Jak złagodzić ból przy rwie kulszowej?

12 kwietnia 2014 Tagi , , , , , , , , , , ,

Atak rwy kulszowej z całą pewnością nie należy do najprzyjemniejszych. Bardzo silny ból promieniujący od odcinka lędźwiowego kręgosłupa promieniuje na całe ciało, aż do stopy i uniemożliwia jakikolwiek ruch. Ataki te najczęściej pojawiają się w nocy, jednak spowodować je możemy również nagłym ruchem, dźwignięciem, czy potknięciem, które potęgują ból. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów na to, żeby choć trochę złagodzić ból. Przedstawiamy kilka sprawdzonych metod, jak złagodzić ból przy rwie kulszowej i uchronić ns przed cierpieniem.

Rwa kulszowa powstaje w wyniku ucisku kręgosłupa na korzeń nerwu kulszowego. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne. Najczęściej są to jednak zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa i wypadnięcie krążka międzykręgowego, czyli tak zwanego dysku. 

[AdSense-A]

Jak załagodzić ból przy rwie kulszowej?

Rwa kulszowa atakuje nas zazwyczaj znienacka, dlatego bardzo ciężko jest ją przewidzieć, a tym bardziej jej zapobiec.

Oto kilka sposobów, które pomogą złagodzić ból podczas ataku:

  • Połóż się na plecach przybierając tak zwaną pozycję krzesełkową. Nogi zegnij w klanach, tak żeby z podłogą tworzyły one kąt prosty. Taka pozycja rozluźni mięśnie i co najważniejsze odciąży uciskany fragment. Pamiętajmy jednak, że podłoże, na którym leżymy musi być twarde. Najlepiej więc jeśli będzie to podłoga, bądź twardy materac.
  • Ulgę w bólu mogą przynieść również zimne okłady, które znieczulają bolący fragment ciała. Mogą to być kostki lodu owinięte w ręcznik, które przykładamy do pleców na 15-20 minut. Jest to uczucie może nie należące do najprzyjemniejszych, jednak efektem jest chwilowe uśmierzenie bólu.
  • Dobre działanie przynoszą leki przeciwbólowe, a zwłaszcza niesteroidowe leki przeciwzapalne. Bardzo dobrze sprawdzają się one w bólu o średnim natężeniu. Nigdy nie należy jednak przesadzać z ilością przyjmowanych farmaceutyków i mimo to, że wydawane są one bez recepty warto uprzednio skonsultować się z lekarzem specjalistą, który sprawdzi, który lek będzie dla nas odpowiedni.
  • Podobnie, jak zimne układy, ulgę mogą przynieść również ciepłe okłady. Powinniśmy jednak stosować je 2-3 dni po pojawieniu się pierwszego ataku. Mogą przybierać one formę plastrów rozgrzewających lub ciepłych okładów na przykład z namoczonego ręcznika.
  • Na krótką metę efektowne okazują się być również rozgrzewające maści i żele, które działają również przeciwzapalnie. Rozluźnią mięśnie i zniwelują odczucie bólu.
  • Jeśli ból stanie się mniej dokuczliwy pomocne będą ćwiczenia rozciągające na kręgosłup, które zmniejszą nacisk. Rozciąganie mięśni pośladków pomaga rozluźnić mięśnie otaczające nerw kulszowy. Najlepsza okazuje się być joga, uprawiana pod okiem doświadczonego trenera, który dobierze nam taki zestaw ćwiczeń, jaki nie obciąży naszego kręgosłupa, a wręcz przeciwnie wzmocni go i pomoże szybciej uporać się z bólem.
Poprzedni

Jak żyć z dyskopatią?

Naturalne blokery estrogenu

Następny

1 komentarz do wpisu “Jak złagodzić ból przy rwie kulszowej?”

  1. u mnie tylko ciepło pomaga, krem rozgrzewający albo termofor, albo masaż, chociaż to też związane z ciepłymi rękami mojego męża 😉

    Odpowiedz

Dodaj komentarz