Jaka woda mineralna jest najlepsza?

Tagi , ,

Organizm człowieka składa się aż w 65% procentach z wody, z czego ok. 3-4% z niej jest wymieniana na nową każdego dnia. Z tego właśnie powodu bardzo ważne jest wypijanie dziennie minimum litra wody. Jednak nie każda woda jest taka sama.

Woda źródlana a mineralna

W sklepach dostępne są przeróżne wody butelkowane – źródlane i mineralne. Te pierwsze charakteryzują się małą ilością substancji mineralnych – z reguły nie większą niż 500mg/l. Do tego rodzaju wód należą Kropla Beskidu, Eden, Żywiec Zdrój. Są to wody czerpane z górskich źródeł, dlatego też wyróżnia je krystaliczna czystość. Woda źródlana jest alternatywą wody z kranu, dlatego wiele osób uważa, że zamiast kupować wodę źródlaną, lepiej jest po prostu pić wodę z kranu. Wody źródlane można używać wtedy, gdy nie mamy dostępu do kranówki, czyli np. w czasie awarii wodociągów czy też chwilowego zanieczyszczenia wody z kranu.

Woda wodzie nierówna

Najlepszą wodą dla organizmu jest woda mineralna, czyli taka, w której ilość substancji mineralnych na litr przekracza 500mg. Ten typ wody zawiera dużo minerałów, które zapewniają równowagę mineralną w naszym organizmie. Należy jednak pamiętać, że składniki mineralne przyjmuje się prawie wyłącznie z pożywieniem, zaś woda mineralna jest bardzo dobrym uzupełnieniem zdrowej diety.

Na rynku dostępne są wody mineralne o różnym stopniu zmineralizowania: od wód niskozmineralizowanych, przez średniozmineralizowane po wysokozmineralizowane.

Woda o nazwie „niskozmineralizowana” to najczęściej woda, której ilość wartości odżywczych oscyluje wokół 500mg/l. Taka woda może mieć mniej substancji mineralnych mniej niż 500mg na litr i wtedy przypomina ona bardziej wodę źródlaną, lub też niewiele więcej niż 500mg/l.

Woda średniozmineralizowana (np. Woda Jurajska, Nałęczowianka, Ustronianka, Kinga Pienińska) mają ok. 1000mg składników mineralnych na litr. Taki rodzaj wody można pić cały czas bez ograniczeń.  Ze względu na niewielką zawartość sodu, wody średniozmineralizowane mogą pić osoby z nadciśnieniem.
Inny rodzaj wody mineralnej to woda wysokozmineralizowana (Muszynianka, Kryniczanka, Piwniczanka) mają najczęściej ok 1500-2000mg składników mineralnych na litr. Picie wody o wysokiej zawartości składników mineralnych działa korzystnie na równowagę mineralną w organizmie, wzmacnia pracę serca i układu krążenia. Głównymi minerałami, które możemy znaleźć w takiej wodzie są magnez, wapń, sód i potas.

Ostatnim rodzajem wody mineralnej są wody mineralne lecznicze, które zawierają bardzo dużą ilość składników mineralnych. Do takich wód zaliczamy np. Wielką Pieniawę (działanie zdrowotne na układ pokarmowy), Helenę (choroby górnych i dolnych dróg oddechowych), wodę Jana (choroby nerek) czy też wodę Zuber (leczy choroby wrzodowe, dróg żółciowych oraz wątroby). Takie wody czerpane są ze specjalnych podziemnych ujęć wodnych, a działanie lecznicze zawdzięczamy olbrzymiej ilości minerałów w przeliczeniu na litr wody (ponad 2000mg/l). Tego typu wód nie można pić zbyt dużo. Osoby chore piją około szklanki lub dwóch szklanek dziennie przez określony okres czasu.

Poprzedni

Jakie diety są skuteczne?

Jak pozbyć się boczków pod pachami?

Następny

1 komentarz do wpisu “Jaka woda mineralna jest najlepsza?”

  1. ja zwykle piję zieloną Piwniczankę. Na zakupach zwykle zwracam uwagę na etykiety i skład wody, dlatego świadomie sięgam po wodę z wysokim stężeniem składników mineralnych. Picie wody źródlanej moim zdaniem nie ma sensu, ponieważ tylko nawadnia organizm, nie zaopatrując go w niezbędne minerały.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz