Reakcje uczuleniowe skóry mogą powstawać na skutek wielu różnego rodzaju czynników. Najczęściej alergie skórne są wywoływane jednak przez związki chemiczne, substancje roślinne, a także przez żywność. Właściwie każda alergia skórna objawia się swędzeniem i zaczerwienieniem, ale niekiedy takim reakcjom uczuleniowym może towarzyszyć także ból.
Czym jest alergia?
Alergia to jeden z bardziej uciążliwych i kłopotliwych problemów natury dermatologicznej. Zmiany alergiczne pojawiające się na skórze często występują na skutek kontaktu z alergenem. Alergie skórne są dość popularne zarówno wśród dzieci, jak i wśród osób dorosłych. Trzeba jednak pamiętać, że niekiedy do takich alergii mogą dołączyć objawy ze strony układu oddechowego czy nerwowego, a wówczas reakcja uczuleniowa może być niebezpieczna dla zdrowia i życia chorego.
Objawy alergii skórnej
Do najczęściej pojawiających się objawów alergii zalicza się wypryski, które na ogół przyjmują formę zaczerwienionych grudek na skórze. Grudkom niekiedy może towarzyszyć silne pieczenie bądź swędzenie skóry. Alergia skórna może ponadto objawiać się łuszczącą i suchą skórą oraz bolesnymi pęknięciami. Najczęściej na skórze można jednak zaobserwować reakcję uczuleniową w postaci pokrzywki.
Diagnostyka reakcji uczuleniowych skóry
Do diagnozowania alergii skórnej na ogół stosowane są specjalistyczne testy alergiczne. Dzięki nim można precyzyjnie określić substancję powodującą uczulenie, czyli tak zwany alergen. Testy alergiczne zazwyczaj są przeprowadzane punktowo, ale niekiedy można zetknąć się także z testami śródskórnymi oraz płatkowymi. Dopiero ustalenie konkretnego alergenu daje możliwość rozpoczęcia leczenia alergii.
Leczenie alergii skórnej
Leczenie reakcji uczuleniowych pojawiających się na skórze zazwyczaj odbywa się przy pomocy leków przeciwhistaminowych. To właśnie histamina jest substancją odpowiedzialną za powstawanie pokrzywki, swędzenia czy innych objawów towarzyszących alergii skórnej. Preparaty przeciwhistaminowe mogą być przyjmowane doustnie (w postaci tabletek czy syropu). Niekiedy stosowane są leki w postaci aerozolu, ale częściej są one przepisywane w alergicznym nieżycie nosa. W leczeniu alergii skórnej mogą być także stosowane glikokortykosteroidy – preparaty o działaniu przeciwzapalnym, jednak podaje się je jedynie w wyjątkowych sytuacjach.
Immunoterapia swoista
W walce z alergią skórną pozytywne efekty może również przynieść tak zwana immunoterapia swoista, czyli popularne odczulanie. Jest to leczenie przyczynowe i daje dość dużą szansę na całkowite wyleczenie z alergii. Ta metoda leczenia polega na podawaniu coraz większych ilości alergenu, który wywołuje reakcję na skórze. W ten sposób układ odpornościowy jest stopniowo do niego przyzwyczajany, a w rezultacie objawy alergii ustępują.