Lecznicze właściwości cynamonu

12 maja 2015 Tagi , ,

Lecznicze właściwości cynamonu. Cynamon to przyprawa, która gości na naszych stołach najczęściej polepszając smak słodkości. Niewielu ludzi jednak myśli o tym, że cynamon może mieć także właściwości prozdrowotne. Warto się o nich przekonać.

Lecznicze właściwości cynamonu – naturalny antybiotyk

Okazuje się, że przyprawa ta może pełnić funkcję ochrony przed chorobami wirusowymi i grzybami. Działa antyseptycznie. Zwalcza drożdżaki, może być także użyty do walki z pasożytami rosnącymi na domowych kwiatach i krzewach. Polecany bywał w walce z trądzikiem, lecz w kontakcie ze skórą jest niezwykle piekący, poza tym wywołuje czerwone plamy, u wrażliwszych osób może dojść do bolesnych oparzeń skóry.
W Azji cynamon był lekarstwem na zbyt słabe krążenie krwi, oraz w czasie problemów żołądkowych. Ma pewne właściwości zwalczające nudności. Pomagał w czasie różnego rodzaju bolesnościach, także mięśniowych i menstruacyjnych.

Cynamon zwiększa sprawność umysłową

Okazuje się, że cynamon może także potencjalnie zwiększać sprawność umysłową. Wiąże się to zapewne ze zwiększonym dopływem krwi do mózgu. Oznacza to lepsze jego dotlenienie a co za tym idzie także lepszą koncentrację, oraz łatwość w rozwiązywaniu problemów. większą kreatywnością. Nic dziwnego że cynamon uważany jest także za dobry afrodyzjak.

Cynamon na odchudzanie

Znane są właściwości cynamonu wspomagające odchudzanie. Przyśpiesza przemianę materii, pracę nerek, wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn. Jest składnikiem kremów antycellulitowych. Z kolei olejek eteryczny na bazie cynamonu zwiększa apetyt. Może być zatem stosowany u małych dzieci niejadków, lecz osoby które pragną schudnąć powinny go raczej unikać.

Cinnamon sticks and cinnamon powder in wooden scoop
Fot. Depositphotos

Nie tylko na słodko

Cynamon najczęściej dodaje się do ciast i ciasteczek, i najlepiej smakuje na słodko, z jabłkiem. Lecz okazuje się, że dobrze smakuje nawet z mięsem. Niektórzy smakosze dodają go do kawy, dzięki czemu fusy stają się mniej kłopotliwe, a smak napoju poprawia się. Także niektóre rodzaje herbat dobrze współgrają z cynamonem. Nie wspominając już o tym, że nadaje przyjemny aromat nalewkom.

Przepis na pastę odchudzającą z cynamonem

Przepis ten działa wyłącznie w połączeniu ze wszystkimi składnikami. Potrzebne będą:

  •  kefir, zsiadłe mleko, maślanka, jogurt naturalny (jedno z tych)
  • pół łyżeczki imbiru
  • pół łyżeczki cynamonu
  • pół łyżeczki chilli.

Całość mieszamy i wypijamy.

Cynamon nie dla wszystkich

Jak we wszystkich produktach i przy cynamonie istnieją pewne zastrzeżenia dietetyczne. Nie jest to potrawa dla każdego. Osoby z chorobami krzepliwości krwi nie powinny używać cynamonu podobnie jak z osoby z chorobą wrzodową żołądka i przełyku. Jest to specyfik bardzo ostry, który może dodatkowo podrażniać delikatną błonę śluzową. Także kobiety ciężarne, o ile nie chcą wywołać przedwczesnego porodu powinny unikać tej przyprawy.

Poprzedni

Zielone koktajle na odchudzanie

Aktywność ruchowa młodzieży

Następny

1 komentarz do wpisu “Lecznicze właściwości cynamonu”

  1. W badaniu podzielono mężczyzn na dwie grupy – jedna przyjmowała 5 gram cynamonu, druga przyjmowała placebo. W badaniu tym mierzono następnie jak po posiłku rośnie stężenie we krwi hormonu insuliny czyli hormonu odpowiedzialnego za produkcję komórek tłuszczowych. Okazało się, że u osób przyjmujących cynamon wytwarzanie insuliny zmalało o 13 %.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz