Strona główna Fitness Kupujemy pierwszy tunel ogrodniczy

Kupujemy pierwszy tunel ogrodniczy

5650
0
PODZIEL SIĘ
Kupujemy pierwszy tunel ogrodniczy
5 (100%) 6 votes

Tunele ogrodnicze stwarzają stabilne warunki wzrostu dla roślin, dzieki czemu zbiory uzyskuje się prościej niż w przypadku wysiewu na gruncie. Foliak zapewnia stałą, podwyższoną temperaturę, osłonę przed wiatrem, deszczem i gradem oraz ptactwem niszczącym uprawy. Dodatkowo, rozsady tunelowe są bardzo dobrze chronione przed gruntowymi przymrozkami, które zdarzają się wiosną. Dzięki tunelom, zbiory przychodzą też szybciej – średnio możemy się ich spodziewać o miesiąc wcześniej niż tych, które pochodzą z upraw gruntowych. Owoce i warzywa pozyskiwanie z upraw tunelowych są też bardziej dorodne, a przede wszystkim: zdrowsze i lepiej smakują.

Gdy jesteśmy już zdecydowani na rozpoczęcie takiej uprawy i mamy już podstawowe informacje na temat tego co i jak uprawiać, zostaje nam wybór odpowiedniego tunelu. Na szczęście, w dzisiejszych czasach znajdziemy niemałą ilość profesjonalnych, szczelnych, wygodnych i maksymalizujących wyniki w uprawach tuneli. Początkujące osoby mogą mieć jednak problem z rozeznaniu się w najlepszych rozwiązaniach. Postanowiliśmy ułatwić wybór: swoje badania oparliśmy na ofercie sklepu ogrodniczego, posiadającego jedną z największych ofert tuneli ogrodniczych.

Jaką wielkość ma wygodny tunel ogrodowy?

W sklepach znajdziemy tunele o dowolnym rozmiarze: przyjmuje się, że najmniejsza możliwa powierzchnia, która pozwala na funkcjonalne korzystanie z foliaka to ok. 4,5 m². Standardowo jednak tunel, w którym chcemy zachować wystarczającą na potrzeby jednej rodziny różnorodność upraw, powinien mieć powierzchnię ok. 6-9 m². Natomiast wysokość pozwalająca na swobodne korzystanie z tunelu to min. 1,8 m (wysokość tunelu podawana w parametrach produktów w sklepach dotyczy najwyższego miejsca).

Zdobycie tunelu to prosta sprawa. W sklepach znajdziemy mnóstwo gotowych zestawów, w których skład wchodzi nie tylko stelaż i folia, ale także wszystkie elementy potrzebne do rozstawienia i stabilnego zakotwienia obiektu w podłożu. Zastrzały, spinki, zszywki, kolanka, ożebrowania, wsporniki… wszystko to powinnismy kupować u jednego producenta.

Tunel foliowy o powierzchni podstawy 6 m², wykonany z metalowych rurek, wyposażony w czterosezonową folię ogrodniczą z zamkami błyskawicznymi. Drzwi są rolowane. W tunelu zainstalowano okna, zapewniające sprawne wietrzenie. Jest to model popularny nie tylko wśród początkujących ogrodników (którzy szczególnie doceniają jego niską cenę: niecałe 300 zł), ale też cieszy się popularnością wśród bardziej doświadczonych sadowników-plantatorów. Fot. Ogrodosfera

Powyżej widzimy ten sam model – tutaj służy do uprawy pomidorów. Fot. Ogrodosfera

Wybieramy folię do tunelu ogrodniczego

Rodzaj zastosowanych materiałów do produkcji tunelu, a także technika jego wykonania wpływają bezpośrednio na wytrzymałość konstrukcji – na to, jak długo będziemy mogli cieszyć się foliakiem, a także na sposób jego konserwacji.

Szukając odpowiedniego zestawu, zwróćmy uwagę przede wszystkim na rodzaj folii – będzie ona kluczowa dla utrzymywania odpowiedniego naświetlenia i poziomu wilgotności wewnątrz tunelu. Na zdjęciu poniżej widzimy tunel pokaźnych rozmiarów (długość: 6,25 m, szerokość: 3 m). Zastosowano tutaj folię przezroczystą, która daje maksymalną możliwą przepuszczalność światła (producent określa ją na poziomie 95%). Jest to folia UV-2, produkowana w systemie Coex2. Tunele tego rodzaju przeznaczone są głównie do uprawiania warzyw i owoców potrzebujących dużego natężenia światła.

Fot. Ogrodosfera

W tunelu zastosowano system wietrzenia bocznego, zapewniającego odpowiednią cyrkulację powietrza wewnątrz. Wentylacja boczna pozwala też na bardziej dokładne sterowanie temperaturą oraz poziomem wilgotności. Dodatkowo, dla sprawnego wietrzenia tunelu, konstrukcję wyposażono w dwie pary drzwi, umieszczone po obu stronach tunelu. Dla wzmocnienia efektu, warto ulokować foliak w taki sposób, aby znajdował się równolegle do kierunku najczęściej wiejących wiatrów.

Tunel zbudowany jest na metalowym stelażu (rurki o średnicy 2,5 cm). Fot. Ogrodosfera

Stelaż: z PCV czy stalowy?

Następnie, rozważmy, jaki ma być stelaż. W sklepach spotkamy się głównie z modelami o stelażu metalowym (rurki ocynkowane ogniowo, wzmocnione na końcówkach), lub plastikowym (stelaż z tworzywa PCV). Istnieją też foliaki drewniane, jednak nimi, jako konstrukcjami o najmniejszej trwałości, nie będziemy się tutaj zajmować.

