Kiedy skorzystać z pomocy specjalisty – dietetyka, trenera personalnego?

Tagi , , ,

Droga do wymarzonej sylwetki potrafi być długa i kręta. Dobranie odpowiedniej diety, kaloryczności, składników, suplementów, odżywek, ćwiczeń, obciążenia, ilości treningów – czynników jest mnóstwo. Na szczęście istnieją profesjonaliści, którzy mogą nam w tym pomóc. Kiedy warto skorzystać z pomocy dietetyka czy trenera personalnego?

Dietetyk ma szerokie pole specjalizacji

Dietetyk to specjalista, który zajmuje się wpływem żywności na człowieka. Chociaż kojarzymy go zazwyczaj z odchudzaniem, to jego specjalizacja jest o wiele szersza. Pomaga też osobom z niedowagą, zaburzeniami odżywiania, problemami jelitowymi i edukuje żywieniowo. Dietetyk może być świetnym źródłem wiedzy, jeżeli mamy jakieś wątpliwości związane z żywieniem. Wytłumaczy nam jak konkretne składniki i sposób odżywania wpływają na nasze ciało, oceni czy nasza dieta jest odpowiednio urozmaicona, czy dostarczamy sobie wszystkich potrzebnych składników.

Jeżeli dopiero zaczynamy naszą przygodę z treningami i budowaniem formy, to wizyta u dietetyka będzie świetnym pomysłem. Taki specjalista oceni nasze dotychczasowe menu i doradzi nam czy warto coś zmienić. Na początek przeprowadzi z nami wywiad, w którym zapyta o szereg czynników: jak jemy, co jemy, kiedy jemy, czy cierpimy na jakieś choroby, uprawiamy aktywność fizyczną, zażywamy jakieś suplementy, jak śpimy. Taka ilość informacji pozwoli mu ocenić nasze nawyki. Jeżeli naszym celem jest zbudowanie masy mięśniowej, to dietetyk doradzi nam jak zwiększyć ilość zażywanego białka, czy potrzebnych składników odżywczych, takich jak magnez czy potas. Osoby, którym zależy szczególnie na tym aspekcie dietetyki, powinni wybrać dietetyka sportowego.

Oczywiście do dietetyka warto się też udać jeśli cierpimy na niedowagę, nadwagę lub otyłość. Oceni nasze BMI, tempo metabolizmu i potrzebną kaloryczność. Pomimo że wiele kalkulatorów kalorii znajdziemy w Internecie, to dietetyk weźmie pod uwagę o wiele więcej czynników niż prosty algorytm. Specjalista nauczy nas jak łączyć pożywienie, jak urozmaicić swoje posiłki i podpowie nam wiele zdrowych przepisów.

Dietetyk pomoże nam w przypadku chorób jelit

Dietetyk kliniczny to też jeden z lekarzy, do których warto udać się w przypadku problemów z jelitami i układem trawiennym. Niezdrowe produkty coraz częściej prowadzą do zespołu przepuszczalnego jelita, jelita wrażliwego, celiakii, refluksu, złego wchłaniania. W przypadku takich chorób, oprócz leków najważniejsza jest odpowiednio dobrana dieta. Dietetyk profesjonalnie dobierze nam produkty, które możemy spożywać i przygotuje nam listę zakazanych pokarmów.

Coraz częściej można się też spotkać z zawodem psychodietetyka. Jest to specjalista, który bada emocjonalne i psychiczne powody problemów z odżywianiem. Objadanie się, unikanie jedzenia, problemy żywieniowe często mają podłoże psychiczne. Zajadamy stresy, każemy się za coś, albo nagradzamy. Często to właśnie niezdrowy stosunek do jedzenia i niska samoocena są powodem nadwagi czy otyłości. Psychodietetyk pomoże nam określić problem, stworzy terapię walki z nim i będzie kontrolował nasz progres.

Dieta pudełkowa to specjalistyczna pomoc podczas odchudzania

Dietetyk ułoży nam dietę i zapewni pomysły na fit posiłki, jednak gotowanie leży już po naszej stronie. Czy jest inna opcja? Oczywiście. Wielką pomocą w odchudzaniu będzie fit catering. W takich firmach również pracują dietetycy, więc możemy być pewni, że nasze posiłki mają odpowiednią kaloryczność i zawartość składników odżywczych. Dodatkowo oszczędzamy czas na robieniu zakupów, gotowaniu, zmywaniu. Profesjonaliści przygotowują dla nas pyszne i estetycznie wyglądające posiłki, co podczas diety jest bardzo ważne. Taka specjalistyczna pomoc znacznie ułatwi nam odchudzanie, zadbanie o swoje zdrowie, czy nabranie masy.

Trener personalny będzie aniołem stróżem podczas naszych treningów

Tak samo jak dietetyk nada właściwy tor naszemu odżywianiu, tak trener personalny odpowiednio dobierze dla nas ćwiczenia. Jeżeli nigdy wcześniej nie ćwiczyliśmy i nie chodziliśmy na siłownię, to pomoc trenera może być wręcz konieczna. Tak samo jak w przypadku dietetyka, trener na początku przeprowadzi z nami wywiad. Czy naszym celem jest schudnięcie, przybranie masy mięśniowej, czy nabranie kondycji? Do każdego z tych celów nadają się inne plany treningowe. Trener oceni też naszą sprawność fizyczną, oceni w jakim tempie powinniśmy ćwiczyć, jaki ciężar jesteśmy w stanie unieść. Sami często możemy mieć wrażenie, że stać nas na więcej, niż jest w rzeczywistości. Zaczynanie od zbyt ciężkich czy szybkich ćwiczeń może sprawić, że szybko się zniechęcimy.

