Kapsaicyna jest organicznym związkiem chemicznym, który odpowiedzialny jest za ostry i piekący smak w papryczkach chili. Jak wynika z badań już 1-2 mg kapsaicyny nadaje ostrości kilogramowej potrawie. W związku z tym, iż kapsaicyna nie rozpuszcza się w wodzie a jedynie w tłuszczach i alkoholu, popijanie wody po zjedzenie ostrych papryk chili mija się z celem. W celu zmniejszenia bólu i pieczenia zaleca się wypicie szklanki tłustego mleka lub kieliszka mocnego alkoholu.
Kapsaicyna dzięki swoim szczególnym właściwościom wykorzystywana jest nie tylko w przygotowywaniu potraw, ale również w medycynie. Kapsaicyna oprócz właściwości znieczulających oraz przeciwnowotworowych znalazła także swoje zastosowanie w odchudzaniu.
Spożywanie kapsaicyny jest bezpieczne dla organizmu pod warunkiem, że jest ona spożywana w naturalnej formie, tzn. w formie papryczek lub pieprzu.
Jak dowodzą naukowcy, podczas jedzenia ostrych przypraw nasz mózg stymuluje organizm do większej pracy. Silne bodźce smakowe powodują przesłanie informacji z mózgu do rdzenia nadnerczy, w którym rozpoczyna się produkcja adrenaliny – hormonu odpowiedzialnego za szybszą pracę serca oraz spalanie kalorii.
Kapsaicyna skuteczna na odchudzanie
Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Medycznym Maryland wykazały, iż osoby regularnie przyjmujące suplementy zawierające kapsaicynę traciły więcej tkanki tłuszczowej na brzuchu, a niżeli osoby stosujące w tym samym okresie czasu środki odchudzające w formie placebo. Jeszcze inne badania amerykańskich naukowców pozwoliły stwierdzić, że związki kapsaicyny, tzw. kapsaicynoidy aktywizują termogenezę w organizmie jednocześnie zapobiegając procesowi powstawania nowych komórek. Według badań kapsaicyna może w znacznym stopniu zmniejszyć wagę nawet u osób stosujących dietę bogatą w tłuszcze.
Eksperymenty medyczne przeprowadzone przez amerykańskie czasopismo „Journal of Proteome Research” wykazały, iż szczury karmione według diety wysokotłuszczowej straciły 8% całkowitej masy ciała właśnie dzięki kapsaicynie. Chociaż otrzymanych wyników nie można interpretować pod kątem rasy ludzkiej, stanowią one kolejny dowód na pozytywne działanie kapsaicyny w procesie odchudzania.
W roku 2010 w Stanach Zjednoczonych kolejne badanie dające pozytywne wyniki działania kapsaicyny. Amerykański magazyn „International Journal of Obesity” dokonał badań pod kątem wpływu kapsaicyny na utlenianie tłuszczów. Naukowcy kolejny już raz dowiedli, że kapsaicyna ma swój wielki wkład w walce z tłuszczem w organizmie. Udowodniono, że regularne przyjmowanie kapsaicyny przyśpieszyło utlenianie kwasów w komórkach tłuszczowych, zwiększyło metabolizm organizmu oraz produkcję ATP (energii).
Papryka jest niskokaloryczna, co stanowi jej dodatkowy duży plus w procesie odchudzania. Jedna papryczka chili waży ok. 20g i zawiera nie więcej niż 10kcal. Oprócz działania odchudzającego kapsaicyna działa przeciwzakrzepowo, rozgrzewająco, obniża poziom cholesterolu oraz obkurcza błony śluzowe w nosie i zatokach, dlatego warto wprowadzić ją na stałe do swojego jadłospisu.