaleźć mniej inwazyjne ćwiczenia ,przynajmniej na początku.

    Pozdrawiam

    Odpowiedz

Dodaj komentarz