Komórki macierzyste w ortopedii

Tagi

Właściwości regeneracyjne komórek macierzystych są już dobrze znane i udowodnione niemniej nadal prowadzone są liczne badania nad ich pełnym wykorzystaniem. Najwięcej udokumentowanych i pozytywnych efektów ich terapeutycznego oddziaływania znajdziemy w ortopedii.

Szacuje się, że około 2 mln ludzi cierpi w Pole na zaawansowaną formę choroby zwyrodnieniowej stawów a u nawet 8 mln Polaków pojawiają się różnie nasilone dolegliwości bólowe związane z rozwojem choroby. Dla obu tych grup pacjentów terapia z Zastosowanie komórek macierzystych jest szansą na podniesienie komfortu życia. Niestety, na chwilę obecną taka terapia nie jest refundowana przez NFZ. Warto zauważyć, że u pacjentów w początkowym stadium rozwoju choroby taka terapia jest dziś jedną z najbardziej obiecujących metod leczenia małoinwazyjnego. Wykorzystuje się w niej  naturalną zdolność komórek macierzystych do rozpoznawania uszkodzonych tkanek, ich naprawiania i „wyciszania” stanu zapalnego.

Co sprawia, że komórki macierzyste działają w taki sposób? Można powiedzieć, że są one aktywizowane przez uszkodzone komórki, które uwalniają do swojego otoczenia substancje informujące „o swoich problemach”. Komórki macierzyste odbierają tę informację i kierują się drogą naczyń krwionośnych we wskazane miejsce. Jest to naturalny sposób regenerowania się i naprawy uszkodzonych tkanek ale aktywność tego procesu niestety spada wraz z wiekiem. Postęp medycyny i opracowanie nowych technologii medycznych pozwalają na wspomaganie procesów naprawczych. W opisanych terapiach stosuje się koncentrat zarówno swoich – autologicznych jak i allogenicznych, pochodzących z banku tkanek komórek. Metody sprawdzają się w leczeniu urazów jak i zmian postępujących przewlekle.

Zastosowanie komórek macierzystych podczas operacji rekonstrukcyjnych więzadeł, uszkodzeń chrząstki stawowej i kości poprawia jakość regenerujących się tkanek, przyspiesza proces naprawy i znacznie zmniejsza stan zapalny związany z urazem lub operacją. Stosowane u pacjentów ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów (zwłaszcza kolanowego, skokowego i barkowego) komórki macierzyste zmniejszają szybkość postępowania zmian a razem z metodami operacyjnymi dają szansę na częściową odbudowę chrząstki stawowej, o ile proces jej destrukcji nie jest bardzo zaawansowany. W efekcie poprawia się zakres ruchomości stawu i ustępują dolegliwości bólowe. Dla wielu pacjentów oznacza to odroczenie leczenia operacyjnego na klika lat i powrót do normalnego funkcjonowania.

Komórki macierzyste wykorzystywane w terapiach medycznych pozyskuje się najczęściej z tkanki tłuszczowej, pobranej od pacjenta metodą wodnej liposukcji. Co szczególnie ważne, użycie własnych (autologicznych) komórek macierzystych wyklucza ryzyko odrzucenia przeszczepionych komórek. Z pobranej tkanki tłuszczowej pacjenta izoluje się porcje zawiesiny zawierające nawet kilkadziesiąt milionów (!) komórek macierzystych. Uzyskany preparat zostaje następnie podany przez lekarza drogą iniekcji. Komórki macierzyste rozpoznają środowisko w którym się znajdują a następnie identyfikują potrzeby uszkodzonych komórek, niosąc im pomoc.

Terapia komórkami macierzystymi (medycyna regeneracyjna) jest metodą, która może być zalecona i przeprowadzona tylko przez doświadczonego lekarza a sam zabieg powinien być wykonany jedynie w klinice posiadającej odpowiednie certyfikaty dopuszczające. Z tego powodu na leczenie komórkami macierzystymi należy decydować się tylko w wyspecjalizowanych klinikach posiadających ważne certyfikaty Ministerstwa Zdrowia i Poltransplantu.

Wskazania do terapii komórkami autologicznymi są:

  • świeże i przewlekłe uszkodzenia chrząstki stawowej
  • uszkodzenia więzadeł i torebki stawowej także powodujące niestabilność stawu
  • urazy mięśni i ścięgien m.in. kolano skoczka, uszkodzenie stożka rotatorów barku, łokieć tenisisty
  • profilaktyka i leczenie wczesnych zmian zwyrodnieniowych stawów
  • zaburzenia i opóźnienia zrostu kostnego
  • leczenie uszkodzeń chrząstki stawowej i innych uszkodzeń wewnątrzstawowych
  • rekonstrukcja mięśni, ścięgien
  • rekonstrukcja wiązadeł
  • trudno gojące się blizny

Konsultacja merytoryczna: dr Andrzej Komor, specjalista ortopeda  traumatolog

Horizon Medical Center

Domaniewska 39A, Warszawa
kom.: +48 509 461 432
www.horizonmedical.pl

Poprzedni

Spodnie męskie sportowe, dresy.

Objawy niedoboru witaminy B12

Następny