Konstrukcje z PCV są bardzo lekkie – co daje przede wszystkim ulgę w trakcie montażu. Jednocześnie, tak niska waga nie sprzyja maksymalnej stabilności tunelu – na pewno konstrukcje z metalu zawsze będą dawały większy opór wichurom. Jeśli jednak tunel PCV ustawimy w zacienionym, osłoniętym od otwartych terenów miejscu, wówczas nie będzie z nim większych problemów. Składa się je bardzo łatwo – podążając za instrukcją. Dodatkową zaletą jest tutaj też niska cena – zawsze niższa niż w przypadku tunelu z metalowym stelażem.

Na zdjęciu powyżej: tunel foliowy o konstrukcji z PCV. Wymiary: 3 m x 6m. Wysokość (w najwyższym punkcie: 1,9 m). Wyposażony w obustronnie ulokowane drzwi. Pokrycie z folii trójwarstwowej UV4. Rurki zainstalowane w stelażu mają przekrój 1,8 cm. Stopień napięcia folii jest regulowany dzięki sznurkom wgrzanym w konstrukcję tunelu. Fot. Ogrodosfera

Tunele z metalowym stelażem jednak będą potrzebne wszędzie tam, gdzie pożądana jest wzmożona stabilność. Dla terenów wystawionych na wiatr, a także dla tuneli, które w przyszłości chcemy pokryć ciężkim szkłem. Dodatkowo, jeśli planujemy rozwinąć duże i wieloletnie uprawy, wówczas lepiej jest postawić na tunel z metalu. Metal wymaga zabiegów antykorozyjnych – powinnismy przeprowadzać je okresowo. Koniecznie też trzeba kupić taki model, który został zabezpieczony za pomocą cynkowania metodą ogniową.

Tunel z metalowym stelażem. Wymiary: 3m x 6m, wysokość: 1,8 m.

Wyposażony w folię z wgrzanym sznurkiem do naprężania. Fot. Ogrodosfera

Drzwi i okna

Ważny jest też sposób, w jaki rozwiązano kwestię drzwi i okien w tunelu. W dzisiejszych czasach standardem są pełne drzwi osadzone na zawiasach, wyposażone w zasuwkę. W okrojonym wymiarze, mogą to być drzwi z zamkami błyskawicznymi, które można zasuwać również od wewnątrz. Podstawowe wymagania, jakie powinniśmy sobie wobec nich stawiać, to ich całkowita szczelność w czasie, gdy tunel pozostaje zamknięty. Po otwarciu natomiast, drzwi powinny być na tyle szerokie oraz dobrze osadzone, aby umożliwiały wygodne wchodzenie i wychodzenie z tunelu.  Jest to szczególnie istotne w warunkach ogrodowych, gdzie wielokrotnie będziemy przemieszczali się z wyładowaną ciężarami taczką luz wózkiem. Często spotkamy się z drzwiami zwijanymi w rulon – są to usztywnione płachty materiału, zawieszone na dobrze wydzielonych otworach z zabezpieczonymi krawędziami. Dodatkowo, w oknach powinny znajdować się moskitiery – chroniące rośliny przed owadami.

Na zdjęciu: tunel ogrodniczy z rolowanymi drzwiami (po zrolowaniu, zaczepiamy materiał na górze za pomocą specjalnej zaczepki). Długość tego konkretnego modelu wynosi 4 m. Przy jednoczesnej szerokości: 2,5 m i wysokości 2 m, tunel daje bardzo duże pole do popisu do rozwinięcia wszechstronnej uprawy warzyw, owoców, kwiatów ozdobnych i ziół. Fot. Ogrodosfera

Drzwi umiejscowione po obu krótszych bokach tunelu ogrodniczego

pozwala na bardzo sprawne wietrzenie wnętrza. Fot. Ogrodosfera

Jakie przepisy regulują budowanie tunelu na działce?

W większości przypadków, aby postawić tunel ogrodniczy na działce, niepotrzebne jest pozwolenie z urzędu. Należy jednak uważać, gdy tunel stawiamy na działce zakwalifikowanej według prawa do Rodzinnych Ogrodów Działkowych (ROD) – powierzchnia upraw w takich miejscach nie powinna zajmować więcej niż 1/5 części działki. To oznacza, że jeśli decydujemy się na posiadanie zarówno tunelu, jak i na przykład szklarni, wówczas łączna powierzchnia obu tych obiektów nie powinna być większa niż wspomniany limit. Zawsze też newralgicznym punktem do rozważenia podczas budowy jest odległość tunelu od granicy działki – nie powinna być mniejsza niż 1 m. Wysokość tunelu nie może być wyższa niż 3 m.

Podsumowanie

Gdy nabierzemy doświadczenia, warto zainwestować w szklarnię, która pozwala rozwinąć skrzydła początkującemu ogrodnikowi. Tymczasem jednak warto zaczynać swoje eksperymenty od tańszego, mniej wymagającego tunelu. Stelaż tunelu nie wymaga specjalnych zabiegów konserwacyjnych (szczególnie ten wykonany z tworzywa sztucznego). Z łatwością przeniesiemy go w inne miejsce, bo jest lekki. W czasie zimy natomiast bez problemu zmieścimy go w komórce lub niewielkiej piwnicy. Szklarnia ogrodowa zaś wymaga zdecydowanie większego rozmachu w działaniu i są przeznaczone dla osób zaawansowanych w uprawach.

Na koniec, zapraszamy do obejrzenia filmu, na którym krok po kroku przedstawiono budowę tunelu foliowego:

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.