Jaki wybrać pulsometr?

, Tagi , ,

Racjonalny trening wymaga kontrolowania parametrów ciała, w tym zwłaszcza tętna. Trudno jednak, aby zaprzestać biegu lub zsiadać z roweru za każdym razem, kiedy chcemy dokonać pomiaru. Rozwiązaniem tego problemu są pulsometry, dzięki którym na bieżąco śledzić można pracę serca i odpowiednio dozować wysiłek. Urządzenia dostępne są w każdym większym sklepie sportowy. Jaki pulsometr wybrać?

Z paskiem czy bez?

Klasyczny pulsometr składa się z zegarka i komunikującego się z nim bezprzewodowo czujnika, umocowanego przy klatce piersiowej za pomocą elastycznego paska. To sprawdzone rozwiązanie, które nadaje się do uprawiania różnych dyscyplin sportowych. Jego zaletą jest przede wszystkim duża dokładność pomiaru (co wynika z niewielkiej odległości pomiędzy sercem i czujnikiem) i możliwość ciągłego monitorowania tętna.

Mniej wymagającym użytkownikom polecić można pulsometry jednoczęściowe. Mogą mieć one formę zegarka z czujnikiem, naszyjnika, bransolety na nadgarstek itp. Zazwyczaj mierzą tętno tylko na żądanie, a ponadto precyzja wskazań jest nieco gorsza. Z powodzeniem sprawdzą się jednak przy mniej intensywnych formach aktywności ruchowej (np. nordic walking).

Do osobnej grupy zaliczyć należy pulsometry specjalistyczne. To urządzenia zaprojektowane z myślą o uprawianiu konkretnego sportu (np. kolarstwo, wioślarstwo), dlatego często wyposażone są w specjalne funkcje oraz odpowiednie uchwyty do mocowania.

Tętno pod kontrolą

Każdym pulsometrem można dokonać pomiaru tętna, ale to przede wszystkim wbudowane funkcje decydują o przydatności informacji. Szukając urządzenia dla siebie należy przede wszystkim zwrócić uwagę, by oferowało ono możliwość ustawienia wartości HRmax, czyli tętna maksymalnego. Dzięki niemu można kontrolować poziom intensywności treningu. Dodatkowo dobry pulsometr powinien zaalarmować użytkownika, jeśli jego tętno przekroczy HRmax lub zdefiniowane wcześniej przedziały.

Przydatne funkcje

Praktycznie wszystkie pulsometry posiadają dodatkowe funkcje. Jedne są przydatne, z innych większość użytkowników zapewne nigdy nie skorzysta. Do pierwszych zaliczyć można: zegarek, stoper, podświetlenie ekranu oraz wskaźnik zużycia baterii. Niektóre urządzenia oferują również liczniki spalonych kalorii i tłuszczu, cyfrowy kompas, pomiar temperatury powietrza, barometr, krokomierz, wysokościomierz, a nawet przechyłomierz. W bardziej zaawansowanych modelach napotkać można np. funkcję podsumowania wyników treningu, która stanowić może cenne wskazanie przy różnego rodzaju analizach.

Ceny pulsometrów

Na jednym z chińskich portali sprzedażowych znaleźć można pulsometry w cenie ok. 5 dolarów za sztukę (z wysyłką do Polski). Niestety, to raczej jednorazowe zabawki niż urządzenia pomiarowe i lepiej nie ufać ich wskazaniom. Zwłaszcza, że w pełni funkcjonalny pulsometr nie musi być drogi. Ceny firmowych produktów zaczynają się od ok. 250 zł. Taniej, bo za niespełna 100 zł, kupić można jednak całkiem dobrze sprawujące się pulsometry pod sportowymi brandami supermarketów.

Rzecz jasna im bardziej zaawansowane technologicznie modele pulsometrów, tym wyższe ceny. Urządzenia kosztujące ok. 1000 zł pozwalają m.in. zlokalizować położenie za pomocą GPS, komunikować się ze smartfonem albo rywalizować z cyfrowym przeciwnikiem. Takie udogodnienia z pewnością docenią profesjonaliści oraz ambitni amatorzy.

Poprzedni

Ćwiczenia aerobowe na brzuch

Czy piwo jest zdrowe?

Następny

Dodaj komentarz