Joga dla mam z dziećmi – dlaczego warto?

Tagi , , ,

Jeśli spodziewasz się lub właśnie powitałaś na świecie nowego członka rodziny, prawdopodobnie słyszałaś o jodze dla nowych mam. Może nie jesteś pewna, czy warto wyjść z domu, aby dołączyć do zajęć jogi. Joga dla mam z dziećmi ma wiele korzyści, zarówno dla mam, jak i maluszków.

Na czym polegają zajęcia jogi dla mam z dziećmi?

Takie zajęcia są przeznaczone dla młodych mam i ich maluszków – dziecko może mieć od 2 miesięcy do roku. Ćwiczenia mają na celu wzmocnienie mięśni brzucha, dna miednicy oraz pleców, które mogą być osłabione po okresie ciąży, porodzie i noszeniu dziecka na rękach. Pozycje są dostosowane dla matek i w pełni bezpieczne – nie spotkamy tutaj ciężkich pozycji, które wymagają dużej elastyczności i siły. Podczas zajęć dziecko leży zazwyczaj przed mamą na macie, dzięki czemu zarówno mama, jak i bobas mają poczucie bezpieczeństwa. Takie zajęcia mają szereg zalet dla obu stron.

Nawiązanie więzi z dzieckiem

Może to brzmieć absurdalnie – przecież młode mamy spędzają ze swoim noworodkiem praktycznie 24 godziny na dobę. Zajęcia jogi to jednak okazja do skupienia się na swoim dziecku i zbudowania z nim relacji. Nie rozpraszają Cię inne obowiązki, telefony, pranie, gotowanie, partner. Podczas godziny zajęć cała Twoja uwaga skupia się na dziecku, co pozytywnie wpłynie na Waszą relację. Większy relaks osiągnięty dzięki zajęciom pozwoli na docenienie zalet macierzyństwa bez codziennego uczucia frustracji czy wątpliwości.

Odzyskanie własnego ciała

Nie chodzi tutaj o powrót do dawnej figury (o tym później). Wiele kobiet po urodzeniu dziecka ma wrażenie, że ich ciało nie należy już do nich. Najpierw 9 miesięcy ciąży, potem poród, teraz karmienie dziecka o każdej godzinie dnia i nocy. Zajęcia jogi mogą pomóc w nawiązaniu ponownej więzi z własnym ciałem. Podczas ćwiczeń poczujesz każdy mięsień, wsłuchasz się w swój oddech, zaczniesz czuć się silniejsza i ponownie polubisz własne ciało.

Joga dla mam z dziećmi pozwala poznać… inne mamy i dzieci

Miesiące po urodzeniu dziecka to zazwyczaj dużo czasu spędzanego w domu z naszym noworodkiem. Taki stan może sprzyjać uczuciu izolacji. Brak potrzeby wyjścia do pracy i nieprzespane noce oznaczają zazwyczaj mało kontaktów z innymi ludźmi. Zajęcia z jogi to idealna okazja, żeby spakować naszego malucha i wyjść z domu. Chociaż wyjście z domu z niemowlakiem to dużo pracy, to kontakt z ludźmi będzie tego wart. Rozmowy z innymi mamami pozwolą nam poczuć się, że nie jesteśmy same oraz rozwieją wiele naszych wątpliwości. Nikt inny tak dobrze jak one nie rozumie, przez co aktualnie przechodzisz, nawet Twój partner. Chociaż nasz maluch nie będzie jeszcze wchodził w interakcje z innymi dziećmi, to już za kilka miesięcy może zacząć nawiązywać pierwsze znajomości. Joga powinna stać się częścią rutyny, tak samo jak karmienie czy kąpiel dziecka.

