Jak zgubić boczki?

, Tagi , , , , , , , , , , , , ,

Boczki to efekt uboczny gromadzenia tkanki tłuszczowej w bocznych częściach pleców na wysokości pępka. Boczki zwykle stanowią problem, gdyż oprócz tego, że wyglądają one mało apetycznie, np. gdy jesteśmy nago, to również i w ubraniu mają one tendencję do wylewania się ze spodni i spod bluzki. Przeczytaj artykuł poświęcony problemowi boczków oraz otłuszczeniu ciała w okolicach brzucha i talii. Poznaj przyczyny powstawania boczków oraz dowiedz się, w jaki sposób możesz je szybko i skutecznie zgubić.

[AdSense-A]

Czym są boczki i jakie są ich przyczyny?

Boczki to wylewające się fałdki tłuszczu zlokalizowane po bokach naszych talii. Niektóre organizmy mają większe skłonności do odkładania się tkanki tłuszczowej właśnie w tych partiach naszego ciała. Powstawaniu boczków szczególnie sprzyja spożywanie potraw i produktów wysokotłuszczowych zawierających tłuszcze trans. Niektóre kraje takie jak Dania czy Kanada wprowadziły nawet zakaz sprzedaży produktów spożywczych, które zawierają więcej niż 5% tłuszczów trans.

[colored_box color=”eg. blue, green, grey, red, yellow”]Główną przyczyną powstawania boczków jest niewłaściwa dieta – najczęściej wysokokaloryczna i obfita w węglowodany i nasycone kwasy tłuszczowe. Dietę wysokotłuszczową i wysokowęglowodanową możemy więc uznać za przyjaciela naszych boczków. Podsumowując, jeśli nasza dieta nie stanie się zbilansowana i zdrowa, nie mamy szans na uniknięcie boczków, a te lubią się utworzyć nawet u osób wyróżniających się szybką przemianą materii. Osoby charakteryzujące się średnią bądź powolną przemianą materii mają zatem dużo większe szanse na „dorobienie się” w przyszłości boczków.[/colored_box]

Innym czynnikiem, który w dużej mierze przyczynia się do powstawania boczków jest systematyczne spożywanie alkoholu. Szczególnie piwo oraz alkohole wysokoprocentowe wykazują negatywny wpływ na gromadzenie się tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha i talii.

Naukowcy udowodnili, że powstawanie boczków ma ścisły związek z słabą insulinowrażliwością, do której to właśnie przyczynia się przede wszystkim nieprawidłowa dieta. Nieregularne i monotonne posiłki, wielogodzinne głodzenie organizmu oraz spożywanie cukrów prostych i wysokoprzetworzonych działają destrukcyjnie na pracę trzustki oraz produkcję insuliny. W związku z powyższym, aby poprawić naszą wrażliwość na insulinę należałoby zmienić dietę, wprowadzić do naszego życia więcej ruchu oraz postawić na regularne częstsze, ale zdrowsze i mniejsze posiłki.

Naukowcy odkryli również, że mężczyźni są o wiele częściej narażeni na powstawanie boczków. Dlaczego? Jak się okazuje taki stan rzeczy płeć męska zawdzięcza męskim hormonom androgenom. U mężczyzn wyróżnia się tzw. typ otłuszczenia adroidalnego, którego pojawienie się związane jest z nieprawidłowym oddziaływaniem jednego hormonu na drugi, czyli androgenów na produkcję insuliny.

Powstanie boczków, podobnie jak powstanie „oponki” na brzuchu (czy też „piwnego brzucha”) jest dla naszego organizmu jasnym sygnałem, że najwyraźniej prowadzimy niezdrowy tryb życia, w którym głównymi winowajcami takowej sytuacji są nieprawidłowa dieta i zbyt mała ilość ruchu.

Właściwa dieta, czyli jak zgubić boczki bez łez i potu

Jeśli dalej czytasz ten artykuł, to na pewno bardzo chcesz pozbyć się Twoich boczków i szukasz najszybszego i najskuteczniejszego sposobu, aby to osiągnąć.

