Jak zapobiegać otyłości?

, Tagi , , ,

Chorobliwa otyłość bierze się z nadwagi, z kolei nadwaga bierze się ze źle zbilansowanej diety, która dostarcza organizmowi zbyt dużej ilości kilokalorii, przyjmowanych w posiłkach, w porównaniu z wydatkowaniem energii. Zbyt duża ilość jedzenia i zbyt mało ruchu to prosta droga, prowadząca do otyłości.

Zapobieganie otyłości

Warto pamiętać, że otyłość jest wynikiem złych przyzwyczajeń żywieniowych, które najczęściej rozpoczynają się już w dzieciństwie. Dzieci jedzą dużo słodkich batoników i chipsów, piją także gazowane napoje słodzone, które są źródłem pustych kilokalorii. Także w sklepikach szkolnych rzadko pojawiają się zdrowe przekąski czy owoce.

Dodatkowym czynnikiem, sprzyjającym otyłości, jest siedzący tryb życia i zbyt mała ilość ruchu, co w przypadku dzieci oznacza wybieranie gier komputerowych i seriali telewizyjnych zamiast ruchu na świeżym powietrzu. Warto takie przyzwyczajenia zmieniać i utrwalać jedynie zdrowe nawyki.

Jak zapobiegać otyłości?

Stresująca praca, chroniczne zmęczenie, odpoczynek przed telewizorem i śmieciowe jedzenie sprzyjają otyłości. Jednocześnie każdy z tych czynników można zmienić. Podstawową zmianę należy wprowadzić do jadłospisu, wyrzucając z niego słodkie i słone przekąski czy piwo, które dostarczają organizmowi jedynie pustych kilokalorii.

W bardzo krótkim czasie zamieniane są one na tkankę tłuszczową, która najczęściej odkłada się w okolicy brzucha, ud i pośladków. Naukowcy dowiedli, że aktywność fizyczna jest doskonałym lekiem na stres, a regularnie uprawiane, niezbyt forsowne ćwiczenia pozytywnie wpływają na samopoczucie. Często chroniczne zmęczenie jest efektem tego, że zamiast spaceru czy krótkiej przejażdżki na rowerze wybieramy bierne oglądanie filmów przed telewizorem.

Zmiany w diecie

Doskonałym sposobem na zapobieganie otyłości jest zwiększenie ilości owoców i warzyw w jadłospisie. Dzięki dużej zawartości błonnika zwiększają one metabolizm organizmu, dodatkowo większość warzyw zawiera dużą ilość wody i ma niewiele kalorii, zatem są one wskazane także dla osób odchudzających się, bowiem pozwalają na obniżenie kaloryczności posiłków.

Do diety, która ma zapobiegać otyłości i nadwadze, należy dodać też białko w postaci chudego mięsa, drobiu czy ryb oraz chudego nabiału. Białko jest dłużej trawione, zatem organizm nie potrzebuje zbyt szybko kolejnej dawki energii w postaci kolejnego posiłku. Spożywanie chudego jogurtu czy kawałka ryby jest także wskazane przed treningiem, bowiem w ten sposób dostarcza się organizmowi potrzebnej ilości energii na czas wzmożonego wysiłku fizycznego.

Dlaczego warto zapobiegać otyłości?

Sama otyłość to choroba. Jednak zbyt duża waga to także dodatkowe obciążenie dla organizmu. Przy otyłości gorzej funkcjonuje układ krążenia, może dochodzić do osłabienia serca. Duża waga to także zbyt duże obciążenie dla stawów i kręgosłupa, co może doprowadzić do problemów z chodzeniem

Poprzedni

Układanie diety

Błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny

Następny

Dodaj komentarz