Krowie mleko dla niemowląt – Dlaczego jest niezdrowe?

Tagi , , , , , , , , , ,

Wydawałoby się, że mleko krowie, które jest skarbnicą wielu witamin i składników odżywczych jest odpowiednim produktem dla dzieci. Tymczasem okazuje się, że jest wręcz odwrotnie. Mleko krowie nie nadaje się o podawania dzieciom w najmłodszym okresie życia. Dlaczego tak jest? Rozwiewamy wątpliwości i wyjaśniamy, dlaczego mleko krowie jest nieodpowiednie dla niemowląt.

Jak mleko krowie działa na organizm niemowlaka?

Mleko krowie zawiera spore ilości białka, którego znaczne ilości szkodliwie wpływają na zdrowie niemowlaka. Dziecko poniżej jednego roku życia potrzebuje 1,8 gram białka dziennie na jeden kilogram masy ciała. Tymczasem dając im mleko krowie dostarczamy im o wiele więcej tego składnika, co w konsekwencji może powodować tak zwane przeładowanie białkiem. Objawami takiego stanu rzeczy są kolki jelitowe, zaparcia, czy rozdęcia brzuszka.

[AdSense-A]

Konsekwencji przedawkowania białka jest jednak o wiele więcej. Zbyt duża ilość białka w pożywieniu skutkuje obecnością krwi w moczu. Ponadto podnosi stężenie amoniaku we krwi, który może wywoływać kwasicę, zaburza równowagę elektrolityczną, a w skrajnych przypadkach może nawet doprowadzić do uszkodzeń mózgu.Białko negatywnie wpływa również na metabolizm malucha, gdyż znacznie go spowalnia. Wynikiem takiego stanu rzeczy bardzo często jest wyraźnie powiększona wątroba, szybkie bicie serca oraz cięższy oddech.

Zawarte w mleku krowim sole mineralne obciążają nerki niemowlaka. Ponadto zawiera za mało żelaza i witamin, a ich poziom nie pokrywa zapotrzebowania rosnącego niemowlęcia. Poza tym mleko krowie zawiera wyłącznie tłuszcz pochodzenia zwierzęcego, który nie pokrywa zapotrzebowania na nienasycone kwasy tłuszczowe.

Badania wykazują, że spożywanie przez niemowlęta mleka krowiego może przynieść negatywne skutki również w jego kolejnych etapach życia. Bardzo często dzieci narażone są na występowanie ostrych anemii, krzywizny, tężyczki oraz niedoboru węglowodanów, co przynosi szereg niebezpiecznych dla zdrowia konsekwencji.

Kiedy można włączyć do diety malucha mleko kozie?

Mleko kozie jest nieodpowiednie dla dzieci aż do trzeciego roku życia. Po przekroczeniu tej granicy wieku można stopniowo wprowadzać je do diety malucha.

Dla najmłodszych najlepsze będzie mleko specjalnie przystosowane dla określonych potrzeb rozwojowych dzieci. Dla niemowląt w pierwszych czterech miesiącach życia przeznaczone jest mleko modyfikowane początkowe, oznaczone symbolem 1, gdyż składowo jest ono najbardziej zbliżone do mleka kobiety.

Poprzedni

Najskuteczniejsze ćwiczenia na barki

Ćwiczenia na płaską pupę

Następny

Dodaj komentarz