Jaki jest prawidłowy poziom testosteronu?

Tagi , ,

Mobilizuje do działania. Włada męskim ciałem. Co to takiego? Testosteron, hormon, który mężczyźni są pociągający dla płci przeciwnej i zachowują pełną sprawność seksualną. Kultywowane od wieków męstwo i siła pochodzi właśnie od niego, to ona sprawia, że faceci posiadają te konkretne cechy, które są uwielbiane prze kobiety: zarost, mocną linię szczęki, szerokie ramiona. Właśnie pod wpływem testosteronu męskie plemniki zdolne są do zapłodnienia komórki jajowej kobiety, prawdziwa męskość to wedle niektórych zdolność do dawania życia a obniżony poziom tego hormonu może sprawić, że męskie zdolności rozrodcze staną się mocno ograniczone.

Jaki jest prawidłowy poziom testosteronu u mężczyzn?

Za prawidłową wartość uznaje się wynik w przedziale 8 -12 nmol/l lub 2,3 – 3,4 ng/ml bądź też 230-345 ng/dl. Badanie poziomu testosteronu wykonuje się z krwi i przeprowadzić je można w praktycznie każdym laboratorium medycznym. Badaniu podlega wolny oraz całkowity poziom testosteronu. Badanie tego pierwszego wiąże się zazwyczaj z kosztem ok. 45 zł, natomiast drugiego 25 zł. Oczywiście badania nie trzeba wykonywać prywatnie. Zdarza się tak, że to lekarz kieruje nas do laboratorium i wtedy koszty pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia. Badanie poziomu testosteronu wykonuje się się na czczo, z rana.

Co może świadczyć o tym, że masz zbyt mało testosteronu?

Objawy zmniejszonej ilości testosteronu często pomylić można z ogólnym zmęczeniem lub przepracowaniem. Zalicza się do nich przede wszystkim zmęczenie, osłabienie mięśni a nawet ich zanikanie, przyrost wagi ciała (związany z odkładaniem tłuszczu) oraz zmniejszenie aktywności seksualnej o ochoty na miłosne igraszki. Zdrowy mężczyzna wytwarza codziennie ok 6 mg testosteronu i rano. Powyższe symptomy mogą oznaczać, że organizm nie radzi sobie z odpowiednią produkcją tego hormonu i trzeba mu jakość pomóc. Tylko jak?

Istnieją sposoby na podniesienie poziomu testosteronu

Niski poziom testosteronu nie musi oznaczać konieczności stosowania terapii farmakologicznej. Istnieją nieinwazyjne, naturalne metody, które są w stanie zmobilizować męski organizm do produkcji tego składnika. Przedstawiamy najlepsze z nich:

  • Ćwiczenia fizyczne – nic tak nie podnosi poziomu testosteronu jam odpowiednia dawka aktywności fizycznej. Sport to nie tylko zdrowie ale i warunek zachowania pełnej męskości i sprawności w sferze życia seksualnego. Kulturyści nie cierpią na niedobory testosteronu dlatego, że trening siłowy skutecznie podnosi jego poziom.
  • Dieta w służbie męskości – o zaletach odpowiedniej diety nie trzeba nikogo przekonywać, ale stosunkowo niewielka liczba osób wie, że tłuszcze są doskonałym katalizatorem testosteronu. Ich ograniczenie w diecie powoduje, że poziom testosteronu we krwi spada na łeb, na szyję. Żeby tego uniknąć należy spożywać produkty bogate w tłuszcze w tym czerwone mięso. Wegetarianie i osoby, które spożywają duże ilości fito-estrogenów są więc szczególnie narażeni na niedobór testosteronu.
  • Mniej alkoholu i papierosów – alkohol i nikotyna skutecznie obniżają ilość testosteronu produkowanego w męskich jadrach. Alkohol przeobraża testosteron w estrogen i pijący mężczyzna dosłownie niewieścieje. Tak samo niekorzystnie działa dym tytoniowy, związki w nim zawarte zaburzają działanie układu rozrodczego jak i całego organizmu.

Nie bagatelizuj problemu

Odpowiedni poziom testosteronu nie tylko podnosi jakość życia ale zabezpiecza męski organizm przez niekorzystnymi zmianami. Jeżeli więc czujemy pierwsze symptomy, takie jak spadek libido lub zmęczenie, nie można wykluczać, że za wszystko odpowiedzialny jest właśnie testosteron.

Poprzedni

Jak dawkować BCAA?

Zasady diety niskobiałkowej

Następny

Dodaj komentarz