Jakie są objawy odwodnienia?

26 maja 2014 Tagi , ,

Żyjemy w świecie, kiedy występuje obfitość pożywienia i wody. Jednak paradoksalnie i w tym świecie zdarzają się sytuacje, kiedy człowiek ze względu na niedobory zapada na różnego rodzaju choroby i cierpi na zaburzenia.

Czym jest stan odwodnienia

Człowiek w około 70 procentach składa się z wody. Pełni ona w organizmie rolę przewodniczą i transportującą. Jest drugą po powietrzu niezbędną człowiekowi do życia substancją. Jej poziom nie może zostać zachwiany, gdyż nawet niewielkie odchyły od normy są w stanie poważnie zaszkodzić. Odwodnienie czyli stan w którym spada ilość wody niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania, w krótkim czasie staje się zagrożeniem życia. W upalnym miejscu, bez dostępu do wody, kiedy człowiek mocno się poci wystarczy kilka godzin by jego stan znacząco się pogorszył lub nawet doprowadził do śmierci. I w normalnych warunkach po krótkim czasie bez wody człowiek zaczyna odczuwać ból głowy, ogarnia go słabość i zmęczenie.

Czy można być odwodnionym nie wiedząc o tym?

Pytanie może wydawać się nieco dziwne, ale jest zasadne. Okazuje się, że stan, w którym odczuwamy silne pragnienie jest już stanem pewnego odwodnienia. Organizm sygnalizuje nam, że pojawia się problem, który należy szybko rozwiązać aby uniknąć większych problemów. Jest to więc sytuacja alarmowa. Niezaspokojone pragnienie będzie stopniowo wzrastało.

Przyczyny odwodnienia

Normalny człowiek reaguje gdy odczuje pragnienie, jednak istnieją sytuacje, kiedy potrzebuje on więcej wody ponieważ także więcej jej traci. Taką sytuacją jest na przykład choroba, kiedy człowiek obficie się poci, w połączeniu z biegunką i wymiotami. Konieczne jest wtedy częste podawanie samych płynów. Nie należy podawać pokarmów dopóki ostra faza choroby nie minie. Organizm potrzebuje czasu i energii na regenerację. Problemem jest także zwykły kac. Alkohol wypłukuje z organizmu wodę i składniki mineralne. Dlatego warto następnego dnia po pijaństwie pić dużo by przywrócić homeostazę organizmu. Innymi przyczynami odwodnienia jest picie zbyt małej ilości wody w czasie przyjmowania specyficznych lekarstw, a także uprawianie zbyt intensywnych ćwiczeń zapominając o piciu. Przyczyną jest także zbyt mała ilość wody w czasie upału.

no rain
Fot. Depositphotos

Objawy odwodnienia

Początkowe objawy odwodnienia to lekki spadek masy ciała oraz silne pragnienie. Następnie pojawiają się inne problemy, ból głowy, suchość w ustach, zawroty głowy, omdlenia. Gdy w dalszym ciągu nie została dostarczona odpowiednia ilość wody następuje podwyższenie temperatury, płytki i szybki oddech, ciemny mocz. Usta stają się suche i popękane, następuje spadek elastyczności skóry, która po uszczypnięciu bardzo wolno powraca do poprzedniego stanu. Pojawiają się zaparcia, spadek zdolności umysłowych, Wszystkie te objawy to ubytek wody rzędu od 2 do 6 procent wody. Ubytek rzędu 15 procent powoduje zwykle śmierć.

Jak zapobiegać odwodnieniu?

Dziennie należy wypijać dwa litry wody, w czasie gorących dni dwa i pół. Wielu ludzi ma tendencję do picia kawy i herbaty, traktując je jako pełnoprawny napój. Tymczasem powodują one tylko wysuszenie organizmu. Picie powinno składać się z niegazowanej, czystej wody. W lecie uzupełniać ją można owocami, które zawierają dużą ilość płynu jak na przykład arbuz lub z warzyw ogórek. Ważne jest także by pamiętać, aby napić się jeszcze wtedy zanim pojawi się pragnienie. Pozwoli to utrzymać nieprzerwaną równowagę w organizmie.

Czy można pić wodę z kranu?

W naszym kraju pokutuje przekonanie, że woda z kranu jest brudna i nie wolno jej pić. W większości jest to przekonanie błędne. Woda pochodząca z wodociągów miejskich jest w tej chwili wysokiej jakości. Pobierana jest zwykle z dna rzeki lub zbiornika wodnego, gdzie jest najczystsza. Przechodzi serię rygorystycznych testów, w tym test małża, który polega na sprawdzeniu jak małże czują się w wodzie płynącej z kranu. Są to zwierzęta niezwykle wrażliwe, wyczuwające każde zanieczyszczenie. Kupowanie co dzień wody butelkowanej może przekraczać zdolności finansowe osób, można ją z powodzeniem zastąpić wodą z kranu. Jeśli ktoś ma obiekcje może ją przegotować lub kupić specjalny filtr.

Poprzedni

Objawy niedoboru magnezu

Jak przyrządzić szparagi?

Następny

Dodaj komentarz