Spanie w nocy i jedzenie regularnych posiłków w ciągu dnia, to dwa ważne elementy, które sprawiają, że będziesz czuć się dobrze i unikniesz otyłości i chorób. Jest to ważne głownie dlatego, że nocy ciało nie jest w stanie spalić dostarczonych wraz z jedzeniem kalorii.
Stałe pory posiłków
Naukowcy zajmujący się dietetyką twierdzą, że dla ciała najzdrowiej jest jeść posiłki o tej samej porze każdego dnia. Jednak nawet wówczas niewskazane jest jedzenie w nocy. Nasze organizmy nie są zaprogramowane do nocnej aktywności. Musielibyśmy przez naprawdę długi czas sypiać w dzień i pozostawać aktywni w nocy, by nasz zegar biologiczny się zmienił. W nocy nasze ciało chce odpocząć, wszystkie funkcje organizmu są wówczas ustawione w bardzo niskich pozycjach. Tak właśnie ma się sprawa z trawieniem. W nocy nie trawimy, ponieważ procesy te ustają i rozpoczynają się na nowo dopiero nad ranem.
Nie jedz w pośpiechu
Nasze problemy z nadwagą wiążą się nie tylko z tym, co jemy, ale także z tym jak i kiedy to robimy. Oczywiście najlepiej, jeżeli możemy zastosować własny tryb jedzenia, dostosowany do naszego trybu życia i zegara dziennego, wyznaczającego nam rytm pracy i snu. Jeśli masz okazję by zjeść dobre jedzenie w relaksującej atmosferze, najlepiej jeszcze w miłym towarzystwie, to na pewno o wiele zdrowsze, niż szybkie połykanie posiłków. Brak czasu na jedzenie, spożywanie posiłków w dziwnych godzinach i w niespokojnym otoczeniu – wszystko to może mieć wpływ na zdrowie. Podobnie ma się sprawa z hałasem i podnoszenia ciężkich rzeczy w trakcie gdy próbujemy coś w międzyczasie przegryźć.
Praca a zdrowe odżywianie się
Problemy związane z pośpiechem w jedzeniu najczęściej dotyczą jedzenie posiłków w miejscu pracy. Oczywiście nie każdy i nie zawsze może wybierać, kiedy będzie jeść i spać. Wiele osób pracuje w nocy, lub – co jeszcze gorsze – część czasu pracuje w dzień, cześć w nocy. Tak dzieje się np. w przypadku systemu zmianowego. Występują wówczas oba problemy – nieregularne pory snu i posiłków, wraz z jedzeniem części z nich w nocy. Tam gdzie jest to możliwe warto poprawić jakość swojego odżywiania. Jeśli już musimy jeść w nocy, niech będą to rzeczy lekkie, które wypełnią delikatnie żołądek, ale nie będą w nim zalegały do rana.
Większa świadomość
Na szczęście promocja zdrowego trybu życia – w tym również odżywiania się – staje się coraz częściej tematem nie tylko prac naukowych, ale również obiektem zainteresowania prasy, telewizji i zwykłych czytelników i widzów, którzy chcą wiedzieć jak najwięcej o tym, w jaki sposób zmienić swój tryb życia na zdrowy. Dziś coraz więcej wiemy o tym jak nasza aktywność wpływa na zdrowie. Nie zawsze potrafimy wyznaczyć jasne granice między pracą a odpoczynkiem, co często sprawia, że jedząc w pracy nie jesteśmy głodni od razu po powrocie do domu. Sięgamy za to po jedzenie później, w godzinach wieczornych. Powoduje to zakłócone rytmu dobowego, czego efektem mogą być problemy ze snem. Według niektórych badaczy nieregularne pory posiłków wyjaśniają wzrost problemów z otyłością, chorób układu krążenia i cukrzycy, które widzimy we współczesnych społeczeństwach. Dlatego warto świadomie podchodzić do tego problemu i unikać kłopotów związanych z godzinami spożywania posiłków, o ile tylko jest to możliwe.