Joga to sposób na relaks w stresującym momencie życia

Chociaż narodziny dziecka to piękny okres w życiu kobiety, to nie ma wątpliwości, że również stresujący. Nasze życie wywraca się do góry nogami, czekają nas nowe obowiązki, odpowiedzialność, nasze ciało jest ciągle zmęczone, a my żyjemy w stresie. Często trzeba też połączyć pracę i wychowywanie niemowlaka. Zajęcia z jogi to okazja do zapomnienia o tych stresach i skupieniu się na sobie i dziecku. Podczas ćwiczeń wytwarzają się endorfiny, które pomogą nam się zrelaksować i polepszą nasz nastrój. To również szansa na odpoczynek dla Twojego mózgu, który w tym okresie na pewno pracuje na oparach snu.

Joga dla mam z dziećmi to metoda na lepszy sen

A propos snu – młoda matka o niczym innym tak nie marzy – zarówno dla siebie, jak i dla dziecka. Czasami pomimo skrajnego zmęczenia gonitwa myśli nie pozwala nam zasnąć. Podczas jogi można nauczyć się technik oddychania, które pomogą nam zapaść z dobrej jakości sen. Niektóre mamy twierdzą nawet, że technika oddychania pomaga nawet ich dziecku!

Joga dla mam i niemowlaków oznacza mniejszą presję

Standardowe zajęcia jogi mogą być onieśmielające. Trudne pozy, medytacja, odpowiednie oddychanie i elastyczność. Joga dla mam z dziećmi oznacza mniejsze oczekiwania i tym samym mniejszą presję. Po pierwsze odpada zmartwienie związane z poszukiwaniem opiekunki do dziecka – maluch idzie na zajęcia z nami. Same zajęcia są o wiele bardziej swobodne. Nie musimy się na nich martwić o zachowanie ciszy, ponieważ grupa niemowlaków na to nie pozwala. Jeżeli podczas zajęć maluch wymaga karmienia albo zmiany pieluchy, nikt nawet nie mrugnie okiem. Jeżeli nasze dziecko właśnie ma ochotę na drzemkę, możemy zostawić je spokojnie w wózku i przejść przez zajęcia same – nie ma tu żadnych zasad, chodzi tylko o dobrą zabawę i spędzenie czasu z dzieckiem.

Odzyskanie formy po porodzie

Ciąża i poród to dla ciała duży wysiłek. Zazwyczaj oznacza też stracenie kondycji i masy mięśniowej. Dlatego jeżeli chcemy wrócić do naszej przedporodowej formy, nie należy zaczynać od forsownych ćwiczeń. Mogą być one niebezpieczne, zwłaszcza dla kobiet po cesarskim cięciu. Joga będzie idealnym sposobem na stopniowe i delikatnie nabranie kondycji i zbudowanie mięśni. Zajęcia skupiają się na wzmacnianiu mięśni brzucha, które rozstąpiły się podczas ciąży. Ćwiczenia wzmocnią też dno miednicy, które może być osłabione oraz mięśnie pleców, nadwyrężone podczas noszenia przed sobą ciężkiego ciążowego brzucha. Nie grozi nam tutaj kontuzja ani duży wysiłek fizyczny. Może to być początek przed powrotem na siłownię lub do naszej ulubionej dyscypliny sportu.

Joga dla mam z dziećmi pozwoli nam zrzucić pociążowe kilogramy

Nie jest to główny cel jogi, ale na pewno przyjemny efekt uboczny. Jeżeli po ciąży zostało nam kilka nadprogramowych kilogramów, to joga będzie idealnym sposobem na ich zrzucenie. Chociaż nie jest bardzo wymagająca fizycznie, również spala kalorie i pozwoli wysmuklić ciało i pozbyć się ewentualnego cellulitu. Pierwszy spalony kilogram lub dwa może zmotywować młodą mamę do dalszych ćwiczeń i zdrowego odżywiania.

Poprzedni

7 powodów zwiększonego albo zmniejszonego libido

Dlaczego warto ćwiczyć mięśnie Kegla?

Następny

Dodaj komentarz