Mity na temat raka narządów rozrodczych kobiet

, Tagi , , , , , , , , , ,

Rak szyki macicy czy jajnika to choroba, która jest podwójnie tematem tabu – nie tylko nie jesteśmy gotowi mówić otwarcie o nowotworze, a w dodatku to schorzenie dotyka intymnych części ciała. Jest to jedną z przyczyn dlaczego wokół raka narządów rozrodczych wytworzyło się wiele szkodliwych mitów. Mogą one nawet opóźnić wykrycie choroby i zwiększyć liczbę zgonów.

Mit: objawy raka szyjki macicy dotyczą tylko obrębu poniżej pasa.

Guz nowotworowy znajduje się na szyjce macicy, lub na jajniku, ale nie jest tak, że objawy płyną jedynie z tego miejsca. Okazuje się, że również coś, co było brane za zupełnie inną parę kaloszy również jest objawem raka narządów rozrodczych. Należą do nich na przykład objawy ze strony układu pokarmowego. Wręcz są to dolegliwości, które pokazują się o wiele wcześniej niż inne pochodzące z miejsc ulokowania się guza. Częstym objawem są wzdęcia, powiększony obwód brzucha, uczucie dyskomfortu w brzuchu, przepełnienia mimo normalnej diety.

Mit: rak narządów rozrodczych to choroba starszych kobiet.

Niestety statystyki mówią same za siebie – na tą chorobę cierpią coraz młodsze kobiety. Najczęściej rak dotyka kobiety w wieku około pięćdziesięciu lat, co nie jest wiekiem starczym. Prawdą jest, że wraz z wiekiem ryzyko zachorowania jest coraz większe. W przekroju wiekowym od pięćdziesięciu do siedemdziesięciu lat znajduje się najwięcej kobiet, które zostały zdiagnozowane.

Mit: rakowi jajnika można zapobiec.

Profilaktyka chorób jest bardzo ważną częścią instytucji zdrowia, to profilaktyka nowotworu narządów rozrodczych jest bardzo trudna. U kobiet są to narządy wewnętrzne, a wczesne stadia choroby nie dają żadnych objawów. Nawet dopochwowe badanie USG nie jest w stanie wykryć i potwierdzić istnienia guzka. Jedynie widoczne są zmiany w obrębie jajników, co nie zawsze oznacza nowotwór. Część lekarzy uważa, że są to po prostu torbiele na jajniku, które do pewnej wielkości nie są uznawane za nic niepokojącego. Zaleca się jedynie monitorowanie wielkości torbieli. Jedynym sposobem na potwierdzenie obecności nowotworu jest operacja polegająca na wprowadzeniu sondy do chorego organu oraz pobranie wycinka tkanki. Jednak takie operacje laparoskopowe wykonuje się gdy są ku temu powody. A wtedy guz jest już wykrywalny i widoczny. Wciąż możemy spróbować obronić się przed nowotworem prowadząc zdrowy tryb życia. Wysoką skutecznością odznacza się natomiast wczesna wykrywalność raka szyjki macicy. Podstawą jest pobranie materiału do badań podczas cytologii. Mamy nadzieję, że przyszłość przyniesie nowe rozwiązania.

Mit: rak jajnika jest nieuleczalny.

Chociaż wykrycie choroby nastręcza pewnych trudności, wcale nie jest to niemożliwe. Połączenie podawania leków podczas chemioterapii oraz nowoczesne sposoby upośledzania komórek rakowych i usunięcie zmienionej chorobowo tkanki są w stanie wydłużyć życie kobiet średnio o kolejne pięć lat. Po tym okresie uznaje się, że kobieta została trwale wyleczona z nowotworu. Oczywiście wciąż bardzo ważną rolę ogrywa wczesne wykrycie. Im wcześniej tym lepiej, jak przy większości chorób nowotworowych.

Mit: genetyczne predyspozycje zawsze oznaczają, że kobieta na pewno zachoruje.

Ostatnimi czasy lekarze coraz częściej zwracają uwagę na związek chorób z genetyką. Głośno było o mutacji BRCA1 lub BRCA2, które wykryte miały klasyfikować kobiety do grupy ryzyka. Nosicielką tych mutacji jest między innymi Angelina Jolie, która zdecydowała się na usunięcie piersi oraz narządów rozrodczych, by uniknąć zachorowania. Na całym świecie kobiety drżą ze strachu, że zachorują, tym bardziej jeśli są nosicielkami genu. Tymczasem posiadanie tej mutacji wcale nie jest równoznaczne z tym, że wystąpi nowotwór. Jest to jedynie wyznacznik grupy ryzyka, która bardziej niż inne kobiety jest narażona na powstanie nowotworu. Tak naprawdę jednak każda kobieta może zachorować, niezależnie od tego czy jest nosicielką genu, czy nie. Ponadto sam fakt posiadania takiej mutacji nie jest żadnym wyrokiem. Wielu kobiet współcześnie ciągle nie stać na wykonanie badań genetycznych. Są nieświadome iż mogą być nosicielkami genu. Dzięki temu nie żyją w strachu przed chorobą. Natomiast stres ma znaczny wpływ na jej rozwój.

Mit: jestem nowoczesną kobietą, dbam o zdrowie, zawsze dobrze wyglądam, mam klasę – nie zachoruję na raka.

Chociaż mit ten jest absurdalny, gdy go przeczytać, to niestety podobne myśli ma duża część społeczeństwa. Kiedy rak dotyka kobietę, która do tej pory odnosiła sukcesy, była wykształcona, zadbana i codziennie rano uprawiała jogging, to wielu ludzi jest tym zaskoczonych. Jesteśmy przekonani, że rak to problem marginesu społecznego. Wierzymy, że rak szyjki macicy dotyczy kobiet, które mają wielu partnerów erotycznych, prowadzą bujne życie erotyczne, a nie dotyczy porządnych żon i matek. Tymczasem wcale tak nie jest. Rak jest w stanie dotknąć każdą kobietę niezależnie od tego jak i gdzie żyje. Jeśli kobiety są wykształcone to powinny z tego skorzystać i badać się, oraz prowadzić zdrowy tryb życia, aby zapobiegać chorobom.

Poprzedni

Tricki na uczynienie treningu przyjemniejszym i bardziej efektywnym

Co robię źle, czyli dlaczego ćwiczenia nie działają

Następny

Dodaj komentarz