Joga na odchudzanie – 7 pozycji, które pomogą Ci schudnąć

Tagi , , ,

Chcąc schudnąć stawiamy zazwyczaj na cardio: bieganie, jazdę na rowerze, zajęcia typu aerobik. Każda forma ruchu jest dobra, zarówno dla naszej wagi, jak i zdrowia. Nie skreślajmy jednak jogi – za jej pomocą możemy zbudować piękną sylwetkę. Joga na odchudzanie to nie tylko spalanie kalorii, ale też wiele innych korzyści dla zdrowia.

Joga to aktywność, która wzmacnia połączenie pomiędzy ciałem a umysłem

Jogę kojarzymy zazwyczaj jako spokojny i bardzo statyczny sport, w którym ludzie wyginają się jak precle. Rzeczywiście, ta praktyka nie wymaga wylewania z siebie hektolitrów potu, nie oznacza to jednak, że nie spala kalorii i nie buduje mięśni. Istnieją różne rodzaje jogi – niektóre skupiają się bardziej na medytacji i ćwiczeniu samoświadomości, inne na budowaniu siły i wytrzymałości.

  • joga Nidra. Ta praktyka jest podobna do jogi regeneracyjnej, ponieważ koncentruje się na relaksacji, ale obejmuje również stosowanie rekwizytów, takich jak podgłówki lub koce, aby zwiększyć komfort i pogłębić relaks. Joga Nidra skupia się głównie na medytacji i relaksacji – udowodniono, że zmniejsza objawy stresu i niepokoju oraz poprawia sen. Ten rodzaj jogi nie spali wielu kalorii, ale może zwiększyć samoświadomość i uważność, co może pozytywnie wpłynąć na twoje zdrowie i pomóc w osiągnięciu celów związanych z odchudzaniem.
  • Vinyasa lub joga „mocy”. Ten rodzaj jogi polega na przechodzeniu od pozycji do pozycji, łącząc ruch ciała z oddechem. Vinyasa może być interesująca dla tych, którzy lubią szybsze ćwiczenia i większą różnorodność wykonywanych pozycji. Ten rodzaj jogi jest bardziej treningiem aerobowym niż Nidra i prawdopodobnie spala więcej kalorii i bardziej bezpośrednio pomaga w utracie wagi.
  • Bikram, czyli „gorąca” joga. Styl ten charakteryzuje się tymi samymi 26 pozycjami i powiązanymi ćwiczeniami oddechowymi wykonywanymi w dokładnie tej samej kolejności na każdej lekcji. Pomieszczenia, w których ćwiczy się Bikram, ustawione są na 40 stopni Celsjusza i 40% wilgotności. Ten styl może być interesujący dla tych, którzy lubią się pocić i pragną większej przewidywalności w swojej praktyce, co pozwoli im doskonalić wykonywanie pozycji. Zajęcia te trwają 90 minut i mogą spalić od 300 do 500 kalorii, więc ten styl jest dobrym wyborem dla osób, które chcą używać jogi do odchudzania.

Joga na odchudzanie – połącz jogę z innymi ćwiczeniami

Prawdą jest, że godzina jogi nie spali tylu kalorii co godzina biegania, czy CrossFitu. Praktyka może być jednak świetnym dodatkiem do naszych innych treningów. Oprócz spalania kalorii wzmocnimy dzięki niej mięśnie, rozciągniemy ciało, nabierzemy lepszej postawy i zadbamy o zdrowie kręgosłupa. Ćwiczenie jogi zapewni nam też większą samoświadomość i zwalczy stres, co pomaga w podejmowaniu lepszych decyzji żywieniowych.

Najlepsze odchudzające pozycje jogi

W zależności od rodzaju jogi, rozróżniamy dziesiątki pozycji i postaw. Niektóre z nich służą typowo jako rozciąganie czy poza do medytacji. Wiele z nich sprawi jednak, że poczujemy palenie w mięśniach i pot na czole.

