Łopian ☯ zioła na trądzik

6 czerwca 2015 Tagi , , ,

Łopian to roślina z gatunku astrowatych o charakterystycznych fioletowych kwiatach i szarych włoskach porastających liście i łodygę. Owocniki tej rośliny czepiają się ubrań i zaplątują w sierść zwierząt. Jest znanym i polecanym środkiem na wiele schorzeń, również w przypadku chorób skóry, w tym w przypadku trądziku.

Wpływ łopianu na skórę

Łopian był od bardzo długiego czasu stosowany jako lekarstwo na przewlekłe choroby skóry. Były to wszelkiego rodzaju łuszczyce, egzemy, wypryski. Według zasad dieto terapii schorzenia te mają podłoże w rodzaju spożywanych pokarmów. Współcześnie trądzik jest wręcz plagą wśród nie tylko nastolatków ale często i osób po dwudziestym a nawet trzydziestym roku życia, najczęściej kobiet. Być może jest to wynikiem nagromadzenia większej ilości cukru w różnych potrawach oraz napojach oraz związane ze spożywaniem sztucznych dodatków i konserwantów.

Łopian jest natomiast znany z tego, że intensywnie oczyszcza ciało, usuwając toksyny oraz zbędne produkty przemiany materii. Przyśpiesza metabolizm, wpływając na układ pokarmowy. Powoduje wzmożone wydzielanie moczu, z którym z organizmu wypłukiwane są toksyny. Oprócz tego łopian wzmaga pocenie się, z podobnym rezultatem. Łopian ma działanie antybakteryjne. Łopian posiada właściwości wzmacniające strukturę skóry, odżywiające ją, przez co jest stosowany w przypadku nadmiernej słabości włosów oraz ich wypadaniu. W celach leczniczych wykorzystuje się całą roślinę, ale największe właściwości w walce z różnymi schorzeniami wykazuje korzeń.

Łopian na wespół z innymi ziołami

Łopian może być stosowany zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie. W przypadku problemów skórnych, szczególnie jeśli trądzik obejmuje także plecy i ramiona polecane są kąpiele i okłady z łopianu z dodatkiem takich ziół jak skrzyp polny oraz pokrzywa. Zioła te, według przepisu śwp. Agnieszki Barłóg, przed położeniem na chore miejsca trzeba gotować przez dwie do trzech godzin.

Poprzedni

Cebula ☯ zioła na trądzik

Oczar wirginijski ☯ zioła na trądzik

Następny

Dodaj komentarz