Kreatyna – skutki uboczne i działanie

, , Tagi , , , ,

Przyjmowanie kreatyny jest już powszechne wśród osób, które uprawiają sport, chcą wzmocnić mięśnie, a jednocześnie siłę, oraz rozbudować mięśnie. Kreatyna jest jednym z najbardziej skutecznych i bezpiecznych suplementów, jakie możemy przyjmować, jest także łatwa do kupienia. Ale warto wiedzieć o niej kilka rzeczy.

Czym jest kreatyna?

Należy najpierw zacząć od kwestii, czym właściwie jest kreatyna. Jest to substancja, która naturalnie znajduje się w organizmie człowieka, oraz jest w nim wytwarzana podczas przemiany materii w mięśniach i ścięgnach. Zawiera guanidy i kwas octowy, argininę, metioninę. Jej rola w metabolizmie jest zaawansowana – jest główną przyczyną wytwarzania ATP, które z kolei odpowiada za źródło energii i siły w mięśniach. Bez kreatyny mięśnie szybciej się męczą, szczególnie podczas intensywnych ćwiczeń. Co więcej kreatyna umożliwia rozwój mięśni oraz stały wzrost ich siły. Aby poziom kreatyny w organizmie był w normie, należy ją dostarczać wraz z pożywieniem. Norma dobowa dla osoby ważącej siedemdziesiąt kilogramów to dwa gramy.Niestety w jedzeniu nie ma zbyt dużej ilości tego składnika w formie naturalnej, dlatego sportowcy wybierają suplementację. Monohydrat kreatyny to najprostsza, najbardziej popularna i dostępna na rynku kreatyna połączona z cząsteczkami wody.

Kreatyna – działanie

Działanie kreatyny to przede wszystkim wzrost siły i większy zapas energii. Wobec tego zauważamy, że możemy dłużej ćwiczyć, szczególnie sporty wymagające dużego wkładu energetycznego (na przykład szybki bieg), ponieważ kreatyna wpływa na to, że w organizmie pozostaje większy zapas węglowodanów. Są one paliwem dla mięśni. Innym działaniem kreatyny jest większe gromadzenie wody w mięśniach. Zwiększa się tym samym ich objętość, jednocześnie obniża się zawartość tłuszczu. Zauważamy wyraźniejszy przyrost masy mięśniowej. Kreatyna sprawia również, że mięśnie stają się mniej zakwaszone, efektem jest zwiększenie wydzielania kwasu mlekowego.

Jak dawkować kreatynę?

Na rynku istnieje więcej niż jedna forma kreatyny. W zależności od tego, jaką formę wybieramy, dawkowanie powinno być nieco inne. Jeśli chodzi o najprostszą formę stosowania kreatyny czyli monohydrat, zaleca się najpierw przyjmowanie stosunkowo dużych dawek suplementu, nawet do trzydziestu gramów przez okres od pięciu do dziesięciu dni. Jest to tak zwany okres ładowania, podczas którego zauważa się wzrost kreatyny w mięśniach nawet do trzydziestu procent. Przez następne dni należy zmniejszyć dawkę do dziesięciu, piętnastu gramów na dobę. Drugi sposób suplementacji pomija fazę ładowania i wymaga, by przyjmować na dobę około pięciu gramów kreatyny, przez okres około czterdziestu dni. Obecnie uważa się, że faza ładowania organizmu kreatyną jest raczej zbędna. Trzeba pamiętać, że pomimo iż jest to środek naturalny, to i tak organizm odczuje skutki dostarczania dużych jego dawek. Oczywiście zwiększa to możliwość wystąpienia skutków ubocznych. Przyjmowanie mniejszych dawek przez dłuższy czas pozwala na stopniowy wzrost siły, wytrzymałości i masy mięśniowej.

Skutki uboczne kreatyny

Chociaż kreatyna jest naturalnym środkiem, to skutki uboczne są czasem widoczne. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na fakt, że wcale nie u wszystkich musi wywołać te same efekty. Metabolizm każdego z nas jest nieco inny. U jednej osoby efekt będzie szybszy, u innej spowolniony i trzeba na niego czekać dłużej. Bywa, że kreatyna w ogóle nie przyniesie żadnych skutków. Jeśli chodzi o szkodliwy wpływ na organizm, to niektórzy uważają, że kreatyna nadmiernie obciąża nerki, nie znajduje to jednak potwierdzenia w badaniach naukowych. Nie trzeba jednocześnie pić dużych ilości wody, jeśli przyjmujemy kreatynę. Jednak to, czego warto unikać to picie alkoholu. Ma on działanie wysoko odwadniające, a skoro kreatyna wiąże wodę w mięśniach, to poprzez odwodnienie wynikające z picia alkoholu, zaczynają się one na powrót kurczyć. To bolesny widok dla większości z tych, którym zależy na rozwoju, dlatego warto dwa razy zastanowić się, zanim przebalujemy kolejną noc, ponieważ znacząco zakłóca to działanie kreatyny.

Kreatyna a starzenie się organizmu

Na koniec warto zauważyć, że badania nad kreatyną wciąż trwają. Najnowsze badania ujawniły, że kreatyna powoduje opóźnienie starzenia się komórek organizmu. Wszystko dzięki temu, że kreatyna okazuje się być przeciwutleniaczem. Przeciwdziała skutkom działania stresu oksydacyjnemu. Dzieje się to przede wszystkim w komórkach mięśni szkieletowych. Wynikiem tego mięśnie są bardziej odporne na działanie negatywnych skutków środowiskowych. Osoby zażywające kreatynę nie tylko mają młodsze mięśnie, ale również z pewnością na dłuższą metę będą bardziej sprawne ruchowo w starszym wieku. Będą również dzięki temu miały szansę uniknąć niektórych zwyrodnień a także ubytku tkanki mięśniowej, charakterystycznej dla wieku starczego. Kluczem do tego, by kreatyna działała przeciw starzeniu jest jednak oczywiście jej odpowiednio wczesna suplementacja, jak również aktywność fizyczna kultywowana przez całe życie.

Poprzedni

Z tego nie rezygnuj podczas treningu i diety

Forma zimą – najlepsze sporty zimowe na odchudzanie

Następny

Dodaj komentarz