Jeśli zaczynamy naszą przygodę z bieganiem, to pierwsze pytanie, na które musimy sobie odpowiedzieć, to: jakie buty do biegania będą dla nas najlepsze? Bo przecież ruch z założenia ma być dla nas zdrowy i jednocześnie przyjemny. Źle dobrane obuwie nie tylko nie zapewni nam komfortu biegania, ale może stać się przyczyną niepotrzebnych i bolesnych kontuzji.
Zaczynamy od określenia typu budowy stopy
Pierwszym krokiem jest określenie, jaki mamy typ budowy stopy, co przekłada się na sposób jej pracy podczas biegu i marszu. Ogólnie wyróżnia się trzy rodzaje. Pierwszym z nich jest stopa neutralna. Ten typ wyróżnia równomierny rozkłada ciężaru ciała podczas biegu na każdym etapie, począwszy od nastąpnięcia, aż po wybicie i oderwanie stopy. Stopę neutralną poznajemy po tym, że patrząc na nią od tytułu, piętę widzimy w jednej linii prostej z nogą, bez żadnego odchylenia w jedną, czy w drugą stronę. Mając taki typ stopy należy wybierać buty amortyzujące bez stabilizatora stopy. Drugi rodzaj budowy stopy, to stopa pronująca, której wyznacznikiem jest przenoszenie ciężaru ciała na wewnętrzną krawędź stopy.W takim przypadku pięta odchyla się od linii nogi na zewnątrz. Osoby z tym typem stopy powinny wybierać buty z wzmocnieniami, których zadaniem będzie poprawienie ułożenia stopy podczas biegu i zapobiegnięcie kontuzji. Trzecim typem budowy stopy jest typ supinujący. W przypadku stopy supinującej ciężar ciała przenoszony jest przede wszystkim na zewnętrzną jej krawędź. Biegacze o takim typie stopy powinni wybierać buty z mocną amortyzacją.
Teraz określamy typ podbicia stopy
…czyli faktyczną wysokość stopy w okolicach śródstopia. W przypadku normalnego podbicia powinniśmy wybierać buty z systemami stabilizującymi. Buty te doskonale przytrzymują i tłumią wstrząsy. Buty te najczęściej mają lekko zakrzywiony kształt i podeszwę wykonaną z dwóch różnych materiałów. W przypadku tak zwanego podbicia niskiego, optymalnym wyborem będą buty zawierające system podtrzymujący. Jego zadaniem jest kontrolowanie ruchu stopy i dlatego buty takie są sztywne i nieco cięższe. Dla osób o wysokim podbiciu najlepszym rozwiązaniem są natomiast buty wyposażone w system amortyzujący, który chroni stopę przed wstrząsami i jednocześnie pozwala jej na swobodny ruch. Buty takie są miękkie i wyposażone w elastyczną wkładkę.
Czas odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie będziemy biegać
Dobór obuwia uzależniony jest nie tylko od typu naszych stóp, ale także od nawierzchni, po których zamierzamy biegać. Biorąc pod uwagę rodzaj terenu, do wyboru mamy dwa rodzaje butów. Pierwszy z nich to buty do biegania po ulicy. Jest to rodzaj obuwia przystosowany do biegania po twardych nawierzchniach. I wcale nie musi być to asfalt. Buty takie doskonale sprawdzają się także na ubitych leśnych duktach, czy innych nawierzchniach utwardzonych. To, co je wyróżnia to mała waga oraz niezwykła elastyczność. Drugi typ butów to buty trailowe. Są one przeznaczone do biegania po nawierzchniach naturalnych. Doskonale sprawdzają się zarówno na nawierzchni piaszczystej, kamienistej, czy błotnistej. Buty te charakteryzuje twarda powierzchnia oraz agresywna rzeźba bieżnika. Dzięki temu podczas biegania chronimy podbicie i utrzymujemy stopę w stabilnej pozycji.
I pamiętajmy też o komforcie
Buty do biegania muszą być tak dobrane, aby zapewniały nam komfort użytkowania. Przede wszystkim nie mogą one nadmiernie ściskać naszej stopy, która w bucie powinna mieć minimum pół centymetra luzu, dając palcom swobodę. Dobrze jest but przed zakupem przymierzyć i spróbować przebiec się w nim choćby kilka metrów. Jeśli nie mamy takiej możliwości, starajmy się szybkim krokiem przespacerować się po wnętrzach sklepu. Jeśli poczujemy się wygodnie, wówczas będziemy wiedzieli, że znaleźliśmy model idealny dla siebie. Wybierając buty do biegania, wybierajmy je z głową. To, że w reklamie słyszeliśmy o super nowych technologiach, nie oznacza jeszcze, że nasze stopy będą w takich butach dobrze się czuły. Często jest to niepotrzebny wydatek, bo za te super technologie trzeba zapłacić niebagatelną kwotę.