Poza wojownika

Zacznij od szerokiego rozkroku. Prawą stopę skieruj w prawo pod kątem 90 stopni, a lewą o 10 do 15 stopni w prawo. Spójrz na swój prawy, środkowy palec, tak aby zarówno prawa stopa, jak i oczy były skierowane w prawo. Wydłuż ramiona i zegnij przednie kolano tak, aby znajdowało się bezpośrednio nad przednią piętą. Ta pozycja może wzmocnić i zbudować wytrzymałość nóg i zewnętrzną część bioder.

Joga na odchudzanie -pozycja łódki

Usiądź na macie i wyciągnij nogi przed siebie. Zegnij kolana i podnieś stopy z podłogi, tak aby twoje łydki były równoległe do podłogi. Rozciągnij ramiona tak, aby były również równoległe i przytrzymaj przez 30 sekund. Ta pozycja wzmocni mięśnie bioder i mięśnie brzucha. Jeżeli chcemy jeszcze bardziej poczuć brzuch, będąc w tej pozycji, możemy poruszać rękami w górę i dół i utrzymać pozycję przez dłuższy czas.

Deska

Znana wszystkim i (nie)lubiana. Zacznij na czworakach, a następnie cofnij stopy z uniesionymi piętami. Wzmocnij się ramionami, jakbyś przygotowywał się do pompki. Zaangażuj kręgosłup i przytrzymaj pozycję przez 30 sekund. Ta pozycja pomaga wzmocnić kręgosłup i spalić tłuszcz z brzucha. Dodatkowo poczujemy pieczenie w ramionach i udach. Z czasem można zwiększać czas utrzymania deski.

Joga na odchudzanie – pozycja trójkąta

Pozycja trójkąta pomaga poprawić trawienie, a także zredukować tłuszcz odkładający się w brzuchu i talii. Pobudza i poprawia ukrwienie całego organizmu. Boczny ruch tej asany pomaga spalić więcej tłuszczu z talii i zbudować więcej mięśni w udach i ścięgnach podkolanowych. Chociaż ta pozycja nie powoduje, że twoje mięśnie trzęsą się tak, jak w niektórych pozycjach, to również daje korzyści. Poprawia również równowagę i koncentrację.

Mostek

Kolejną asaną o wielu zaletach jest pozycja znana nam z zajęć W-Fu, a właściwie jej wariacja. Doskonale sprawdza się na pośladki, pobudzenie tarczycy, a także na odchudzanie. Pozycja mostka poprawia napięcie mięśni, trawienie, reguluje hormony i poprawia poziom tarczycy. Wzmacnia również mięśnie pleców i zmniejsza ich ból.

Odwrócone krzesło

Jest również nazywana wersją przysiadu według jogi. Polega na przejściu do przysiadu, a następnie przekręceniu się w jedną stronę i złączeniu rąk. Musisz wiedzieć, że jest trochę bardziej intensywna i wzmacnia mięśnie brzucha, działa na mięśnie czworogłowe i pośladki. Asana poprawia również układ limfatyczny i układ trawienny. To świetny sposób na odchudzanie.

Pozycja łuku

Kolejna już pozycja, która pomoże nam się pozbyć tłuszczu z brzucha. Polega na położeniu się na brzuchu, a następnie złapaniu swoich kostek, przez co wyginamy się w łuk. Pozycja pomaga masować narządy jamy brzusznej, poprawia trawienie i wzmacnia uda, klatkę piersiową i plecy. Rozciąga całe ciało, wzmacnia i wysmukla mięśnie, poprawiając krążenie krwi.

Żeby praktyka jogi dała nam jakiekolwiek efekty, powinniśmy ją wykonywać 2-3 razy w tygodniu, po minimum 20-30 minut. Oczywiście takie ćwiczenia należy połączyć z innymi formami aktywności fizycznej. Oprócz spadku wagi zauważymy też wiele innych „skutków ubocznych”: lepszą postawę, łatwiejsze zasypianie, mniejsze problemy trawienne, znikający cellulit. Na początku najlepiej nauczyć się jogi pod okiem profesjonalnego instruktora, który pokieruje nas w odpowiednie pozycje. Z czasem możemy ćwiczyć jogę w domu, np. przy pomocy filmików z Youtuba.

Poprzedni

Czym jest tłuszcz trzewny i dlaczego jest groźny dla naszego zdrowia?

7 powodów zwiększonego albo zmniejszonego libido

Następny

Dodaj komentarz