Pamiętaj, że zmiana diety to pierwsze, co należy uczynić. Zdrowa dieta to dieta bogata w warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste takie jak pełnoziarnisty ciemny chleb, pełnoziarniste makarony, mąkę oraz kasze i ryż.

Aby zgubić boczki, musisz zrezygnować z jedzenia zup zagęszczanych mąką, sosów, tłustych mięs (zarówno pieczonych jak i smażonych), podrobów, produktów typu mielonki i parówki, tradycyjnych makaronów, białego ryżu oraz ziemniaków.

Musisz również powiedzieć nie takim produktom jak chipsy, słodycze, pączki, słodkie bułki, białe pieczywo.

Również w kwestii picia musisz wprowadzić większe restrykcje. Na początek najlepiej zrezygnuj z picia do posiłku. Wszelkie napoje spożywane łącznie z posiłkiem wpływają na rozrzedzenie pokarmu w żołądku oraz spowolnienie w jego trawieniu, co również przyczynia się do odkładania się tkanki tłuszczowej. Należałoby zupełnie wyeliminować picie napojów gazowanych oraz tych, które zawierają duże ilości cukru czy też zagęszczających syropów na bazie fruktozy i sacharozy.

Pamiętaj także o tym, aby ostatnio posiłek spożywać nie później, niż na 2-3 godziny przed snem. Posiłek zjedzony bezpośrednio przed snem za pewne w dużej mierze zostanie potraktowany przez Twój organizm jako zapasy, które zmagazynuje w miejscu, które mu najbardziej odpowiada, czyli najczęściej w boczkach lub na brzuchu.

[colored_box color=”eg. blue, green, grey, red, yellow”]Zbilansowana dieta sprzyjająca pozbyciu się boczków opiera się o dania składające się z samych zdrowych produktów, takich jak świeże ryby, warzywa, sałatki, dania gotowane i przyrządzane na parze, chude mięsa, drób oraz niskokaloryczne owoce.[/colored_box]

Podczas diety mającej na celu pozbycie się boczków weź pod uwagę tabelę produktów o niskim indeksie glikemicznym. Produkty, których indeks glikemiczny wynosi mniej niż 55 są dla Ciebie zdrowe i raczej nie powinny wykazywać złego oddziaływania w Twojej walce z tkanką tłuszczową.

Boczki nie lubią ruchu!

Walka o szczupłą talię to nie tylko odpowiednia dieta, ale również wprowadzenie do Twojego życia zwiększonej aktywności fizycznej. Jak możesz to zrobić?

Świetnym sposobem spalania tkanki tłuszczowej na brzuchu i boczkach jest zwykłe chodzenie, dlatego staraj się jak najwięcej spacerować. Zamiast samochodu wybierz drogę pieszo lub na rowerze, natomiast siedzenie na kanapie zastąp jazdą na rowerku stacjonarnym lub stepperze. Koszt zakupu takiego urządzenia nie jest wysoki, natomiast korzyści z jego posiadania i używania mogą okazać się bardzo satysfakcjonujące.

Pamiętaj, że aby w naszym organizmie doszło do rozpoczęcia procesu spalania tłuszczu, musimy najpierw zmusić nasze ciało do takiego wysiłku, aby w jego wyniku została spalona cała glukoza krążąca we krwi, ATP zgromadzone w mitochondriach komórek ciała oraz glikogen zmagazynowany w wątrobie oraz mięśniach. Generalnie należy pamiętać o tym, iż tak naprawdę nie istnieje coś takiego jak „odchudzanie miejscowe” a spalanie tłuszczu to proces dotyczący wszystkich części ciała. Najlepszą formą aktywności pozwalającej na skuteczne wprowadzenie ciała w stan lipolizy, czyli rozkładu tłuszczów są sporty aerobowe, czyli chodzenie, trucht, bieganie, pływanie itp. Należy pamiętać o ty, iż najlepsze efekty z wykonywanych ćwiczeń zaczynamy uzyskiwać dopiero po ok. 20 minutach treningu przy tętnie  na poziomie 65-80% tętna maksymalnego. Dlaczego nasze tętno powinno wynosić akurat tyle? Jak się okazuje, zbyt mała intensywność treningów powoduje bardzo powolne spalanie glukozy i glikogenu, w związku z czym nawet godzinny trening nie zaowocuje spaleniem tkanki tłuszczowej, zaś trening zbyt intensywny i wyczerpujący może szybko doprowadzić do uczucia wyczerpania i niedotlenienia komórek organizmu, co w dalszej konsekwencji oznaczać będzie pojawienie się zakwasów oraz uczucia demotywacji do dalszych ćwiczeń.

