Jazda na rowerze a odchudzanie

Tagi , ,

Rower staje się coraz popularniejszy zwłaszcza w środowisku wielkomiejskim, gdzie przez dziesięciolecia przemieszczano się głównie komunikacją miejską i samochodami. Ostatnie kilkanaście lat to systematyczne rozbudzanie świadomości w kierunku doceniania tego środka transportu nie tylko służącego wygodzie, ale również wszechstronnie rozwijającego nasze ciało.

Rower wzmacnia mięśnie

Jazda na rowerze to jedno z najbardziej uniwersalnych ćwiczeń, angażujące wiele grup mięśni i zarazem nie męczące tak, jak bieganie czy trening na siłowni. Na rowerze mogą jeździć nawet osoby starsze i dzieci pod warunkiem, że dostosowują tempo do własnych możliwości. Wybierając się na przyjemną wycieczkę po lesie nie mamy świadomości, że właśnie intensywnie wzmacniamy nasze mięśnie i stawy, pogłębiając oddychanie zwiększamy pojemność płuc i przyspieszamy pracę serca wpływając na jego siłę. Intensywne tętno podczas wysiłku uodparnia nas przed zawałami i wylewami. Jazda na rowerze wzmacnia też nasz stale narażony na przeciążenia kręgosłup, a przyjemne towarzystwo i naturalne otoczenie pozytywnie wpływają na psychikę.

Jazda na rowerze dobra na odchudzanie

Rower jest także doskonałym sposobem na odchudzanie. Jak większość form aktywności w programie zwalczania nadwagi tak i w tym przypadku konieczna jest systematyczność. Nie wystarczy pojechać raz, ale trzeba poświęcać na takie eskapady minimum 3 – 4 godziny tygodniowo. Oczywiście ważne jest także stopniowanie intensywności wysiłku, skuteczne odchudzanie wymaga lekkiego zmęczenia, więc jeśli po kilku miesiącach nie odczuwamy już przyspieszonego tętna lub zmęczenia mięśni powinniśmy zwiększyć częstotliwość, przedłużyć odcinek trasy albo poszukać bardziej wymagającego terenu.

Zobacz także: spalanie kalorii na rowerze

Zasady odchudzania na rowerze

Podczas treningu odchudzającego z rowerem konieczne jest stosowanie określonych zasad, aby efekty były jak najlepsze. Pierwszym elementem jest zawsze przygotowanie, na które może się składać kilka ćwiczeń przy rowerze, a potem spokojna 3-minutowa jazda. Aby zacząć spalać zapasy tłuszczu trzeba jeździć minimum 30 min., bowiem przez tyle czasu organizm spala zawartą w mięśniach glukozę. Aby spalić około 400 kcal trzeba pokonywać przez godzinę trasę z prędkością 10-15 km/h. Zwiększenie tempa to także zwiększenie spalania kalorii, jednak wytrenowanie uodparnia organizm, który przystosowuje się do nowych warunków i ogranicza wydatek tłuszczów.

Jazda na rowerze to idealne rozwiązanie dla osób, które nie są na tyle wydolne fizycznie, aby odbywać regularne treningi na siłowni. Jest to również sposób na pożyteczne spędzenie czasu z rodziną lub przyjaciółmi, a przy okazji modelowanie własnej sylwetki i wzmacnianie wielu układów. Latem każda chwila poświęcona na przejażdżkę zaprocentuje lepszym zdrowiem. Zimą można skorzystać z rowerka stacjonarnego, który wprawdzie nie angażuje tak jak prawdziwy rower, ale nie pozwala mięśniom zapomnieć o aktywności.

Poprzedni

Najlepsze sposoby na przetrenowanie

Najskuteczniejsze suplementy na poprawę pracy mózgu

Następny

Dodaj komentarz