Jakie są zalety gotowania w szybkowarze?

Tagi

Szybkowary cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Szczelnie zamykane garnki, wyposażone w zawór bezpieczeństwa (chroniący pokrywkę przed otwieraniem się w czasie gotowania), wykorzystywane są nie tylko do przygotowywania zup, ale także do przyrządzania dań makaronowych i ryżowych oraz różnego rodzaju mięs. Zastanawiasz się nad kupnem szybkowaru, ale nie wiesz czy warto? Poznaj 3 zalety tego urządzenia, które udowadniają, że jak najbardziej tak!

Gotowanie w szybkowarze to oszczędność

Pierwsze szybkowary pojawiły się już w XVII wieku we Francji, ale największe zainteresowanie tymi urządzeniami zanotowano w ostatnich kilku dekadach. Szybkowary zostały zaprojektowane tak, by jak sama nazwa wskazuje, usprawnić proces gotowania, a tym samym skrócić go do minimum. Jak wygląda przygotowywanie dań w szybkowarze? Do naczynia z produktami trzeba wlać wodę. Hermetyczne zamknięcie szybkowarów takich jak https://zasmakujradosci.pl/szybkowar-florina-22-cm-7-l powoduje, że w środku podnosi się ciśnienie, dzięki czemu produkty dużo szybciej uzyskują odpowiednią konsystencję. Według niektórych proces gotowania może skrócić się nawet o 70%. Sprawia to, że zaoszczędzone zostają również prąd i gaz.

Gotowanie w szybkowarze pozwala wyeliminować mikroorganizmy

Wysoka temperatura, w której odbywa się przygotowanie posiłków w szybkowarze ma ogromne znaczenie w profilaktyce przed różnego rodzaju schorzeniami, zwłaszcza tymi atakującymi układ pokarmowy. Dlaczego? Podwyższona temperatura wody skutecznie eliminuje wirusy, bakterie i aflatoksyny (znajdujace się często w ryżu czy kukurydzy), które mogą pojawić się w żywności. Z tego powodu szybkowary bardzo często wykorzystywane są do wyparzania dziecięcych butelek, smoczków i gryzaków.

Gotowanie w szybkowarze jest zdrowe

Liczysz kalorie? A może chcesz zacząć zdrowiej się odżywiać? Szybkowar to naczynie, w które koniecznie trzeba się wyposażyć. Przede wszystkim dlatego, że przyrządzanie w nim potraw nie wymaga użycia żadnego tłuszczu – wystarczy tylko woda. Co więcej, krótszy czas gotowania sprawia, że produkty zachowują więcej witamin i składników odżywczych, które nie utleniają się tak szybko jak w przypadku tradycyjnego przygotowywania posiłków. Dzięki temu, że w szybkowarze woda używana jest głównie do wytwarzania pary wodnej, a dostęp tlenu jest mocno ograniczony, składniki (zwłaszcza warzywa) zachowują swój naturalny kolor i smak.

Poprzedni

Zwiększ motywację – dobierz rodzaj treningu do charakteru

Nauka jazdy na łyżworolkach: najbardziej typowe błędy, które popełniasz w trakcie jazdy

Następny