Masa mięśniowa a pływanie

Tagi , , ,

Pływanie uważane jest za dyscyplinę sportu wręcz idealną. Przede wszystkim może być ono uprawiane przez każdego bez względu na wiek czy kondycję fizyczną. Zajęcia w wodzie są też doskonałą formą terapii dla osób z różnymi dysfunkcjami, działającą jak masaż wszystkich partii ciała. Gimnastyka, aerobik w wodzie czy pływanie mają przewagę o tyle, że woda zmniejsza obciążenie stawów i mięśni, jakim zwykle podlegają podczas ćwiczeń na suchym lądzie. Efektem jest znacznie mniejsze zmęczenie przy takiej samej ilości wysiłku fizycznego. Z drugiej strony wykonywanie jakichkolwiek ruchów w wodzie wymaga dodatkowo pokonania jej oporu, a więc stanowi w konsekwencji większy wysiłek dla mięśni i powoduje spalanie większej ilości kalorii.

Jak pracują nasze mięśnie podczas pływania?

Filmy instruktażowe dostępne w sieci pokazują, w jaki sposób pracują nasze mięśnie podczas pływania. Każdy ze stylów pływackich angażuje ich wiele, począwszy od ramion i barków, poprzez mięśnie brzucha i pleców po mięśnie nóg. Wysiłek mięśni jest równoznaczny z wypracowywaniem ich masy. Ponadto biorąc pod uwagę, że woda ma 800 razy większą gęstość niż powietrze każdy wykonany w niej ruch wymaga większego wydatku energetycznego. Umiejętność pływania wszystkimi stylami, to szansa na rozwijanie aż 9 grup mięśni tułowia, barków, ramion, bioder, pośladków oraz ud.

Wpływ pływania na masę mięśniową

Opisane wyżej czynniki mają pewien wpływ na przyrost masy mięśniowej. Oczywiście nie będzie on tak intensywny, jak w przypadku celowego treningu siłowego, ale systematyczne angażowanie mięśni podczas zajęć na basenie przyczynia się do ich rozbudowywania. Doskonałym rozwiązaniem jest połączenie obu form aktywności jednocześnie, jednak warto pamiętać, że im większa masa mięśniowa tym trudniej pływać i wyniki są też nieco gorsze. Jest to efekt większego oporu, jaki stawia woda. Istotne jest również przewodnictwo ciepła w wodzie aż 25 razy większe, dzięki czemu następuje także szybsza utrata energii.

Podsumowując pływanie jest dobrym sportem ogólnorozwojowym, modelującym sylwetkę i poprawiającym ogólną kondycję, wzmacniającym płuca oraz serce, a także sprzyjającym spalaniu tłuszczu. Jest także możliwe niewielkie rozbudowywanie mięśni i pewien przyrost ich masy jednak pływanie lepiej sprawdza się, jako trening aerobowy niż siłowy. Osoby, które chcą systematycznie i w sposób znaczący zwiększać swoją masę mięśniowa powinny potraktować pływanie, jako formę uzupełnienia, regeneracji po treningu na siłowni, a nie jako wyłączny sposób kształtowania mięśni.

Poprzedni

Odchudzanie tasiemcem

Jak dbać o sylwetkę w ciąży?

Następny

Dodaj komentarz