Czy lepiej kupić sprzęt narciarski czy wypożyczyć ?

Tagi

Nie ulega wątpliwości, że swoje dobre strony ma zarówno korzystanie z usług wypożyczalni, jak i zakup własnego sprzętu. Problemem jest jednak podjęcie decyzji, którą z możliwości wybrać oraz w jakim momencie to zrobić.

Odwieczny dylemat każdego narciarza

Przed pytaniem postawionym w tytule z pewnością stanie każdy narciarz, kwestią czasu pozostaje jedynie kiedy faktycznie to nastąpi. Niestety znalezienie odpowiedzi jest nadzwyczaj trudne, a przede wszystkim nader indywidualne. Trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, wśród których są m.in. częstotliwość wyjazdów na narty, własne umiejętności czy wreszcie zasobność portfela. A do tego dochodzi wiele pomniejszych elementów, które tylko komplikują podjęcie decyzji.

Mimo to warto poznać podstawowe wskazówki oraz rady, które pozwolą na samodzielne dokonanie wyboru. W tym celu należy sobie odpowiedzieć na kilka pytań, stanowiących punkt wyjścia do ostatecznego rozstrzygnięcia tej kwestii.

Częstotliwość wyjazdów na narty

To jedno z głównych kryteriów, które powinno decydować o tym, czy sprzęt narciarski zakupić, czy korzystać z usług wypożyczalni sprzętu narciarskiego. Oczywistym jest fakt, że wraz ze wzrostem częstotliwości jazdy na nartach coraz bardziej opłacalnym wyjściem staje się nabycie własnego sprzętu. Ceny wypożyczenia nart w Polsce zaczynają się od kilkudziesięciu złotych za dzień, a w ośrodkach zagranicznych są o wiele wyższe.

Jeżeli na narty wybierasz się przynajmniej raz w sezonie, np. na tydzień, w dłuższej perspektywie ekonomiczniejsze będzie nabycie własnego sprzętu narciarskiego. Zwrot z takiej inwestycji powinien pojawić się szybko, a jeżeli dojdzie do tego np. jeszcze jeden weekend narciarski, sprawa jest w zasadzie rozstrzygnięta.

Poziom zaawansowania i umiejętności

To także element kluczowy. Wypożyczalnie sprzętu to opcja zarezerwowana raczej dla początkujących narciarzy, którzy nie są pewni, jak długo potrwa ich przygoda z jazdą na nartach. Tym bardziej, że zakup wszystkich potrzebnych akcesoriów nie należy do małych wydatków. Ma to również swoją mocną stronę – pozwala bowiem na sprawdzenie sprzętu od różnych producentów oraz o odmiennych parametrach. W ten sposób można odnaleźć swoje osobiste preferencje w tej kwestii.

Osoby lepiej jeżdżące na nartach oraz z większym doświadczeniem na stoku raczej inwestują we własny sprzęt. Jazda „na swoim” jest o wiele wygodniejsza i bezpieczniejsza – sprzęt w wypożyczalni jest serwisowany, ale nigdy do końca nie można być pewnym jego sprawności i poziomu zużycia. Często zresztą w takich miejscach spotyka się tanie buty narciarskie i inne akcesoria, które nie zachwycają jakością. W końcu wypożyczalnie muszą na siebie zarabiać.

Po kilku sezonach na stoku o wiele łatwiej wybrać dla siebie buty narciarskie, narty czy kask.

Od czego zacząć kompletowanie sprzętu narciarskiego?

Sytuacji, w których decyzja o zakupie własnego sprzętu narciarskiego jest uzasadniona, bywa wiele. A za nabyciem odpowiedniego wyposażenia przemawia jeszcze kilka argumentów. Przede wszystkim należy obalić tezę, że sprzęt narciarski jest bardzo drogi. Owszem, jakościowe buty narciarskie czy narty nie są najtańsze, ale sprzęt kupuje się nie na jeden sezon, a na lata. I też przez lata można go kompletować, systematycznie nabywając kolejne elementy wyposażenia.

Być może to nieco zaskakujące, ale kupno sprzętu najlepiej rozpocząć od butów narciarskich, a nie od nart. To głównie one decydują nie tylko o komforcie jazdy na nartach, ale i możliwościach prowadzenia nart podczas zjazdu oraz bezpieczeństwie narciarza. Szczególnie polecane są buty narciarskie z nowoczesnymi technologiami indywidualnego dopasowanie buta do stopy narciarza, jakie np. oferuje system PERFECT FIT  i  FOAM FIT w wybranych modelach butów HEAD.   Dzięki temu buty są wygodniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Widać zatem, że decyzja o kupnie bądź wypożyczeniu sprzętu narciarskiego jest dosyć skomplikowana, w wielu przypadkach ma jednak twarde argumenty. Pamiętaj, aby na stoku zawsze stawiać na bezpieczeństwo oraz wygodę – w końcu jazda na nartach to przede wszystkim przyjemność.

Poprzedni

Zgaga to nie tylko dyskomfort!

Błędy popełniane przez średnio zaawansowanych na siłowni

Następny