Jakie ćwiczenia na boczki?

Ćwiczenia na boczki wymagają od nas silnej motywacji, systematyczności, zaangażowania i wiele wysiłku. Na efekty trzeba będzie co prawda trochę poczekać, ale na pewno warto!

Możemy wykonywać następujące ćwiczenia na boczki:

  • nożyce:  połóż się na plecach z rękami ułożonymi wzdłuż ciała, następnie unieś nogi ok. 10-20 cm nad ziemię i na przemian nimi wymachuj – zrób min. 20 powtórzeń (nożyce pionowe, poziome i okrężne)
  • brzuszki skośne czy też tzw. skrętoskłony: połóż się na plecach, ręcę ułóż za tułów – skrzyżuj z tyłu szyi. Następnie unieś tułów dotykając lewym łokciem podłogi obok prawego kolana, a przy kolejnym powtórzeniu prawym łokciem dotykając podłogi obok lewego kolana (min. 20 powtórzeń)
  • skłony: stań w dość szerokim rozkroku i wykonuj skłony w przód, dotykając rękoma raz prawej, raz lewej nogi (30 powtórzeń)

Bardzo dobrym ćwiczeniem w walce z boczkami jest trening z hula-hop. Na początku wystarczy Ci zwykłe najtańsze i lekkie hula-hop, dzięki któremu wypracujesz własną technikę ćwiczeń oraz osiągniesz pewien poziom umiejętności w zgrabnym poruszaniu biodrami i talią. Z czasem warto zainwestować w lepsze, grubsze i cięższe hula-hop, do pracy z którym potrzebować będziemy większego wkładu wysiłku oraz lepszej techniki. Regularne ćwiczenia z hula-hop dają zadowalające efekty w kwestii spalania tkanki tłuszczowej w rejonie brzucha, talii oraz boczków. Miesiąc systematycznych ćwiczeń z hula-hop pomoże nam zmniejszyć obwód w talii o przynajmniej kilka centymetrów pod warunkiem, że ćwiczeniu poświęcimy odpowiednią ilość czasu – minimum pół godziny dziennie, a najlepiej godzinę.

Poprzedni

Fitness czy aerobik – Jaka to różnica?

Jak rozpoznać niedobór potasu?

Następny

2 komentarze do wpisu „Jak zgubić boczki?”

  1. ja bardzo polecam trojskladnikowy zestaw – cwiczenia+ lekka dieta+ zeltiq. no i oczywiscie duzo wody. zeltiq jest naprawde fenomenalną metodą dla osób, ktore nie moga sie pozbyc tlusczu przez same cwiczenia i diete. mnie pani doktor polecila wlasnie zamrozenie. w krakowie robia to w osteomedzie, moze tez gdzie indziej ale tam ja ronilam i jestem zadowolna.

    Odpowiedz
  2. Fajnie, że napisaliście głównie o diecie i ćwiczeniach aerobowych. Na wielu serwisach skupiają się głównie na ćwiczeniach siłowych i przez to ludzie wierzą w to cudowne miejscowe spalanie tłuszczu 😉

    Co do hula-hop, mam pytanie. Ostatnio szukałam ćwiczeń, które mogłyby mi pomóc zmniejszyć obwód w talii, bo praktycznie nie mam wcięcia. I z jednej strony widziałam opinie, że pomagają ćwiczenia na skośne mięśnie brzucha (między innymi te, o których piszecie), a z drugiej wiele osób twierdzi, że po ćwiczeniach siłowych efekty są odwrotne- następuje zanik wcięcia w talii. I u wielu kobiet, które trenują siłowo można zauważyć tę tendencję- mają ładne, wytrenowane brzuchy, ale kompletnie żądnej talii. Wiecie coś może na ten temat?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz