Jak zlikwidować blizny?

2 czerwca 2014 Tagi ,

Blizny to dość poważny problem natury estetycznej, który jest związany głównie z niewłaściwym procesem gojenia się ran. Wyróżnia się wiele rodzajów blizn, jednak do tych najczęściej występujących należy zaliczyć przede wszystkim blizny powypadkowe oraz potrądzikowe. Ich usunięcie nie jest łatwe, ale nie oznacza to, że blizn nie można się pozbyć. Oto skuteczne sposoby na to, by zlikwidować nieestetycznie prezentujące się uszkodzenia skóry.

Kremy i żele na blizny

Do likwidacji blizn bardzo często polecane są różnego rodzaju kremy oraz żele. To ogólnodostępne preparaty, których celem jest przede wszystkim zmniejszenie widoczności blizny – dzięki regularnemu stosowaniu takich środków blizna może zmienić swój kształt czy kolor, stając się w ten sposób mniej widoczna. Preparaty kosmetyczne do usuwania blizn często posiadają działanie łagodzące oraz rozjaśniające. Mogą zawierać one w swoim składzie wyciągi z ziół, formułę masła kakaowego, witaminę E czy silikon. Ponadto w leczeniu blizn mogą być stosowane środki farmakologiczne (najczęściej są to kortykosteroidy). Takie specyfiki powodują, że blizna staje się gładsza i bardziej równa, a tym samym jej wygląd staje się podobny do zdrowej skóry.

Scars therapy
Fot. Depositphotos

Laseroterapia a usuwanie blizn

Zastanawiając się, jak zlikwidować blizny, warto także zwrócić uwagę na laseroterapię. Ta innowacyjna metoda najczęściej wykorzystuje laser frakcyjny, który skutecznie usuwa zarówno blizny powstałe na skutek uszkodzenia skóry, jak i nieestetycznie prezentujące się zmiany potrądzikowe.

Laser frakcyjny nie tylko likwiduje blizny poprzez ich spłycenie, ale także poprawia ogólną kondycję skóry i zwiększa napięcie naskórka. Wiązka lasera dociera w głąb włókien kolagenowych, dzięki czemu skóra szybciej się regeneruje, a blizny spłycają się. Tego rodzaju zabiegi (ich koszt, ilość serii) na ogół są uzależnione od głębokości blizny, jej kształtu oraz wielkości.

Chirurgiczne leczenie blizn

Chirurgiczne leczenie blizn polega przede wszystkim na zmniejszeniu wielkości blizny, a także na poprawie jej kształtu. Taka metoda to nic innego jak korekcja blizny, która dzięki temu staje się mniej widoczna na skórze. Finalny efekt takiego zabiegu na ogół zależy od zastosowanej techniki chirurgicznej, a także od zdolności do gojenia się ran na skórze. Przed zabiegiem zaleca się masowanie blizny oraz smarowanie jej odpowiednimi preparatami.

Co jeszcze pomoże na blizny?

Jeśli naszym problemem są blizny potrądzikowe, wówczas możemy spróbować usunąć je przy pomocy peelingów mechanicznych bądź profesjonalnej mikrodermabrazji wykonywanej w salonach kosmetycznych. Takie zabiegi polegają na ścieraniu wierzchniej warstwy naskórka, w skutek czego skóra staje się jaśniejsza, a blizna mniej widoczna. Ilość wykonanych zabiegów zazwyczaj zależy od głębokości oraz rozległości blizny.

Poprzedni

Jak zgubić brzuszek?

Przyczyny mrowienia dłoni

Następny

Dodaj komentarz