Jakie rodzaje ziemniaków są najlepsze na frytki?

, Tagi , , ,

W Polsce uprawiamy aż 138 odmian ziemniaka. 85 odmian ze wszystkich uprawianych to odmiany jadalne, 29 skrobiowe, a 24 przeznaczone są do przetwórstwa. Najchętniej i najczęściej w Polsce sadzimy odmiany wczesne oraz średnio wczesne, które są przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji.

Ogólny podział ziemniaków

Ziemniaki możemy podzielić na trzy grupy. Pierwsza z nich to typ A, w której znajdują się ziemniaki sałatkowe, twarde, które charakteryzują się małą zawartością skrobi i dużą wilgotnością. Są to ziemniaki, które nie rozpadają się łatwo, są twarde, dlatego idealnie nadają się do sałatek czy do smażenia w łupinach na przykład na grillu oraz są to ziemniaki dobrze nadające się na frytki. Do tek grupy należą takie odmiany jak: Denar, Lord, czy Vineta.

Drugą grupą ziemniaków jest typ B, czyli ziemniaki tak zwane ogólnoużytkowe, o średniej twardości. Są to ziemniaki, które przy końcu gotowania stają się kruche, a przy smażeniu miękkie wewnątrz i chrupiące z zewnątrz. To idealne rodzaje ziemniaków na frytki, czipsy oraz placki ziemniaczane. Do tego typu ziemniaków zaliczamy odmiany takie jak : Irga, Irys, Flaming, Orlik czy Sante. Ostatnią grupą jest typ C. Są to kartofle zawierające dużo skrobi. Łatwo się rozpadają, mają jasny miąższ. Idealnie nadają się na kluski, kopytka, pyzy, czy puree. Odmiany należące do tego typu to między innymi: Bryza, Gracja, Ibis i Tajfun.

Szczegółowy podział ziemniaków. Odmiany bardzo wczesne.

Do bardzo wczesnych odmian ziemniaka zaliczmy na przykład odmianę Arielle. Są to ziemniaki, które w ogóle nie ciemnieją kiedy są surowe, jak i po ugotowaniu. Inną odmianą są ziemniaki Denar. To a bardzo popularna odmiana w Polsce. Świetnie nadaje się do sałatek. Posiada żółtą skórkę i jasnożółty miąższ.

Odmiany wczesne

Smaczną odmianą wczesną są ziemniaki Cyprian. Posiada bardzo duże bulwy i jasnożółty miąższ. Inną odmianą wczesną są ziemniaki Vineta. Jest to odmiana ogólnoużytkowa i sałatkowa. Bulwy mają żółty miąższ i bardzo dobry smak.
Szczegółowy podział ziemniaków. Odmiany średniowczesne:
Do odmian średniowczesnych zaliczamy na przykład odmianę Balbina. Jest to popularna odmiana ogólnoużytkowa. Bulwy mają bardzo gładką żółtą skórkę oraz jasnożółty miąższ.

Odmiany średnio późne i późne

Do tej grupy zaliczmy odmianę Syrena. Jest to odmiana ogólnoużytkowa. Ma ona bardzo duże bulwy z żółtą skórką i jasnożółtym miąższem. Inną odmianą tej grupy jest Jelly. To odmiana ogólnoużytkowa, o bardzo dobrym smaku.

Jakie rodzaje ziemniaków są najlepsze na frytki?

Idealnymi ziemniakami świetnie nadającymi się na frytki są te należące do typu B. Odmiana Irga to ziemniaki twarde, ich bulwy mają różowawą skórkę i jasnokremowy miąższ. Są to ziemniaki podatne na uszkodzenia. Kolejną odmianą świetnie nadającą się na frytki jest Irys. To odmiana bardzo wczesna, ogólnoużytkowa wytwarzająca bardzo duże bulwy o jasnożółtej skórce i białym miąższu. Inną odmianą ziemniaka doskonałą na frytki jest Sante. To odmiana jadalna z żółtą skórką i jasnożółtym miąższem. Posiada owalne i smaczne bulwy.

Poprzedni

Trening aerobowy dla początkujących

Podwyższony cukier na czczo

Następny

Dodaj komentarz