Kolano biegacza – szybkie leczenie

Tagi , ,

Kolano biegacza, jak już sama nazwa na to wskazuje jest urazem, który najczęściej dotyka biegaczy, przede wszystkim tych długodystansowych. W wielu przypadkach jednak, ten problem spotyka także innych sportowców – piłkarzy, skoczków, narciarzy oraz wielu innych. Samo schorzenie odnosi się do wielu zjawisk, które wywołują stawu kolanowego. Najczęstsze schorzenia występujące pod nazwą kolana biegacza to: zespół tarcia pasma biodrowo-piszczelowego, rozmiękanie rzepki, a także konflikt rzepkowo-udowy.

Przyczyny występowania kolana biegacza

Najczęstsze przyczyny powstawania tego schorzenia to powtarzające się z dużą częstotliwością mikro urazy. Do tego dochodzą przeciążenia podczas treningów oraz nazbyt intensywne rozciąganie ścięgno mięśnia czworogłowego uda, czy najzwyczajniej w świecie przetrenowanie. Powodem jego występowania jest również płaskostopie oraz nadmierna pronacja stopy, a także nieprawidłowe ruchy rzepki podczas zginania.

To nie wina biegania

Większość przyczyn, które wywołują ból stawu kolanowego wywołana jest naszym działaniem, dlatego warto do uprawiania sportu dobrze się przygotować. Wielu trenerów i specjalistów podkreśla, że problemem nie jest samo bieganie, ale niewłaściwe podejście do treningów lub złe przygotowanie. I trudno się z tym sformułowaniem nie zgodzić. Kontuzji nie wywołuje bieganie samo w sobie, ale nieodpowiedni plan treningowy lub najzwyczajniej w świecie technika. A to wszystko spowodowane jest brakiem odpowiedniej wiedzy i cierpliwości.

Leczenie kolana biegacza

Zazwyczaj w przypadku występowania schorzeń związanych z kolanem biegacza stosowane jest leczenie zachowawcze, które jest. Przede wszystkim istotne jest wzmacnianie mięśnia czworogłowego uda. Ważne jest także to, aby wzmocnić również mięśnie odpowiadające za stabilizację staw biodrowego, ponieważ ma to bardzo dobry wpływ na układanie się stawu kolanowego podczas ruchu – potwierdzają to różnorodne badania naukowe.

W przypadku niewłaściwego układania się stopy i płaskostopia warto zgłosić się do ortopedy po wkładki ortopedyczne, które właściwie ustawią stopę podczas kontaktu z podłożem. Bardzo często kolano biegacza jest powiązane z niedostateczną rozciągliwością mięśni nóg dlatego leczenie powinno być dodatkowo uzupełniony przez stretching struktur mięśniowo-ścięgnistych części biodrowo-piszczelowej.

Etapy leczenia kolana biegacza

Kolejne etapy leczenia to ćwiczenia wspomagające wytrzymałość mięśni tułowia. Tego rodzaju terapia skutkuje poprawą kontroli nerwowo-mięśniowej oraz funkcjonowania układu ruchu, a to z kolei ma dodatni wpływ na zmniejszenie ryzyka powstawania przeciążeń stawu kolanowego. W sytuacji, gdy dolegliwości bólowe są nasilone warto skorzystać z pomocy farmakologicznej, czyli różnego rodzaju środków przeciwbólowych, przeciwzapalnych oraz tych, które mają działanie regeneracyjne. Bardzo pomocna w leczeniu może być także krioterapia oraz kinesiotaping.

Poprzedni

Ćwiczenia na uda dla mężczyzn

Ćwiczenia na kolano skoczka

Następny

Dodaj komentarz