Korzyści z masażu

, , , Tagi

Masaż to jedna z popularnych, holistycznych metod leczniczych. Jest bardzo pomocny jako metoda albo całkowicie lecząca dolegliwości, albo wspomagająca wyleczenie wielu z nich. Istnieje wiele rodzajów masażu, dlatego każdy może dopasować coś dla siebie.

Wpływ masażu na organizm

Poprzez masaż jesteśmy w stanie usunąć wiele schorzeń. W tym celu używa się specyficznych rodzajów masażu, lub masaż klasyczny. Ma on ogólny wpływ na cały organizm. Masowanie przyśpiesza krążenie krwi. Jest to dla organizmu spory wysiłek fizyczny, podczas którego jednak nic nie robimy. Tracimy zatem kalorie, a jednocześnie odpoczywamy. Sześćdziesiąt minut masażu odpowiada spokojnie przespanej nocy. Cały organizm intensywnie dotlenia się, odpoczywa. Przyśpiesza metabolizm, usunięte zostają toksyny. Po skutecznym masażu nie jest niczym dziwnym odczuwać zwiększone parcie na mocz. Wszystkie partie ciała wzmacniają się i regenerują. Masaż sportowy ma za zadanie przygotować ciało sportowca do wykonania treningu, z drugiej strony ma je rozluźnić. Po skończonym treningu ma za zadanie uspokoić mięśnie. Niewielu ludzi wie, że za pomocą masażu możemy leczyć również nieoczywiste dolegliwości, takie jak na przykład migrena, napięciowy ból głowy. Spowodowany on jest nadmiernym napięciem mięśni, przez co utrudniony jest dopływ krwi do mózgu. Stąd ból głowy i złe samopoczucie. Umiejętny masaż karku usprawnie dopływ krwi i leczy ból doraźnie, regularne wykonywanie masażu pomaga zmniejszyć częstotliwość ataków. Masaż jest bardzo przydatny w leczeniu kontuzji, na przykład przyśpiesza dochodzenie do zdrowia w przypadku kontuzji sportowców, przy złamaniach, zwichnięciach, naciągniętych ścięgnach, przy uszkodzeniu stawów i wielu innych. Jest formą rehabilitacji. Masaż jest również stosowany w celu odmłodzenia organizmu. Poprawia jędrność skóry przez co opóźnia procesy starzenia się. Usuwa nadmiar martwego naskórka, co wpływa na zwiększoną gładkość skóry. Umiejętne dobranie olejku do masażu jeszcze potęguje te korzyści.

Odchudzanie za pomocą masażu

Za pomocą regularnego masażu jesteśmy w stanie pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej, poprzez utratę kalorii, przyśpieszenie metabolizmu. Sprawne ręce masażysty pobudzają krążenie krwi w skórze, dzięki czemu rozbijają się cząstki tłuszczu ukryte pod nią. Pomaga to w redukcji wszystkich rodzajów cellulitu. Pozwala na usunięcie nadmiaru wody z organizmu, która również wpływa na wagę i kształt sylwetki. Po masażu człowiek nie tylko czuje się szczuplej ale również wygląda szczuplej. Jego sylwetka jest jeszcze przez jakiś czas wyprostowana. Bywa, że wzrost zwiększa się o kilka centymetrów. Już nawet jedna sesja masażu sprawia, że czujemy się lżej, bardziej atrakcyjnie. Poszczególne rodzaje masażu dają lepsze efekty w odchudzaniu. Na przykład masaż bańką chińską i próżniowy za pomocą specjalnej maszyny. Oczywiście sama sesja u masażysty to nie wszytko. Najlepsze efekty przynosi połączenie odpowiedniej diety, aktywności fizycznej i masażu. Kilogramy znikają wówczas w znacznie szybszym tempie.

Wpływ masażu na psychikę

Równie sporo miejsca w literaturze dobrze byłoby poświęcić na wpływ masażu na psychikę, jest on bowiem równie duży. Terapia dotykiem pozwala odpocząć, usunąć napięcie nerwowe, stres, odwraca również jego skutki. Masaż pozwala na usunięcie napięcia w danym obszarze ciała przy czym odblokowuje emocje za które ten obszar odpowiada. Głęboka relaksacja pozwala na usunięcie traum, wpływa na uaktywnienie głębokich procesów leczniczych zachodzących w organizmie. Psychika odgrywa niebagatelną rolę w uleczaniu z każdej choroby, czy to psychicznej czy fizycznej. Istnieją rodzaje masażu, które pobudzają i równoważą centra energetyczne człowieka, które są nazywane czakrami. Pomaga to poprawić jakość życia na każdym poziomie – zdrowotnym, jak i wpływa na relację z innymi, w tym z członkami rodziny, na zawieranie nowych przyjaźni i wiele innych kwestii.

Przeciwwskazania do masażu

Masaż jest leczniczą metodą, którą zalecają jako wspomaganie leczenia nie tylko na przykład ortopedzi, czy specjaliści z dziedziny leczenia schorzeń układu ruchu, ale również coraz częściej zalecaną przez psychiatrów, psychologów i terapeutów oraz lekarzy innych dziedzin jako środek zwiększający skuteczność terapii. Ludzie całkiem zdrowi również będą czerpać korzyści z masażu. Jednak nie wszyscy mogą i powinni z niego korzystać. Na przykład nie zaleca się wykonywania masażu u osób cierpiących na nowotwory lub chorujących na AIDS. Innymi przeciwwskazaniami są choroby zakaźne, w tym gruźlica, stwardnienie rozsiane. Nie zaleca się również masażu w ciąży, szczególnie w pierwszym i ostatnim trymestrze. Wszytko wiąże się ze zwiększonym ciśnieniem, przez co część chorób zostaje zaostrzona. W przypadku ciąży możemy spodziewać się poronienia lub przedwczesnego porodu. Jednak istnieją wyjątki. Na przykład umiejętny masaż karku i pleców ciężarnej pozwoli na pozbycie się ich bólu co w ciąży jest czymś normalnym, chociaż często utrudniającym życie. Należy jednak oczywiście unikać masażu brzucha.

Poprzedni

Jak czerpać korzyści ze śmiechu?

Właściwości witaminy D

Następny

Dodaj komentarz