Kosmetyki naturalne – co warto wiedzieć

, 13 czerwca 2016 Tagi , , , ,

Niektóre słowa to dla większości ludzi zachęta do kupna. „Ekologiczny”, „naturalny” to wyrażenia pojawiające się na co drugim opakowaniu, chociaż zdecydowanie nie wszystkie te produkty zasługują na to miano. Oto kilka ważnych kwestii na temat prawdziwych kosmetyków naturalnych.

Czym są naturalne kosmetyki, a czym nie są?

Najważniejsze przy wyborze kosmetyków naturalnych jest ich skład. W większości nie ma co nawet trudzić się próbując odnaleźć całkiem naturalne kosmetyki w popularnych drogeriach. Oczywiście niektóre z nich mają znacznie mniej składników i są one łagodniejsze dla skóry, ale mimo wszystko dalej daleko im do naturalnych. Przerażające jest to, że niektóre kosmetyki reklamowane dla wrażliwej skóry praktycznie niczym nie różnią się od zwykłego mydła. Skład wszystkich kosmetyków jest podobny. Producent dodając ekstrakt z jakiejś rośliny ma prawo napisać, że jest to środek do mycia i pielęgnacji ciała naturalny. Tymczasem składem nie różni się niczym od zwykłego środka. Ludzka skóra jest bardzo ważnym elementem przy oddychaniu oraz wydalaniu substancji toksycznych z organizmu. Działa to także w drugą stronę. Cokolwiek znajdzie się na skórze jest przez nią wchłaniane. A więc dla ludzi, którym zależy na kupnie prawdziwie naturalnych kosmetyków rada jest jedna: wszystko to, co można bezpiecznie zjeść, można również stosować na skórę jako kosmetyk. Większości współczesnych ludzi poroniony wydaje się pomysł na przykład zjadania kremu do twarzy. Dlaczego więc nie mają oporów go kłaść na skórę, gdzie wchłaniania się i trafia do krwiobiegu? Kosmetyki naturalne nie mogą zawierać składników szkodliwych, które odkładają się w organizmie lub zaburzają pracę narządów, należą do nich na przykład pochodne ropy naftowej, parafiny, olejów mineralnych. Dla wegetarian i wegan istotne jest by ich kosmetyki nie zawierały składników pochodzenia zwierzęcego.

Które kosmetyki są lepsze?

Chociaż niektóre osoby nie wyobrażają sobie życia bez ulubionego kremu, to prawda jest taka, że służą nam bardziej kosmetyki naturalne. Skóra pokryta jest płaszczem ochronnym w postaci tłuszczu. Jej codzienne usuwanie nawet kilka razy dziennie za pomocą chemicznych kosmetyków powoduje zmywanie tej warstwy, a przez to zakłócenie ciągłości płaszcza ochronnego. Pełni on rolę bariery dla wirusów, bakterii i grzybów z otoczenia, dlatego zmywanie go powoduje obniżenie odporności. Natomiast kosmetyki naturalne oczyszczają z brudu, ale nie powodują zniszczenia warstwy łoju, która niedługo po kąpieli się odbudowuje.

Mity na temat kosmetyków naturalnych

Mimo wszystkich swoich zalet wokół kosmetyków naturalnych narosło również kilka mitów. Tak jak w przypadku wszystkich produktów i tutaj zaleca się po prostu zdrowy rozsądek przy ich wyborze.

Mit: kosmetyki naturalne nie uczulają. Niestety alergie mają to do siebie, że organizm może być uczulony na wszystko. Bywają ludzie uczuleni na zwykłą wodę, na światło, rzeczy całkowicie naturalne. Bywają również uczuleni na składniki roślin występujące w naturalnych kosmetykach. Nie świadczy to o tym, że są one złe, po prostu tak reaguje ich system immunologiczny. Osoby ze skłonnością do alergii powinny być ostrożne w wyborze kosmetyków. Najlepszym rozwiązaniem jest przed zakupem dokonanie prostego testu mającego na celu sprawdzenie jak reaguje skóra. Każda zmiana, choćby niewielkie zaczerwienienie wyklucza stosowanie kosmetyku u alergików.

Mit: te same produkty różnych firm niczym się nie różnią. Warto dla porównania kupować czasem ulubiony naturalny kosmetyk w innym miejscu niż do tej pory. Mimo iż etykieta głosi, że skład jest ten sam lub bardzo zbliżony, to składniki pochodzą przecież z różnych źródeł, były hodowane w różnych warunkach i przechowywane w różnych warunkach. Zatem tak naprawdę jeśli chodzi o naturalne kosmetyki to nie ma dwóch identycznych w proporcjach i składzie. O tym przekonujemy się kupując kosmetyki z innych źródeł. Daje to możliwość wybrania najlepszego pod każdym względem producenta.

Skąd brać kosmetyki naturalne?

Pozostaje jeszcze kwestia tego skąd brać kosmetyki. Odpowiedź jest dziś prosta – coraz więcej powstaje sklepów stacjonarnych i internetowych sprzedających kosmetyki naturalne, ręcznie robione. Wybór jest naprawdę spory, chociaż i tu ważne jest by zachować ostrożność i nie dać się złapać na chwytliwe hasła, mające niewiele wspólnego z rzeczywistością. Drugą możliwością jest samodzielny wybór niektórych kosmetyków. Jest to jednak dość trudne nawet dla kogoś, kto ma jakiekolwiek pojęcie o wyrobie kosmetyków. Takie domowe wytwory są mało trwałe, szybko się psują i tracą swoje właściwości. Jeśli będą zużyte tego samego, a najpóźniej następnego dnia, to kłopot znika, lecz nie powinny być przechowane zbyt długo. Ponadto wolno je wykonywać wyłącznie na własny użytek. Ich sprzedaż innym ludziom bez odpowiedniego atestu wiąże się nawet z odpowiedzialnością karną. Zakup kosmetyków ze sprawdzonych firm gwarantuje pełnowartościowy i bezpieczny produkt.

Poprzedni

Zwalczanie roztoczy

Jak odstawić dziecko od piersi

Następny

Dodaj komentarz