Jaki wybrać najlepszy rower trekkingowy?

, Tagi , ,

Turystyka rowerowa to coraz popularniejszy sposób spędzania urlopu w Polsce. Nie każdy jednak dwukołowiec nadaje się do tego celu. Wybierając się na długą wyprawę warto zaopatrzyć się w rower trekkingowy z prawdziwego zdarzenia.

Rower trekkingowy – co to takiego?

Wiele osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z turystyką rowerową, zadaje pytanie: „jaki rower trekkingowy wybrać?”. Odpowiedź nie jest prosta, bo wszystko zależy od sposobu użytkowania. Innego roweru potrzeba na długie, liczone w setkach kilometrów wojaże, a innego na jednodniowe eskapady za miasto. W pierwszym przypadku lepiej sprawdzą się sztywne, bardzo wytrzymałe konstrukcje. W drugim – lekkie rowery crossowe doposażone w akcesoria trekkingowe.

Z czego składa się rower trekkingowy?

Rower trekkingowy to rower zaprojektowany z myślą o wygodzie pokonywania długich tras. Nie jest tak szybki jak szosówka, ani tak zwrotny jak crossówka. Powinien za to zapewnić komfort w trakcie wielogodzinnego kręcenia pedałami. Większość nowych rowerów trekkingowych posiada lekkie ramy aluminiowe o przyjaznej dla kręgosłupa geometrii. Dzięki zastosowaniu kierownicy z rogami lub tzw. lemondką rowerzysta może zmienić pozycję, co pozwala np. odciążyć nadgarstki lub zmniejszyć stawiany opór powietrza. 28-calowe koła oraz korba ze standardowymi tarczami 28-38-48 umożliwiają rozwijanie prędkości przelotowych rzędu 25-30 km/h bez szczególnie dużego wysiłku. W rowerze trekkingowym może, choć wcale nie musi znaleźć się amortyzator przedni. W trakcie podróżowania po asfaltowych drogach bardziej sprawdza się sztywny widelec ze stali chromowo-molibdenowej. Za to rower z amortyzacją lepiej radzi sobie na nierównościach i w lekkim terenie.

Wytrzymały osprzęt

Wybierając rower trekkingowym należy starannie dobrać osprzęt. Powinien on być przede wszystkim wytrzymały i łatwy w regulacji. Rozsądne minimum to podzespoły (korba, przerzutka przednia i tylna, kaseta, manetki, łańcuch) z grupy Shimano Alivio lub jej odpowiednika w ofercie firmy SRAM. Dobrym, pomysłem może być również przekładnia planetarna w tylnym kole (np. Shimano Nexus), która w przeciwieństwie do tradycyjnego systemu przerzutek wymaga rzadszego serwisowania.

Zdecydowanie odradzić należy rowery trekkingowe dysponujące wolnobiegiem, który pod dużym obciążeniem łatwo uszkodzić. Lepszym choć nieco droższym rozwiązaniem jest w tym przypadku kaseta. Warto również zadbać o solidne opony typu semi-slick z systemem anty-przebiciowym. Doświadczeni trekkingowcy polecają także proste w regulacji hamulce typu v-brake, zamiast ich znacznie bardziej skomplikowanych, tarczowych odpowiedników.

Ważne są akcesoria

Decydujący wpływ na komfort użytkowania roweru trekkingowego mają zamontowane akcesoria. Przede wszystkim musi on posiadać wygodne siodełko, najlepiej na amortyzowanej sztycy. Bagażnik zamontowany z tyłu (a często również z przodu) ułatwia przewóz bagażu. Do podróżowania w zmiennych warunkach oświetleniowych (np. po zmroku, we mgle) konieczne jest solidne oświetlenie zasilane z dynama wbudowanego w piastę przedniego koła. Warto również pamiętać o pełnych błotnikach oraz lusterku, które mogą okazać się wybawieniem w trakcie dalekich podróży.

Poprzedni

Jakie efekty daje hula hop?

Jak oszczędzać na jedzeniu?

Następny

Dodaj komentarz