Korzyści z uprawiania jogi

Tagi , , , , ,

Joga od kilku lat stanowi jedną z najbardziej popularnych form uprawiania sportu. Swoją niezwykłą popularność zyskała dzięki temu, że pozwala nie tylko podnieść potencjał naszego ciała, ale pozwala również osiągnąć równowagę ciała i ducha człowieka. Zobacz, jakie korzyści płyną z uprawiania jogi!

Kto może uprawiać jogę?

Jogę mogą uprawiać dosłownie wszyscy. Począwszy od zwykłych, pracujących ludzi, profesjonalnych sportowców, poprzez dzieci, młodzież i starszych, aż po kobiety w ciąży. Kobietom joga pomoże przygotować się na nadchodzący poród, uspokoi i odpręży ciało i sprawi, że chwila rozwiązania nie będzie, aż tak bolesna. Osobom pracującym na tak zwanych wysokich obrotach aktywność ta pozwoli nabrać dystansu i zrelaksować się po ciężkim i długim dniu.

Zalety jogi

Joga posiada nieskończoną ilość korzyści, jakie płyną na człowiek zarówno w kontekście psychicznym, jak i fizycznym. Dzięki regularnym ćwiczeniom mamy lepszą świadomość własnego ciała, dlatego uczymy się rozpoznawać jego potrzeby. Wzmacnia kręgosłup i całe ciało powodując, że staje się ono silniejsze, bardziej elastyczne, a co za tym idzie odporniejsze na kontuzje. Co istotne joga buduje w nas również nawyk zachowywania poprawnej, wyprostowanej postawy.

Jeżeli chodzi o wpływ jogi na psychikę człowieka okazuje się on praktycznie nieoceniony. Ćwiczenia pozwalają uwolnić się od stresu, zrelaksować i wzmocnić pewność siebie. Jest to bardzo istotna zaleta, gdyż wielu z nas nie jest w stanie poradzić sobie z wysokim tempem życia, które narzuca na nas pędzący świat. Specjaliści od jogi twierdzą również, że sport ten otwiera nas na innych, przezwycięża nieśmiałość i nasze słabości, dzięki czemu świat wydaje nam się piękniejszy.

Jak wygląda trening?

W zależności od tego, którą ze ścieżek jogi zdecydujemy się obrać trening może przybierać różne formy. Na początku jednak trener będzie pracował przede wszystkim na naszym ciele. Rozciąganie i szukanie balansu ciała to podstawa w pierwszych etapach styczności z tą formą treningu. Kolejne etapy bazują już na poszukiwaniu własnego „ja” i rozwijaniu tak zwanej cielesnej inteligencji. Najważniejszymi elementami podczas wykonywania ćwiczeń jest kontrola własnego oddechu, który powinien stać się spokojny i rytmiczny, jeżeli uda nam się to osiągnąć to bardzo szybko powinniśmy poczuć pozytywne efekty płynące z uprawiania jogi. Wśród amatorów jogi dominuje przekonanie, że zgłębienie wszystkich tajników tego sportu pozwoli nam poczuć się panami siebie.

Niestety uprawianie jogi na własną rękę, bez opieki profesjonalnego trenera może nie przynieść pożądanych efektów. Co gorsze, intensywne, błędnie wykonywane technicznie ćwiczenia mogą sprawić, że nabawimy się bolesnej kontuzji. Swoje początki warto więc rozpocząć pod czujnym okiem osoby doświadczonej.

Poprzedni

Jak zmotywować się do ćwiczeń?

Kwasy tłuszczowe nasycone i nienasycone

Następny

Dodaj komentarz