Jakie leki powodują tycie?

, Tagi , , , , , , , , ,

Wbrew pozorom nasza nadwaga nie bierze się tylko i wyłącznie z nieprawidłowego stylu życia, czy złych nawyków żywieniowych. Okazuje się bowiem, że niektóre leki stosowane przez dłuższy czas powodują, że tyjemy! Przedstawiamy farmaceutyki, które przyczyniają się do wzrostu naszej wagi ciała!

Niektóre leki, szczególnie te stosowane podczas leczenia cukrzycy, depresji, czy astmy mogą powodować tycie. Dzieje się tak za sprawą zawartych w niej substancji, które swoim działaniem zatrzymują wodę w organizmie, a co za tym idzie spowalniają nasz metabolizm. Oczywiście nie każdy lek musi powodować taką reakcję organizm, jednak tak czy inaczej zawsze istnieje takie zagrożenie.

 [AdSense-A]

Leki sterydowe

Leki wykonywane na bazie sterydów niosą ze sobą największe ryzyko nadwagi. Jednak przyjmując niewielkie dawki sterydów, wcale nie musimy tyć. Natomiast w sytuacji, kiedy po lekach lepiej się poczujemy bardzo często mamy też zwiększony apetyt i zwyczajnie jemy więcej. Bezpośrednim skutkiem jest przybieranie na wadze. Nie jest ono powikłaniem kuracji, ale bardziej wynikiem dostarczania organizmowi zbyt dużej porcji kalorii w stosunku do normalnego zapotrzebowania.

Problem tycia po lekach sterydowych bierze się również stąd, że chorzy bardzo często nie mogą lub zwyczajnie nie są w stanie prowadzić aktywnego trybu życia, dzięki któremu spalaliby zbędne kalorie.

Leki uspokajające

Leki uspokajające, czyli takie stosowane w walce z nerwicą, depresją, czy nagłymi, niekontrolowanymi atakami paniki również przyczyniają się do przybierania na wadze. Ich działanie ma na celu spowolnienie reakcji różnych funkcji organizmu przez co stajemy się często senni i otępiali. Efektem ubocznym jest fakt, że bardzo często spowolnieniu ulega również nasza przemiana materii, przez co organizm wolniej trawi jedzenie, a kalorie odkładają się w formie niechcianego tłuszczyku.

Leki dla alergików

Niektóre leki dla pacjentów zmagających się z alergią mogą powodować tycie. Dzieje się tak w wyniku działania, które ma na celu redukowanie produkcji histaminy w organizmie człowieka, czyli substancji wydzielającej się podczas reakcji alergicznej. Naukowcy zauważyli, że wpływa to nieznacznie na funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego i podwzgórza oraz ośrodek łaknienia skutkiem czego jest nasz niepohamowany apetyt.

Pigułki antykoncepcyjne

Wiele kobiet rezygnuje z antykoncepcji hormonalnej w obawie przed przybraniem na wadze. Owszem leki starej generacji w niektórych przypadkach wpływały na zwiększanie się masy ciała kobiety. Dziś jednak wraz z postępem technologii farmaceutycznej leki hormonalne nie powinny powodować nadwagi. Niektóre kobiety mogą jednak odczuwać zaostrzony apetyt podczas 2-3 pierwszych miesięcy trwania kuracji hormonalnej. Jeśli natomiast po upływie tego czasu nadal będą odczuwać skutki uboczne w postaci zwiększenia tendencji do tycia to powinny udać się do lekarza i zmienić pigułki

Poprzedni

Jakie soki są zdrowe?

Czy glutaminian sodu jest szkodliwy?

Następny

Dodaj komentarz