Monohydrat kreatyny – dawkowanie

Tagi ,

Aktywne spędzanie wolnego czasu nie zawsze musi sprowadzać się do spacerów czy też jazdy na rowerze. Coraz częściej młodzież wybiera wizyty w siłowni lub w klubach fitness. Oczywiście taki rodzaj spędzania czasu nie jest niczym złym jednak jeśli jest on traktowany pod względem zdrowia. Stosowanie używek oraz różnych suplementów nie zawsze jest bezpieczne a niestety często uzależnia. Przyjrzymy się więc kreatynie. Co to tak naprawdę monohydrat kreatyny? oraz jak go dawkować?

Monohydrat kreatyny – co to jest?

Monohydrat kreatyny jest to bardzo popularny suplement, który stosowany jest przez sportowców chcących przede wszystkim zbudować masę ciała. Jak wskazuje nazwa tego suplementu zawiera on cząsteczki kreatyny jak i również cząsteczki wody połączone w jedną molekułę. Kreatyna wspomaga naszą siłę oraz wytrzymałość na zmęczenie dzięki czemu treningi na siłowni mogą trwać dłużej i być bardziej efektywne. Monohydrat kreatyny w dzisiejszych czasach możemy kupić praktycznie w każdym sklepie kulturystycznym czy też siłowni. Występuje ona w postaci proszku, tabletek lub też kapsułek.

Monohydrat kreatyny dawkowanie

Dawkowanie tego suplementu należy do spraw indywidualnych. Jednak w naszym społeczeństwie utarły się pewne normy, które ukazują jak stosować ten suplement w odniesieniu do naszej masy ciała czy też czasu treningów. Na samym początku warto wspomnieć, że prócz samej kreatyny należy spożywać również bardzo dużo węglowodanów oraz białek, które są odpowiedzialne za transport kreatyny do komórek. Standardowy model dawkowania wygląda następująco:

  1. Suplementacja cykliczna – zazwyczaj stosowana w 2-3 porcjach w ciągu dnia po 5-10 gramów kreatyny na dobę. Można więc rozplanować np 3-5 gramów na jedną porcję. Długość stosowanie cyklicznego modelu to 4-12 tygodni. Nie należy stosować dłużej cyklu niż 12 tygodni bez przerw.
  2. Suplementacja cykliczna nasycona – pierwszy tydzień przyjmujemy sporą dawkę kreatyny bo aż do 30 gramów na dobę! Najlepiej rozbić dawkowanie na 4-6 razy wciągu dnia. Po pierwszym tygodniu należy dawkę zmniejszyć do 2-10 gramów najlepiej również w dawkach dobrze podzielonych w ciągu dnia. Długość trwania cyklu od 4 do 8 tygodni.
  3. Możemy również wprowadzić w nasz harmonogram suplementację stałą. Wtedy jednak musimy obliczyć dzienną dawkę sami. Przyjęty wzór to: 0,03 lub 0.05 razy wagę naszego ciała. Ten model dawkowania możemy stosować przez dłuższy czas bez jakichkolwiek przerw.

Suplementy stosowane według przyjętych norm dają nam gwarancję bezpieczeństwa. W tym przypadku warto stosować się do wytycznych aby monohydrat kreatyny nam pomógł osiągnąć cel a niżeli miał nam zaszkodzić.

Poprzedni

Bieganie a cellulit

Kiedy najlepiej biegać?

Następny

Dodaj komentarz