Trener personalny posiada wiedzę z zakresu anatomii, odżywiania, ćwiczeń i wielu dziedzin pobocznych. Jego wiedza na temat ludzkiego ciała uchroni nas przed kontuzjami i niepotrzebnym bólem podczas ćwiczeń. Trener nauczy nas odpowiedniej rozgrzewki, rozciągania i techniki ćwiczeń. Każde ćwiczenie należy odpowiednio wykonywać: wciągnięty brzuch, proste plecy, odpowiednia pozycja kolan czy ramion. Wszystkie te czynniki chronią nas przed późniejszymi schorzeniami. Odpowiednie przygotowanie i wyjście z ćwiczeń sprawi, że nie będziemy cierpieć na nadmierne zakwasy, dzięki czemu będziemy mieli siłę na następny trening.

Trener personalny będzie też dbał o odpowiednie tempo zwiększania intensywności ćwiczeń. Sami często mamy problem z oceną odpowiedniego momentu. Jeżeli dopiero przestaliśmy stękać przy brzuszkach, czy dyszeć podczas biegu, to po co dodawać sobie kolejne powtórzenia i kilometry? Profesjonalista doda naszym ćwiczeniom odpowiednie obciążenie czy przyspieszenie.

Trener personalny zadba o Twoją psychikę podczas ćwiczeń

Podobnie jak w przypadku dietetyka, praca z trenerem personalnym też ma aspekt psychiczny. Taki specjalista może pomóc nam się zmotywować, co w przypadku ćwiczeń jest szczególnie ważne. Może nas zmusić do przekroczenia naszych psychicznych barier, pomoże nabrać pewności siebie i silnej woli. Kiedy jesteśmy pod jego opieką, pomijanie treningów i odpuszczanie sobie nie wchodzi w grę.

Trener personalny może być też źródłem wiedzy o żywieniu i suplementach. Chociaż wiedza dietetyka jest zazwyczaj szersza, to również trener może nam dopasować posiłki do rodzaju aktywności. Warto go też zapytać o właściwe suplementy, czy uważa, że jakieś są nam potrzebne? Jego wiedzę warto porównać z informacjami od dietetyka – profesjonalni sportowcy czasami mają tendencję do suplementowania składników odżywczych, które spokojnie zapewni nam zdrowa dieta.

Jaki specjalista może nam jeszcze pomóc w budowaniu formy?

Fizjoterapeuta

Osoby, które ćwiczą profesjonalnie, często są ofiarami kontuzji i różnego rodzaju bólu. Nawet jeżeli ćwiczenia wykonywane są poprawnie, a treningi dobrze zaplanowane, to czasami po prostu nasze ciało źle odbierze jakiś ruch. Długotrwały ból nie jest normalny i trzeba go odróżnić od zakwasów. Fizjoterapeuta to lekarz, który pomoże nam z wszelkimi rodzajami bólu i kontuzji. Nie tylko oceni nasz stan, ale znajdzie powód bólu i wytłumaczy nam jak go wyeliminować. W przypadku naderwania mięśnia albo ścięgna może nam ulżyć za pomocą taśm. Każdy profesjonalny sportowiec powinien mieć swojego fizjoterapeutę, który wraz z trenerem personalnym czuwa nad jego formą.

Masażysta

Każda osoba, która regularnie trenuje, zna uczucie uciążliwego bólu mięśni przy częstych treningach. Nawet jeżeli robimy regularnie rest day, to często mięśnie nie dają rady się zregenerować. Wtedy na ratunek może przyjść profesjonalny masaż. Mamy do wyboru masaż relaksacyjny, który nas po prostu rozluźni i profesjonalny masaż sportowy. Ten drugi nie polega już tylko na przyjemnym głaskaniu – masażysta wywiera duży nacisk na spięte grupy mięśni, żeby dotrzeć do głębokich warstw. Jeżeli przygotowujemy się do zawodów albo konkursu, to taki masaż powinien mieć miejsce nawet raz na tydzień.

Odchudzanie, budowanie masy, nabieranie formy, czy po prostu walka o zdrowie, to ciężka praca. Wymaga dużej wiedzy, silnej woli, dyscypliny i zaangażowania. Odpowiednie odżywianie, dobranie ćwiczeń, częstotliwości treningów, potrzebnych suplementów wymaga wiedzy z zakresu żywienia, anatomii, medycyny, a czasami psychologii. Na szczęście istnieją specjaliści, którzy nam w tym pomogą i przeprowadzą nas przez cały proces w sposób profesjonalny i fachowy. Z nimi możemy być pewni efektów, ale przede wszystkim bezpieczeństwa całej drogi do budowania sylwetki.

Poprzedni

Aplikacje, które pomogą Ci w byciu fit

8 zalet pływania

Następny

Dodaj komentarz