Mniszek lekarski ☯ zioła na wątrobę

Tagi , ,

Mniszek lekarski to nic innego jak jedna z najbardziej popularnych w Polsce roślin, tak zwany „mlecz”. Nazwa wzięta została najprawdopodobniej od białej, lepiącej się substancji przypominającej mleczko, jaka wydobywa się z łodyg po zerwaniu rośliny. Jej okres kwitnienia przypada na miesiące wiosenne. To właśnie wtedy najbardziej warto zbierać i stosować to zioło w celu leczenia schorzeń wątroby.

Wpływ mniszka lekarskiego na wątrobę

Do leczenia przy użyciu mniszka lekarskiego stosować można wszystkie elementy rośliny, począwszy od liści, skończywszy na korzeniu. Młode, wiosenne listki mniszka bardzo dobrze nadają się jako dodatek do sałatek i surówek. Mniszek ma działanie ułatwiające trawienie i pozytywnie wpływa przede wszystkim na drogi żółciowe, czyli kanaliki pełniące funkcję zbierania żółci wytwarzanej przez komórki wątroby.

Mniszek lekarski wpływa na ilość żółci oraz wspomaga jej odprowadzanie, co z kolei zmniejsza ryzyko powstawania choroby zwanej kamieniami żółciowymi. Jest ona wynikiem zbierania się produktów przemiany materii na tym niewielkim polu. Jeśli jest ich sporo, ciała obce w woreczku żółciowym powodują dyskomfort oraz dokuczliwy ból. Mniszek wspomaga także odprowadzanie mniejszych kamieni. Podobne właściwości są wynikiem dużej ilości magnezu zawartego w mniszku lekarskim, jaki przyczynia się ponadto do oczyszczania wątroby. Mniszek jest środkiem pomocniczym w leczeniu różnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym również przy zaparciach oraz hemoroidach.

Jak spożywać mniszek lekarski?

Mniszek lekarski najlepszy jest do spożywania na surowo, zerwany po prostu z ziemi. Trzeba jednak pamiętać, aby zbierać go z dala od dróg szybkiego ruchu, a w domu myć liście pod bieżącą wodą. W przeciwnym razie będą zawierały duże ilości ołowiu, jaki w skrajnych wypadkach powoduje chorobę ołowicę oraz śladowe ilości odchodów zwierząt. Mniszek lekarski można zasuszyć, tak aby przygotowywać z niego herbatki w miesiącach gdy nie rośnie dziko, czyli zimą. Jest dostępny w każdej aptece oraz sklepie zielarskim, najczęściej w postaci suszu.

Poprzedni

Kurkuma ☯ zioła na wątrobę

Ostropest plamisty ☯ zioła na wątrobę

Następny

Dodaj komentarz