Mity na temat zębów

, Tagi ,

Zęby są z jednej strony najbardziej wytrzymałym elementem ciała, z drugiej nieprzemyślanymi wyborami i błędami łatwo je zniszczyć bezpowrotnie. Wśród pokoleń ludzi panuje wiele mitów na temat zębów, ich roli, a przede wszystkim pielęgnacji. Oto niektóre z mitów, które nie znacząco obniżają poziom życia.

Mit: próchnica to choroba wywoływana przez cukier, nie jest zakaźna.

Niestety to nieprawda! Wielu ludzi wierzy, że próchnicą nie można się zarazić, a jest ona wynikiem wyłączenie braku higieny i nieprawidłowej diety osób, które ją mają. Tymczasem chociaż są to czynniki sprzyjające, to za próchnicę odpowiadają mnożące się w jamie ustnej bakterie. Ludzie będący ze sobą w bliskim kontakcie, na przykład pary, przekazują sobie florę bakteryjną ust. W ten sposób osoba nie cierpiąca na próchnicę zmienia swoją florę bakteryjną wnętrza ust. Jeśli zaniecha właściwej pielęgnacji, higieny i będzie się źle odżywiać, wówczas próchnica dopadnie i ją.

Mit: zęby mleczne nie muszą być leczone, bo i tak same wypadną.

To błędne rozumowanie jest po części związane z poprzednim mitem. Uważamy, że próchnica dotyczy tylko zębów, a gdy one wypadną, na ich miejsce wyrosną zdrowe. To niestety nieprawda. Dzieci, które nie miały leczonych zębów mlecznych i nie zmienią nawyków z pewnością będą miały problemy również z zębami stałymi. Dlatego tak ważne jest całkowite wyleczenie zębów mlecznych, nawet jeśli nie są stałe i wypadną.

Mit: jeśli zęby wyglądają na zdrowe, nie trzeba odwiedzać dentysty.

Wielu ludzi unika dentysty ze strachu oraz przed torturami oraz z powodu lęku o to, że ucierpi na tym ich kieszeń. Fakt, usługi dentystyczne nie należą do najtańszych. Jednak warto pamiętać, że gdy ubytki zaczynają być widoczne, pojawia się ból, to próchnica jest wtedy już mocno zaawansowana. Początkowo choroba nie objawia się żadnymi zmianami, ponieważ wędruje w głąb zęba. Dlatego należy odbywać wizyty dentystyczne profilaktycznie, by sprawdzić czy mimo iż niczego nie widać, choroba nie zaczęła się już rozwijać.

Mit: płyn do płukania ust jest skuteczny i zdrowy, powinien go stosować każdy.

To często powtarzany mit, niestety społeczeństwo nie ma świadomości tego, iż płyny do płukania jamy ustnej to istne koktajle chemiczne. Zawierają barwniki, konserwanty oraz substancje zapachowe i fluor. Błona śluzowa ust człowieka jest bardzo chłonna, w kwadrans przepływa przez nią cała krew z ciała. Podczas płukania ust, nawet krótkiego część tych składników dostaje się do krwiobiegu i powoduje konsekwencje, niektóre z tych związków chemicznych są nawet rakotwórcze. Natomiast zbyt duża dawka fluoru jest dla organizmu ludzkiego toksyczna. Myjąc zęby pastą z fluorem, następnie płucząc je płynem do płukania ust również go zawierającym i przykładowo pijąc wodę z fluorem, niebezpiecznie przekraczamy próg wytrzymałości organizmu na ten toksyczny związek.

Mit: zęby muszą wypaść w późnym wieku.

O tym jak silne i odporne są zęby w dużej mierze decyduje genetyka. Jedni cieszą się mocnymi i zdrowymi zębami całe życie, a już w wieku kilkunastu lat mieli pełne uzębienie, również zęby mądrości. Inni całe życie borykają się z problemami z nimi. Mimo wszystko to, w jakim stanie będą zęby na starość i czy wypadną w dużej mierze zależy od samych użytkowników. Podstawą jest dbanie o uzębienie przez całe życie, regularny przegląd i natychmiastowe leczenie, gdy zostaną wykryte jakieś problemy. Wówczas zęby będą służyły długo i wcale nie jest powiedziane, że na starość wypadną.

Mit: zębów u starszych osób nie warto leczyć.

Wielu starszych osób wierzy, że nie ma sensu leczyć ich zębów, są już za starzy na zmiany. Wierzą, że im zęby już się nie przydadzą, ponieważ są już na ostatnim etapie życia. Popularnym mitem jest na przykład twierdzenie, że noszenie aparatów na zęby jest zarezerwowane wyłącznie dla młodych i ładnych. Co prawda aparaty są najbardziej skuteczne u dzieci i młodzieży, lecz u osób dorosłych także są stosowane. Liczy się komfort danej osoby i jej dobre samopoczucie. Zły stan uzębienia, jego braki znacząco postarzają. Nawet relatywnie młode osoby mogą zostać wzięte za dziesięć lub piętnaście lat starsze ze względu na braki poprzez zapadniętą twarz i zmieniony układ tkanek miękkich twarzy. Uzupełnienie i wyleczenie zębów natomiast sprawia, że osoba, która tego dokonała wygląda nawet na dziesięć lat mniej. Jest również przez społeczeństwo traktowana z większym poważaniem, odnosi większe sukcesy w każdej sferze życia. Jest również pewniejsza siebie. Problemy z zębami przekładają się nie tylko na estetykę ale i trudności w utrzymaniu zdrowia. Na przykład utrata zębów i nie wstawienie na ich miejsce nowych powoduje upośledzenie w gryzieniu pokarmów, co z kolei przekłada się na poważne problemy żołądkowe, może być nawet przyczyną rozwinięcia się poważniejszych chorób, na przykład nowotworów. Próchnica przyczynia się w każdym wieku do chorób, a w starszym podnosi ryzyko zachorowalności na serce oraz zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju demencji starczej.

Poprzedni

Zbyt ciasne ubrania – zagrożenia

Jak zapobiegać demencji starczej i alzheimerowi?

Następny

Dodaj komentarz