Jakie są przyczyny głodu?

, , Tagi , ,

Uporczywy głód wielu osobom nie pozwala zapomnieć o jedzeniu. I chociaż uczucie to jest definiowane jako zupełnie naturalny stan organizmu, w którym domaga się on paliwa, to jednak przyczyn głodu może być bardzo wiele. Szczególną uwagę na przyczyny głodu powinny zwrócić osoby, które w najbliższym czasie zamierzają przejść na dietę odchudzającą. Dzięki temu taka kuracja nie skończy się po kilku dniach buszowaniem w lodówce.

Istnieje wiele różnych przyczyn głodu – może być on wywoływany niedoczynnością tarczycy lub nieprawidłową pracą trzustki. Ale głód może także pojawiać się na skutek niedoborów pokarmowych, które występują chociażby wówczas, gdy zbyt często sięgamy po słodycze. Inną przyczyną głodu są także problemy natury psychicznej.

 Jak właściwie działa głód?

Głód, także łaknienie, to stan fizjologiczny, który skłania nas do sięgnięcia po pokarm. Głód najłatwiej rozpoznać po burczeniu w brzuchu, ale może też objawiać się nagłym spadkiem cukru we krwi i złym samopoczuciem. To właśnie uczucie głodu jest odpowiedzialne za uruchamianie całego szeregu procesu biochemicznych. W ekstremalnych sytuacjach głód może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Przyczyną długotrwałego głodu jest apatia, a w konsekwencji śmierć głodowa.

 Skąd bierze się nieokiełznany apetyt?

Najczęściej nadmierny apetyt pojawia się w momentach, gdy w organizmie dochodzi do niedoborów pokarmowych. Takie niedobory zazwyczaj są powodowane przez drastyczne kuracje odchudzające i głodówki, ale oczywiście nie tylko. Przyczyną takiego stanu może być także niewłaściwie zbilansowana dieta, a więc jadłospis, który nie dostarcza organizmowi najpotrzebniejszych składników odżywczych. Warto wiedzieć, że nie tylko brak witamin, ale i pierwiastków może przyczyniać się do osłabienia, apatii oraz zwolnienia tempa procesów metabolicznych. Szczególne znaczenie wydaje się mieć pod tym względem żelazo – gdy jego poziom obniża się, wówczas możemy czuć się zmęczeni. Brak żelaza może też powodować obniżenie sprawności fizycznej, kłopoty z koncentracją i zawroty głowy.

 Psychiczna potrzeba jedzenia

Zdaniem naukowców wiele osób sięga po pokarm w momentach przeżywania nieprzyjemnych i trudnych emocji. Do takich doświadczeń można zaliczyć smutek, lęk, a niekiedy nawet agresję oraz złość. Dość często ciągłym przyjmowaniem pokarmu łagodzone są też uczucia izolacji, odrzucenia i osamotnienia. Są to główne przyczyny głodu, które wiążą się z podłożem psychicznym. Z badań przeprowadzonych przez fizjologów wynika, iż osoby, które sięgają po jedzenie z przyczyn psychicznych, mogą cierpieć na brak dopaminy. To właśnie zbyt mało tego związku powoduje, że czujemy się nieszczęśliwi, a w konsekwencji sięgamy po pożywienie. Co więcej, osoby borykające się z takimi problemami często nie zdają sobie sprawy, że mogą być uzależnione od jedzenia.

 Czy można powstrzymać nadmierny apetyt?

Jeśli nadmierny apetyty uprzykrza nam życie i na dodatek nie pozwala zrzucić zbędnych kilogramów, wówczas warto poznać kilka prostych sposobów radzenia sobie z głodem. Oczywiście nie chodzi o to, by głodzić się. Wręcz przeciwnie, wystarczy nauczyć się powstrzymywać apetyt, by nie poddawać się impulsowi jedzenia. Odchudzając się, sięgajmy wyłącznie po te diety, które dostarczą naszemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników pokarmowych. Co więcej, do menu warto wprowadzić owoce, a zwłaszcza gruszki – skutecznie zmniejszą one apetyt na słodycze i dostarczą cennych pierwiastków. Można też sięgnąć po nierozpuszczalny błonnik, który daje długotrwałe uczucie sytości

Poprzedni

Co to jest podstawowa przemiana materii?

Jaka dieta dla kogo?

Następny

Dodaj komentarz