Które diety są skuteczne?

26 kwietnia 2014 Tagi , , ,

Dieta to dziś niezwykle popularny termin. Każde wydanie gazet z artykułami dla kobiet prezentuje na swoich łamach jakąś, a internet aż huczy od sprawdzonych kuracji. Z nich każda ma szansę stać się hitem. Nie każda jednak na to zasługuje, kiedy głównym kryterium jest tylko szybkość straty zbędnych kilogramów. Mimo, że o to właśnie nam chodzi, to odchudzając się nieumiejętnie doprowadzamy tylko do uszczerbku na zdrowiu i rozregulowania metabolizmu. Jakie są sprawdzone diety odchudzające?

Zdrowe diety

Aby skutecznie się odchudzić a przy okazji poprawić swoje zdrowie, samopoczucie oraz zmienić swój styl życia na lepszy, dobrym rozwiązaniem są zdrowe diety. W większości dostarczają one odpowiedniej ilości minerałów, białek, węglowodanów i witamin, dlatego nadają się do dłuższego stosowania. Należą do nich na przykład dieta Śródziemnomorska, Lekkostrawna, Oczyszczająca, Makrobiotyczna, Strukturalna, Wegetariańska czy Ornisha. Dwie z nich Śródziemnomorska oraz Wegetariańska to kuracje, które właściwie wykluczają potrawy mięsne, chociaż w diecie Śródziemnomorskiej wskazane jest spożywanie ryb. Tłuszcz zwierzęcy; masło i smalec zastępowany jest oliwą z oliwek. Ograniczane jest spożywanie białej mąki, słodyczy oraz tłustych serów. Prawdziwa dieta wegetariańska również polega na odrzuceniu pokarmów pochodzenia zwierzęcego. Występują jednak pewne wariacje na ten temat. Niektórzy odrzucają mięso czerwone dużych zwierząt i spożywają ryby oraz kurczaka.

Dieta Lekkostrawna oraz Oczyszczająca także mają wiele wspólnego. Pozwalają odciążyć organizm i usunąć z niego toksyny. Oczyszczanie ma na celu przez dłuższy czas spożywanie tylko owoców, warzyw oraz świeżo wyciśniętych soków. Po tej kuracji można zamiast wracać do poprzedniego stylu żywienia wybrać menu lekkostrawne.

Dieta Makrobiotyczna pochodzi od chińskiej medycyny ludowej i zakłada wprowadzenie równowagi do organizmu poprzez spożywanie w równej mierze produktów Jang i Jing. Kuracja Strukturalna pomaga zregenerować organizm za pomocą zastąpienia stałych posiłków koktajlami z owoców i warzyw. Dieta Ornisha zakłada przede wszystkim zmiany w aktywności fizycznej, unikaniu stresu oraz tłustych produktów, soli i kofeiny.

[highlight color=”yellow”]Wyżej wymienione diety, o ile przestrzegane pozwolą na utratę kilku zbędnych kilogramów w przeciągu kilku tygodni oraz osiągnięcie stałej, optymalnej wagi.[/highlight]

Diety restrykcyjne

Jeśli zależy nam na szybkim schudnięciu możemy zastosować skuteczne diety restrykcyjne. Są to kuracje przeznaczone dla osób w pełni zdrowych i sprawnych. Nie jest wskazane stosowanie ich przez dłuższy czas, nie mogą także całkowicie zastąpić zdrowego żywienia. Pozwalają na dość szybką utratę zbędnych kilogramów w krótkim czasie.

Do diet restrykcyjnych należy na przykład Dieta Warzywna, Tysiąc Kalorii, Kapuściana lub Atkinsa. Wszystkie wymagają dużej dozy samozaparcia. Dobrze jest wprowadzać je w życie w czasie na przykład urlopu, ponieważ mogą czasowo osłabiać organizm gdyż dostarczają bardzo niewielką ilość kalorii. Dobrze jest mieć zapewnioną odpowiednią ilość snu i wypoczynku. Dobrze jest także zapewnić sobie stały dostęp do toalety, gdyż niektóre kuracje, jak Kapuściana, mogą być silnie moczopędne.

Do diet restrykcyjnych trzeba się przygotować, nie należy wprowadzać ich z dnia na dzień. Przez dwa lub trzy tygodnie przed ich zastosowaniem warto zrezygnować z tłustego jedzenia i używek na rzecz wprowadzenia do żywienia większej ilości kasz i zbóż bogatych w błonnik. Trzeba także pić dużo wody destylowanej, która wspomaga oczyszczanie organizmu.

Kuracja Warzywna

Kuracja Warzywna polega na spożywaniu wybranych warzyw, przede wszystkim naszych rodzimych, jak sałata, burak, cebula, kabaczek i inne. Uzupełnieniem są również owoce (jabłka, grejpfruty, pomarańcze, truskawki, wiśnie, śliwki, porzeczki, czereśnie, jagody). Należy je jednak spożywać w niewielkich ilościach. Kuracja tą najlepiej jest przeprowadzać w sezonie letnim gdzie łatwo o dopływ świeżych produktów.

Dieta Kapuściana

Dieta Kapuściana została opracowana przez lekarzy i zakłada spożywanie bez żadnych ograniczeń zupy z kapusty. Wymaga to wielkiego zaangażowania i motywacji ze względu na monotonię jedzenia.
Spożywanie jak wskazuje nazwa kolejnej diety tylko tysiąca kalorii pozwala na szybką utratę wagi, lecz powstaje zagrożenie powstania efektu jo-jo. Popularna swego czasu dieta Atkinsa polega na odcięciu dopływu węglowodanów. Dodatkowo należy wypijać około dwóch litrów czystej wody dziennie.

Zarówno diety zdrowe jak i restrykcyjne mogą być stosowane wymiennie byle nie zbyt często. Ważne by po restrykcyjnej diecie nie powracać od razu do starego systemu odżywania gdyż spowoduje to tylko kolejny wzrost wagi, być może jeszcze większy niż na początku procesu. Dlatego warto dogłębniej zastanowić się nad tym jaką dietę będziemy stosować po zakończeniu odchudzania, aby jego efekt były trwałe i abyśmy my na dłużej cieszyli się smukłą sylwetką oraz dobrym samopoczuciem.

Poprzedni

Mleko a odchudzanie

Jak mieć kaloryfer na brzuchu?

Następny

Dodaj komentarz